Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Besnenie
Mary Queen of Scots
Stan & Ollie
Captain Marvel
Mary Poppins Returns

BESNENIE

Brad Peyton má v Hollywoode zaujímavú pozíciu. Nie je extra režisér, no pracuje u Warnerov už takmer desať rokov na látkach, ktoré si na seba dokážu zarobiť. Taký stredný prúd, o ktorom ...
Brad Peyton má v Hollywoode zaujímavú pozíciu. Nie je extra režisér, no pracuje u Warnerov už takmer desať rokov na látkach, ktoré si na seba dokážu zarobiť. Taký stredný prúd, o ktorom ...

Brad Peyton má v Hollywoode zaujímavú pozíciu. Nie je extra režisér, no pracuje u Warnerov už takmer desať rokov na látkach, ktoré si na seba dokážu zarobiť. Taký stredný prúd, o ktorom sa roky hovorí, že skončí na streamovacích službách, no New Line Cinema na ňom žije doteraz. Peyton však postupne rastie s rozpočtami: Besnenie je jeho najdrahší projekt (120 miliónov), nechýba v ňom dvorný kamoš The Rock a šermuje sa tu aj s označením adaptácia starej videohry.

Poslať do kina Besnenie dva týždne po Ready Player One a hovoriť o videohernej inkarnácii, je veľká výzva. Rampage ako videohru si u nás nepredstaví takmer nikto, titul z roku 1986 o zmutovanej trojici besniacej v meste je relatívne neznámy. Skôr sa budú naň diváci pozerať ako na ďalší akčný film, kde The Rock hrá odhodlaného hrdinu a zachraňuje svet.

Azda budete prekvapení začiatkom: pripomína skôr Cestu 2, kde malá výprava končí pri výskumnej rezervácii a The Rock seriózne komunikuje s gorilou pomocou posunkovej reči. No keď z vesmíru dopadnú nádoby s patogénom, začne sa riadne mutovať: George na bieleho King Konga, niekde v lesoch sa rodí 15-metrový vlk a dve tretiny filmu tipujeme, kedy na povrch vylezie aj 30-metrový krokáč a začne robiť paseku. Film je z veľkej časti skutočne cestou... z prírody do Chicage, kde má nastať tá videoherná mela, príšery začnú mastiť mrakodrapy a možno sa pustia do seba navzájom.

Spočiatku si neviete nastaviť latku nálady, no rýchlo prídete filmu na chuť. Hoci niektoré dialógy sa tvária seriózne (posunková reč, isté emócie), aj v neakčných scénach film skĺzne do odľahčenej roviny či až paródie žánru. Svedčí o tom napríklad casting, pri ktorom si hneď všimnete tváre známe skôr z komédií: búchač Burke hral v Magic Mikeovi, Malin Akerman poznáte z Watchmenov a komédií, Jake Lacy priamo hrá akoby bol v komédii. A Jeffrey Dean Morgan sa tvári vážne asi v dvoch scénach a potom zásadne už seká vtipy, hlášky, akoby ani nebol v efektnom blockbustri alebo robil naschvál.

Brad Peyton je tvorca, ktorý nemá cit pre vážne vypointované akcie ako Michael Bay a lepšie mu idú tie zábavné línie. Hoci nemá problém zaradiť tie vážne veci, rýchlo prešaltuje na lacné vtipy ako napríklad to, že Rockova postava si rozumie lepšie so zvieratami ako so ženami, zatiaľ čo jeho kamoš by rád možno dáku splašil na večeru. Aj nasadenie Naomie Harris ako pomocníčky prebieha vtipne: zaspí do práce, vyhovára sa na všetko možné, polovicu filmu klame – a zrazu jej máme držať palce.

Megalomanská akcia na vás čaká až vo finálnej tretine, dovtedy sa striedajú skôr kratšie úseky, kde sa riešia spomínané vážne veci, načrtávajú postavy, kujú pikle (niektoré sa aj doťuknú, ine nie). Archetyp nájdete na každom kroku: zelené hlavy si myslia, že príšery porazia veľké kalibre a sú schopní pomaly obetovať polovicu mesta. Aj pri nich sa však pýtate, či je to myslené celé vážne a niekde na vás režisér nemrká s tým, že vás chce otestovať. Najprv je istá postava proti našim hrdinom, potom im pomáha. Je tu malý hrdina, ktorého kamera minútu obletuje, ale po 10 minútach aj tak padne za obeť. Azda je to súčasť hry, že sledujeme drahé béčko a o hrdinov tu vlastne nejde, prišli ste na veľké beštie.

Veľké pozitívum finálnej tretiny je, že akcie je skutočne megalomanská, rúcajú sa budovy na desiatky a všetko sa odohráva za denného svetla. To je obrovské plus oproti Godzille z roka 1998, kedy sme sa museli predierať kanálmi, tmou a lejakmi – triky pokročili a už môžeme vidieť mastenicu počas dňa, je obrovská, využíva spomalené zábery a miestami je aj lepšia ako v Godzille 2014. Po 68 minútach sa vynorí aj Lizzie, jasne sa rozohrajú sympatie voči držkám (George má k ľuďom najbližšie, zvyšok asi musí padnúť) a polhodinu sledujeme odľahčenú akciu. Má nadpriemerné momenty, baví a graduje.

Akurát si musíte položiť kardinálnu otázku, či ste ochotní sledovať najprv hodinu filmu, ktorý nie je zle natočený, ale je len čakaním na veľké trikové remeslo. Určite je lepšie natočený ako San Andreas od rovnakého tímu a v IMAX či Dolby Atmose náramne vynikne. Ale v jadre je to stále ten istý obsah. Fanúšikovia monster akcie si môžu pripočítať ešte bod.


Rampage (USA, 2018, 107 min.)
Réžia: Brad Peyton. Scenár: Ryan Engle, Carlton Cuse, Ryan J. Condal, Adam Sztykiel. Hrajú: Dwayne Johnson, Naomie Harris, Malin Akerman, Jeffrey Dean Morgan, Jake Lacy, Joe Manganiello, Marley Shelton ...

2018-04-1414.4.2018 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Akcia/Dobrodružný
0 min
USA
2018
12.4. 2018
11.4. 2018
5 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
6 z 10
4 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Anton88 | Venom
Venom>> FILMSONLINE7.BLOGSPOT.COM >
korec | Venom
Janes - ved toto, potenciál postavy je obrovský a začalo to takto priemerne... Vďaka veľkým tržbám však Sony môže skúšať... >
Bohumila | Zlodeji
Ide o vnútorne lživý film, nad ktorým môžu ochkať len tí, čo nemajú šajn o živote vo veľkej chudobe. Ide o pokrivený var... >
On je Daniel Craig nie Graig... dosť hrubá chyba od filmového portálu. >