Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Griswoldovci
Gisaengchung
Yumorist
Systemsprenger
Les Misérables

GRISWOLDOVCI

asdasdadAVANa sklonku leta prifrčali do kín Griswoldovci (Vacation). Ďalšia pojašená americká komédia s očakávaním ďalších prvoplánových gagov. Pozornosť divák bystrí vo chvíli, keď zistí, že ...
asdasdadAVANa sklonku leta prifrčali do kín Griswoldovci (Vacation). Ďalšia pojašená americká komédia s očakávaním ďalších prvoplánových gagov. Pozornosť divák bystrí vo chvíli, keď zistí, že ...

Na sklonku leta prifrčali do kín Griswoldovci (Vacation). Ďalšia pojašená americká komédia s očakávaním ďalších prvoplánových gagov. Pozornosť divák bystrí vo chvíli, keď zistí, že scenár splietla dvojica John Francis Daley a Jonathan M. Goldstein, ktorí majú na svedomí oboch Šéfov na zabitie či zamračené fašírky 2.

Svoju rodinu chce regionálny pilot Rusty Griswold (Ed Helms) zobrať na nezabudnuteľnú dovolenku. Má obmedzenú vynaliezavosť, trpí nízkou autoritou u svojich synov a talentom domrviť akýkoľvek spontánny nápad. Po rokoch rovnakého trávenia prázdnin v neobľúbenej lokalite sa manželka Debbie (Christina Applegate) a synovia James (Skyler Gisondo) a Kevin (Steele Stebbins) musia prizerať snahe hlavy rodiny dostať ich do Valley Worldu – obľúbenej zábavnoparkovej destinácie z Rustyho detstva. No ako na potvoru a presne na relaxovanie radového diváka v kine zažijú podivne stmeľujúcu jazdu rodinného života a nám poskytnú priestor na prvostupňový učebnicový návod, ako sa skoro dve hodiny uvoľnene hihňať na tom, ako vedia vykorčuľovávať z trapasov.

Podobne ako Millerovcom, cestu im hatia rôzne nepredvídateľné situácie, no na rozdiel od nich sú skutočnou pokrvnou rodinou s banálnym stereotypom. Ten okoreňuje mladší syn Kevin, permanentne týzniaci svojho staršieho brata a počas jazdy sa k nemu pridá i Debbie so svojou neodhalenou univerzitnou minulosťou. Rodine sa ale za každú cenu snaží veliť Rusty, a tak prešľapy hlavne logistického charakteru sú na dennom poriadku.

Daley s Goldsteinom sa aj režijne usiľujú nestagnovať na hlúpych xichtoch, lacných replikách, či podradnej nemotorike hlavnej postavy a mustru príbehu obaľujú i lepkavejším cestom rodinnej súdržnosti a dobrej nálady celej famílie, ktorá sa tak rýchlo nevzdáva. I keď trpiteľsky prekonáva neutíchajúci Rustyho entuziazmus, Helmsovi na mieru ušitý Rusty vtipne oponuje Applegateovej Debbie. Detská rivalita dostáva grády, čomu dobre prispievajú i predstavitelia Jamesa a Kevina – Skyler Gisondo a Steele Stebbins.

V komédii dostáva hlavné slovo cesta plná peripetií a často nepríjemných prekvapení. Chalani sa správne držia svojich generačných glos, milá Debbie obetavo, hoci s určitými pochybnosťami, vzhliada k manželovi s neutíchajúcou túžbou dopraviť ich do Valley Worldu i za sprievodu vrieskajúcej kórejskej GPS navigácie v ich smiešnom albánskom voze.

Výstavba príbehu je očakávateľná, road trip štýl bezpečne vedie diváka úsmevnými úskaliami a nič viac, než dobre cielenú letnú komédiu divák nedostane. To však neznamená, že Daley a Goldstein len lenivo vypĺňajú šablónu tohto žánru. Vymačkávajú z každej persóny rodiny dostatok šťavy, aby ako hybní protagonisti nenudili. Za zmienku stoja epizódne úlohy Chrisa Hemswortha, Charlieho Daya či Chevyho Chasea, tam už ale ich party sú o poznanie strojenejšie a presne účelne namierené na divákovu bránicu. Z vedľajších úloh osvieži postava tajomného kamionistu v podaní Normana Reedusa, známeho z Prekliatia domu slnečníc 2.

Osobitným sviežim vkladom filmu je defilé dovolenkových fotografií, nie práve šťastne zachytených gýčových momentiek, ktoré skutočne dobre naladia diváka na následnú jazdu za dobrodružstvom.


Vacation (USA, 2015, 99 min.)
Réžia: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein. Hrajú: Ed Helms, Christina Applegate, Skyler Gisondo...

2015-08-2727.8.2015 | Zuzana Ondrišová
login facebok
Fotogaléria k článku
Dobrodružný/Komédia
99 min
USA
2015
27.8. 2015
29.7. 2015
6 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
4 z 10
3 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Mne sa to páčilo viac ako prvý diel. Kopec popkultúrnych odkazov a zaujímavé spracovanie celého internetu. Pripomína to ... >
Stevefooth | Beowulf
>
Krasny film,vrelo odporučam. >
výborný film >