Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Zbrusu nový zákon
Gisaengchung
Yumorist
Systemsprenger
Les Misérables

ZBRUSU NOVÝ ZÁKON

Prečo chlieb s maslom padá na zem tou nesprávnou stranou? Prečo sa vždy postavíme v obchode do radu, ktorý sa hýbe pomalšie ako tie ostatné? Prečo má človek sklony k nevere? Najnovšia snímka ...
Prečo chlieb s maslom padá na zem tou nesprávnou stranou? Prečo sa vždy postavíme v obchode do radu, ktorý sa hýbe pomalšie ako tie ostatné? Prečo má človek sklony k nevere? Najnovšia snímka ...

Prečo chlieb s maslom padá na zem tou nesprávnou stranou? Prečo sa vždy postavíme v obchode do radu, ktorý sa hýbe pomalšie ako tie ostatné? Prečo má človek sklony k nevere? Najnovšia snímka belgického režiséra Jaca van Dormaela (Ôsmy deň, Pán Nikto) prináša zásadnú odpoveď. Všetko to majú na svedomí zákony schválnosti zlomyseľného Boha, ktorý sa vehementne snaží ľuďom znepríjemňovať život.

Boh nie je spravodlivý. Je to škodoradostný a záškodnícky chrapúň, ktorého najväčšou zábavou a zároveň náplňou práce je „spestrovať“ osudy človeka katastrofami, tragédiami a spôsobovať mu len žiaľ a utrpenie. Nie sú to však len ľudia, ktorí v jeho područí trpia. Jeho žena a dcéra takisto s nevôľou znášajú jeho autokratickú tyraniu. Manželka rezignovala a ustúpila s výrazom prostoduchej gazdinej, no dcéra Ea v sebe ukrýva tú správnu dávku vzdoru a fungovanie celého sveta obráti hore nohami.

Jedna kacírska myšlienka za druhou by mohli naznačiť, že pôjde o prudko kontroverzný film. Pravdou však je, že sa divákovi ponúka originálna snímka prirovnávaná k Amélii z Montmartru. Hravosť, bizarnosť, láskavý humor a bezhraničná nápaditosť robia z filmu Zbrusu Nový zákon nedostatkový tovar, ktorý sa zo záplavy tuctových hollywoodskych komédií vynára ako rajský ostrov. Neuráža, nevysmieva sa ani nekritizuje. Svojím surrealistickým nazeraním a hravým vykresľovaním príčin a následkov predstavuje skôr neškodnú rozprávku pre dospelých, kde je všetko možné. Dokonca aj to, že ikona francúzskeho filmu sa romanticky zamiluje do gorily.

Tak ako si Catherine Deneuve vystrelila sama zo seba, režisér a scenárista van Dormael si strieľa z našich stereotypných predstáv. Patologický zabijak či sexuálny maniak môžu byť len nešťastníci túžiaci po láske a režisér im dáva šancu ako každému bez rozdielu. Autorský tvorca nakrútil celkom nevinnú komédiu o láske v rôznych podobách, pričom sa mu podarilo vyhnúť cynizmu a gýču. Hoci sa často pohybuje na hrane s vyumelkovanosťou, nenechá sa strhnúť vábením lacných efektov a všetko vybalansuje. Zostáva nad vecou a s dôvtipom tvorí až do záverečných titulkov a aj po nich.

Čarovná idealizácia lásky dojíma a zabáva bez prvoplánovej manipulácie. Veľkou devízou príbehu je aj moment, keď deus ex machina prichádza vo forme toho najnepravdepodobnejšieho variantu, ktorý pobavenému divákovi podsunie vydarenú pointu. Dysfunkčná božia rodinka, rúhačské aktivity rebelantskej dcéry či 18 apoštolov na Poslednej večeri Leonarda da Vinci predstavujú len zlomok vybrúsených nápadov v zbrusu invenčnej snímke so starostlivo zvolenými božskými tónmi klasickej hudby a s výborne zvoleným hereckým obsadením.

Divácky atraktívna novodobá Božská komédia z Belgicka sa zaslúžene stala národným nominantom na cudzojazyčného Oscara. Režisér a scenárista Jaco van Dormael vystúpil po snovej a časovej hádanke o alternatívnych existenciách s názvom Pán Nikto ešte vyššie a diváka zaujíma, čím ho odzbrojí nabudúce. Je tu veľká šanca, že sa po reštarte autorovej bohatej fantázie uloží do pamäti diváka rovnako ako nový „prepis“ Biblie.


Le tout nouveau testament (Belgicko / Francúzsko / Luxembursko, 2015, far., 113 min)
Réžia: Jaco Van Dormael. Hrajú: Pili Groyne, Benoît Poelvoorde, Catherine Deneuve

2015-11-1616.11.2015 | Barbora Bačíková
login facebok
Fotogaléria k článku
Komédia
113 min
Belgicko Francúzsko Luxembursko
2015
12.11. 2015
17.5. 2015
8 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
8 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Mne sa to páčilo viac ako prvý diel. Kopec popkultúrnych odkazov a zaujímavé spracovanie celého internetu. Pripomína to ... >
Stevefooth | Beowulf
>
Krasny film,vrelo odporučam. >
výborný film >