Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Prečo práve on?
Dumbo
First Man
The Girl in the Spiders Web
Too Old To Die Young

PREČO PRÁVE ON?

Na nakrúcanie remakov a variácií známych filmov v jednej generácii sme si zvykli vďaka Spider-Manovi. Tento princíp môže fungovať nielen v komiksovom žánri. Keď sa pozriete na hity rokov minulých ...
Na nakrúcanie remakov a variácií známych filmov v jednej generácii sme si zvykli vďaka Spider-Manovi. Tento princíp môže fungovať nielen v komiksovom žánri. Keď sa pozriete na hity rokov minulých ...

Na nakrúcanie remakov a variácií známych filmov v jednej generácii sme si zvykli vďaka Spider-Manovi. Tento princíp môže fungovať nielen v komiksovom žánri. Keď sa pozriete na hity rokov minulých a pri komédiách vám vyskočí séria s Fockerovcami ako jedna z najsilnejších, bola otázka času, kedy príde nenápadný prezlečený klon na riešenie vzťahu svokra a zaťka...

Laird Mayhew má 32, zbohatol na mobilných hrách a najnovšie klofol Stephanie, krásnu 22-ročnú dcéru Neda Fleminga, majiteľa malej tlačiarenskej firmy. Na oslave 55. narodenín mu Steph zaželala všetko najlepšie cez videohovor, kde sa mihol nový chlapík – a to netuší, že o pár dní bude letieť do San José, aby ho spoznal naživo. Je to na pohľad magor, neustále nadáva, býva v opulentnej haciende a chce sa zapáčiť napríklad tým, že postavil bowlingovú dráhu s jeho podobizňou. Keď sa dozvie, že tento lolo chce požiadať jeho dcéru aj o ruku a pýta si povolenie, je rezolútne proti. No čaká ich séria zážitkov, kedy sa budú skúšať jednotlivé charaktery, odhaľovať tajomstvá a hľadať cesta k druhým.

Stret dvoch generácií, odlišných chlapíkov bojujúcich o priazeň dievčiny a nádych závanu start-up mánie, to ponúka Prečo práve on? Je to mix R-kovej a rodinnej komédie, čo sú protichodné žánre, keď si spomeniete, že Fockerovci boli crazy, ale vekovo prístupnejší. Hrubozrnná alternatíva rodinných komédií naráža na bizarný fakt: akcentuje milé hodnoty a zároveň vás dorazí už od pozdravu spŕškou vulgárnosti, na ktorých sa nedá zabaviť?

Podrbaní Flemingovci v každej druhej vete? F-kové bomby dtto? Majstri titulkov si užili, lebo tu treba varírovať všetky vybrané nadávky po DSF a sú prirodzenou súčasťou vravy. Nič proti vulgárnemu humoru, ale ako viac ráz ukázal Kevin Smith, treba ho vložiť citlivo a nechať vyznieť na správnych miestach. Tu naberiete pocit opačný, po čase už séria nadávok prekáža. Verbálny humor tým pádom dostane na frak, lebo celkové dialógy nie sú extra napísané.

Musíte sa tešiť na iný typ švandy – situačný humor. Tu boli scenáristi nápaditejší a nasekali sem dobré situácie. Od zaliečania sa v úvode cez ukážku domu až po sviatočné chvíle (v druhej polovici sa film nenápadne aj na vianočnú komédiu) typu rúbanie stromčeka alebo sviatočná pohoda s prekvapením. Je fajn vidieť, že tu je režisér istejší a keď mu postavy nenadávajú a začnú riešiť podstatné problémy, sú uveriteľnejšie a lepšie vám film ubieha.

Niežeby niektoré momenty nevyčarili úsmev na tvári (totálne zhúlená manželka, narážky na sebaobranu, uloženie stromčeka), ale aj tu sa nájde priestor pre trápne situácie. Paradoxne vyznieva film ako štvrtý diel neexistujúcej série a nie ako možný štart novej.

A oproti Fockerovcom nie sú postavy ani natoľko zaujímavé. Tvorcovia stavili väčšinu žetónov na Jamesa Franca, ktorý zahrá akéhokoľvek magora, no jeho Laird je skutočne infantilný cvok, čo slabo vzbudí akúkoľvek mieru empatie. Ku koncu si možno k nemu cestu nájdete, ale scenáristi ho príliš ani nevysvetľujú, iba nechajú hrať.

Bryan Cranston má od de Nira či iných tatkov ďaleko a je v podstate nevyužitý. Vo vedľajších úlohách nájdete plejádu hercov a cameo si zahrajú skutočne parádni ľudia, no je to iba slabá náplasť za dlhé minúty so základnou zostavou. Lebo opäť raz platí, stanovená dĺžka nie je dostatočne naplnená a strihača mohli producenti angažovať častejšie a film by bol svižnejší.

Nasadenie pred Vianocami bolo pochopiteľne ideálne a ak ste ochotní skombinovať rodinnú, vianočnú a neprístupnú komédiu, kde nechýba napríklad ani bukkake, môžete skúsiť. Lenže v tejto podobe má Prečo práve on? isté problémy. Zobrať na tento film rodičov a tŕpnuť pri niektorých scénach? Radšej nie. Alebo to skúsiť s partiou, ktorá sa bude nudiť pri rodinných líniách. To je tiež výzva. Niektoré kombá skrátka vyznievajú dobre, no pri realizácii sa originálna idea vytratí a ostane zvláštny výsledok.


Why Him? (USA, 2016, 111 min.)
Réžia: John Hamburg. Hrajú: James Franco, Bryan Cranston, Zoey Deutch, Megan Mullally, Adam Devine

2016-12-2525.12.2016 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Komédia
90 min
USA
2016
22.12. 2016
22.12. 2016
5 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
4 z 10
3 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Do konca októbra 2018 si môžeš stiahnuť akurát tak trenky na záchode! :-)) >
Guatemala 1987.......Shane"Evolutionator"Black vystrúhal VEĽKÚ ZÁLEŽITOSŤ a našťastie vám o nej nenapovie ani ten druhý ... >
Chcem si to stiahnuť ako sa sťahujú filmy cez tuto stránku som tu nový >
pozrela som si to nedavno a velmi ma to bavilo :-) vyborne herecke vykony a typicka atmosfera :-) za mna urcite 8/10 >