Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Ja, zloduch 3
Rocketman
Blinded by the Light
Di qiu zui hou de ye wan
Extremely Wicked, Shockingly Evil, and Vile

JA, ZLODUCH 3

Universal sa nám profiluje na giganta v žánri animákov. Ešte nedostal pod svoje krídla ani DreamWorks a už dokáže nasadiť za 12 mesiacov do kín tri silné kúsky. Tvorí nové série ...
Universal sa nám profiluje na giganta v žánri animákov. Ešte nedostal pod svoje krídla ani DreamWorks a už dokáže nasadiť za 12 mesiacov do kín tri silné kúsky. Tvorí nové série ...

Universal sa nám profiluje na giganta v žánri animákov. Ešte nedostal pod svoje krídla ani DreamWorks a už dokáže nasadiť za 12 mesiacov do kín tri silné kúsky. Tvorí nové série (Tajný život maznáčikov, Spievaj) a je si dobre vedomý, že rodinný striebrom bude všetko s Mimoňmi. Po rokoch je dobré vidieť v akcii celú skupinu, ktorá vyrástla okolo zloducha Gru a teraz sa vracia v pomerne silnom animáku, čo nám ukazuje, že priestor na expanziu série i postáv stále existuje.

Novým protivníkom Gru a Lucy je Balthazar Bratt, ktorý sa mentálne zasekol niekde v 80. rokoch a má na to jasný dôvod. Bol hviezdou detského seriálu, kde hral zlého chlapca, no keď začal mutovať, šance na predĺženie seriálu boli nulové a on zapadol. No keď dospel, uveril vízii, že sa môže stať skutočným zloduchom – a najnovšie sa rozhodol ukradnúť najväčší diamant na svete. Gru a Lucy ho mali zastaviť, no nepodarilo sa a dostali padáka z agentúry.

Súčasne sa na scéne objaví dvojička z minulosti – Gru má brata menom Dru, žije v inej krajine, celkom sa mu darí, no jeho gény majú chuť spáchať niečo zlé. Gru má teda veľkú dilemu – švanda s bratom je síce super, no má opäť podľahnúť a stať sa zloduchom?

V tesnom závese prichádzajú do kín dve animované trojky a každej sa darí rozšíriť svet hrdinov o nové elementy. Zatiaľ čo Bleskový zatiahol skôr ručnú brzdu a dospel do nového štádia, Gru sa stále zmieruje s odlišným životom. Už dávno nie je zloduch, ktorým býval a starostlivosť o tri dcéry rozšíril aj o život so šikovnou Lucy. Lenže scenáristi nechcú opustiť titulné pokušenie a stále rozmýšľajú ako by ho vrátili opäť do hry a prinútili ho používať šialené vynálezy. Dá sa to cez alternatívne cesty – byť agentom alebo najnovšie nebyť na strane nikoho a kopať za seba v snahe zachrániť svoju reputáciu.

Zloduch trojka prináša do série kopu dobrých noviniek a dokáže ich patrične využiť. Brat Dru nie je iba vlasatá verzia hrdinu, ale postava s iným charakterom, ktorú postupne spoznávame. Hoci má podobné gény, je odlišná, má čiastočne iný zmysel pre humor i životné túžby. Navyše tvorí vynikajúcu symbiózu s bratom a keď sa obaja pustia do akcie, užívate si naplno kontrasty veterána i začiatočníka. Radosť ich sledovať v civile či nasadení. Bude zaujímavé sledovať, ako sa dá Dru využiť aj v budúcnosti.

Zloduch laškuje vo veľkej miere s akciou, agentmi i misiami a musí sa vo veľkej miere spoľahnúť aj na záporáka. V tomto smere nabrala séria lepší smer, po El Machovi prichádza štylizovaný borec so silným odkazom na 80. roky. A autori ho vedia patrične využiť v animácii, jeho výbave zbraní (žuvačky, laser) a parádne mixujú soundtrack s rôznymi starými hitmi. Vďaka nim má akcia lepšie tempo, parádny vtip a Balthazar Bratt naplno plní svoju úlohu – hoci ho nie je príliš veľa, vystačí na pár akcií a veľké finále.

A nechýbajú ani mimoni, ktorí slúžia ako groteskná výplň a majú nielen jednotlivé skeče, ale aj vlastnú malú líniu, ako opustia Grua, dostanú sa na spevácku súťaž či do väzenia. Ich občasné anekdoty bohato stačia, netreba ich využívať častejšie, keď už majú samostatné filmy, aby sa nám skoro neprejedli.

Oveľa zaujímavejšie sú menšie línie rodinky. Anges čaká príhoda s hľadaním jednorožca, Edith robí neplechu a Margo sa dvorí lokálny chaloš. A dokonca aj Lucy má stále čo robiť s úlohou mamky troch dcér. Zmes rodinných povinností a strastí dievčat výborne vypĺňa akčné dianie a dáva filmu srdce i výbornú pozíciu ako rodinného predstavenia. Chválim, že séria nie je iba o bláznivej akcii a popkultúrnych odkazoch.

Trojka Zloducha si zobrala nápady, ktoré vie naplno využiť: rodinku drží pohromade a má nové výzvy. Brat Dru je zásah do čierneho. Balthazar z 80-ok výborný protivník. Gru má stále skryté tromfy. Agnes-Edith-Margo dostali priestor, aj mimoni. Každý si nájde svoje a trvá to presne 90 minút, čo akurát stačí. Je fajn držať niekoľkoročný odstup a zbierať ďalšie nápady – séria Ja, zloduch je ešte svieža a drží leto nad vodou. A potvrdzuje, že hlavná línia s agentmi i zloduchmi doručí lepšiu zábavu ako iba žltí kamoši.


Despicable Me 3 (USA, 2017, 90 min.)
Réžia: Kyle Balda, Pierre Coffin. Scenár: Cinco Paul, Ken Daurio

2017-07-022.7.2017 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Animovaný/Akcia
90 min
USA
2017
29.6. 2017
14.6. 2017
8 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
6 z 10
5 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Sedem (Seven, USA, 1995, David Lynch), Dajto, 22.30 ... snad David Fincher >
Admin9 | Do boja
Na margo nediskusie o probleme v Laurentovej rodine... Pokial si spravne pamatam, Laurent bol rozvedeny a zil sam. A dov... >
Gropanda | Beowulf
whatever >
?ass | High Life
prečo? >