Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Mimoni
Dumbo
First Man
The Girl in the Spiders Web
Too Old To Die Young

MIMONI

Vytvárať áčkové filmy vedľajším postavám animovaných megasérií je nový trend. Pred pol rokom tu boli Tučniaci z Madagaskaru, samotný film mal Kocúr v čižmách. Venovať film Mimoňom je stávka na ...
Vytvárať áčkové filmy vedľajším postavám animovaných megasérií je nový trend. Pred pol rokom tu boli Tučniaci z Madagaskaru, samotný film mal Kocúr v čižmách. Venovať film Mimoňom je stávka na ...

Vytvárať áčkové filmy vedľajším postavám animovaných megasérií je nový trend. Pred pol rokom tu boli Tučniaky z Madagaskaru, samotný film mal Kocúr v čižmách. Venovať film Mimoňom je stávka na istotu, ale utiahnu 90-minútový celok?

Mimoni sú malý národ, ktorý žije pre jeden účel: nájsť si pána a slúžiť mu. Snažia sa o to tisícky rokov a zažili rôzne éry: vývoj živočíšnych druhov, dinosaurov až prišli k človeku a rôzne historické éry. Po jednom extrémne nepríjemnom konci sa utiahli do úzadia, no trio Mimoňov Kevin-Stuart-Bob sa raz vydá na cestu, ktorá im má po rokoch pána nájsť. Trojica sa dostane do viacerých miest sveta od New Yorku po Londýn, kde sa už črtá nová panička v podobe Scarlett Zbesilej a tá má plány, do ktorých Mimoni istým spôsobom zapadajú...

Mimoni sú na pomery animákov chytľavé, unikátne postavičky, ale podobne ako u Scrata z Doby ľadovej či Tučniakov sa natíska otázka, či dokážu byť dostatočne zaujímaví hodinu a pol v kuse. Je to skúška ich charakterov, možností a súčasne aj výzva pre scenáristov napísať relatívne silný príbeh.

Ak ste si obľúbili celú škálu Mimoňov v dvojici filmov Ja, zloduch, musíte sčasti krotiť očakávania, vo filme uvidíte primárne iba troch. Kevin-Stuart-Bob majú isté charakterové črty, aby ste ich odlíšili a dokázali sa s nimi stotožniť, ale o ostatných z veľkej časti prídete. Zúženie na tri postavy je citeľné.

Najväčšou výzvou Mimoňov je (podobne ako pri Ovečke Shaun, hoci trochu v menšej miere) absencia poriadnych dialógov. Ľudské postavy síce hovoria a pár viet tu odznie, ale Mimoni medzi sebou vedú reči v hatlanine odvodenej z angličtiny, španielčiny, taliančiny a lokálneho jazyka. To si vyžaduje istú mieru pozornosti, ktorá je vyššia ako u iných animákov, lebo dej odčítavate zo scén či pesničiek. Po čase je to síce automatický, ale stále náročný proces – i keď je otázne, či sa ním budeme brodiť viac my dospelí ako deti, ktorým budú zapínať niektoré spojitosti okamžite alebo sa nad nimi nezamyslia.

Mimoni sú vlastne groteskou natiahnutou na celovečernú stopáž. A je ťažšie spracovávať ju celých 90 minút. Najmä keď základný dej je slabší ako dvojica hlavných filmov a ani línia so Scarlett Zbesilou nie je poriadne využitá. Má veľký potenciál, no možnosti borcov z Ja, zloduch nedosahuje. Jej partner v zločine je síce magor, ona dostatočne šialená, ale viaceré scény a motívy nie sú dostatočne silné. Pri slabšej hlavnej línii sa treba venovať vedľajším a tu sa animátori a scenáristi rozhodli pohrať výdatne.

Sú tu desiatky momentov a scén, kedy sú Mimoni vtipní sami o sebe, lebo padajú, solia fyzické gagy a mnohým bude (aspoň spočiatku) pripadať vtipná aj ich vrava. Sú to instantné frky, kde platí, že sa nemusíte zasmiať na všetkých, ale každý druhý-tretí vás zasiahne. Toto bude deťom bohato stačiť: vrava, prízvuky, náznaky, neposední Mimoni sú recept na úspech – len aby mali kapacitu vstrebávať.

Dospelí diváci budú kritickejší, pri absencii poriadneho deja budú do hodinky zo základného štýlu otupení a pozornosť venujú inde. Takto objavia úžasné retro na šesťdesiate roky, ktoré nesie so sebou kopu nápadov. Kadencia je miestami neuveriteľná a Mimoni v druhej tretine nešetria prakticky nikoho – neváhajú si strieľať z polovice Európy, spievať operu, likvidovať Londýn či ísť na konci do módu veľkého bossa proti ostatným postavám. To už máte pocit, že sledujete animovanú paródiu všetkého.

Epizódne dianie strieda slabšiu hlavnú líniu a keďže ide o prológ, bude vás zaujímať aj prepojenie na Zloducha. Je pripravené celkom šikovným spôsobom, funguje, ale neprezradí veľa. Na pomery série je film dostatočne vtipný, dočkáte sa aj niekoľkých akčných scén a výbornej animácie, tu sa nešetrilo.

Mimoni vo finále svoj potenciál veľkého filmu dokážu naplniť, sú celkom zábavní, pri svojej forme sa však nemôžu vyhnúť istým nedostatkom či monotónnemu štýlu. Azda mi chýba trošku viac emócií, ktoré k dvojici Ja, zloduch patrili – toto je čistá letná zábava.


Minions (USA, 2015, 91 min.)
Réžia: Kyle Balda, Pierre Coffin. Scenár: Brian Lynch. Originálne znenie: Pierre Coffin, Sandra Bullock, Jon Hamm

2015-06-2525.6.2015 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Animovaný/Komédia
91 min
USA
2015
25.6. 2015
17.6. 2015
7 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
6 z 10
6 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Chcem si to stiahnuť ako sa sťahujú filmy cez tuto stránku som tu nový >
pozrela som si to nedavno a velmi ma to bavilo :-) vyborne herecke vykony a typicka atmosfera :-) za mna urcite 8/10 >
tisicročný Yogurt | Solo: A Star Wars Story
film bez nápadu, bez všetkého čo definuje SW:( >
Mario Rodriguez | Pete a jeho drak
Všetko dokoknale vystihuje posledná veta... "Je nevýrazný a predsa by bola škoda, keby zapadol."Ale celkovo to bolo pekn... >