Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Spider-Man: Paralelné svety
Les Misérables
Childs Play
A Rainy Day in New York
Jeanne

SPIDER-MAN: PARALELNÉ SVETY

Začnime od konca. Toto je najlepší komiksový film roka. Svedčí, že Spider-Man je super a žáner stále dokáže priniesť niečo nevidené. Je to komiks pre súčasnú generáciu odchovanú na ...
Začnime od konca. Toto je najlepší komiksový film roka. Svedčí, že Spider-Man je super a žáner stále dokáže priniesť niečo nevidené. Je to komiks pre súčasnú generáciu odchovanú na ...

Začnime od konca. Toto je najlepší komiksový film roka. Svedčí, že Spider-Man je super a žáner stále dokáže priniesť niečo nevidené. Je to komiks pre súčasnú generáciu odchovanú na smartfónoch, má skvelé tempo, dokáže predostrieť smutnú i veselú náladu, skvelú akciu a záporáka s dobrým cieľom (nie v štýle Teraz vyhubím svet, haha, a pomstím sa hrdinovi!). Západní tvorcovia pochopili to, čo už dávno ovládajú východní: ak chcete pustiť uzdu fantázie naplno, nebabrite sa s hercami pred zeleným plátnom a otvoríte nové dimenzie.

Nový Spider-Man je navyše vzácny svojou pozíciou v univerze, ktorý štartoval za 15 rokov už tri razy a niektorí diváci môžu mať guláš, kto je poriadny Spider-Man alebo stávkovať na Tobeyho, Andrewa či Toma. Pre mnohých bude animovaný Spidey novou výzvou: môžu zabudnúť na všetkých minulých a dostanú poltucet nových. No Spider-Verse rešpektuje, čo sme videli už doteraz: záporákov, niektoré udalosti a ráta so znalosťami minulých filmov. Nie je klasický reštart, ako podtitul napovedá, pracuje s paralelnými svetmi, čím sa scenáristi vyhli časovým líniám i kolíziami s hranými filmami.

Nenechajte sa zmiasť, že Spidey je animovaný, dabovaný = bude automaticky pre deti. Slovenskému divákovi treba plesnúť po čele a primäť ho zabudnúť na archaické názory. Pred nami je skvelý celok, má širokú paletu postáv a začína celkom obyčajne. Tínendžer Miles Morales chodí na novú školu, kde nie je borec ako na minulej a chýba mu pochopenie rodičov i okolia. Útechu občas nájde u strýka Aarona, ktorý ho raz zobral pomaľovať zabudnutú stenu v metre a prejaviť sa umelecky. Rafol ho tu malý pavúčik, vďaka ktorému má Miles nadobudne nadprirodzené schopnosti: lepia sa mu prsty, lezie po stenách a asi to nebude puberta.

Všetko sa mení, keď sa v New Yorku udeje viacero nečakaných udalostí, dorazí odhodlaný Kingpin, pokúša sa o neuveriteľné energetické pokusy, ktoré neústia iba do výpadkov elektriny alebo bizarných udalostí v metropole, ale reálne prepájanie nášho sveta s inými dimenziami. Zastaviť ho nebude ľahké, a Miles objaví neuveriteľnú partiu, ktorá mu dá nielen patričné rady do života.

Miles Morales je skvelo napísaná postava. Vnútri odhodlaný chalan, navonok chce byť frajer, a bojuje s ostychom, aj pozíciou v rodine. Chce sa presadiť, osloviť krásnu babu vo vedľajšej lavici a nebyť terčom posmechu, keď mu tatko poliš cez vysielačku vyzná lásku. Téma rodiny a priateľstva vyčnieva už v civilnej rovine a hoci sa rozbehnú akčné scény, film nezabúda na pol minútky zastaviť.

Spider-Man: Paralelné svety nie je iba obyčajný komiks, kde figuruje hrdina v kostýme a ide dať na frak zloduchovi. Je to pocta zošitom Spider-Mana, ktoré vyšli za dekády vrátane odbočiek, alternatív, reštartov atď. Autori výborne spracovali fenomén alternatívnych svetov a vďaka experimentu sa im darí všetky zhutniť do jedného – vytvoriť prienik zhodou okolností v našom svete, kde sa stalo niečo fatálne. Výborne pôsobí postupný nástup iných Spider-Manov a ich roly. Peter B. Parker je zaujímavá postava staršieho chlapíka, ktorý nám ukazuje čo sa môže stať superhrdinovi po dlhých rokoch a či má potenciál byť mentorom niekomu mladšiemu.

Politicky korektne je využitá aj Spider-Gwen, mrštné dievča s parádnou osobnosťou, ktorá zosobňuje silu superhrdinky s veľkou dávkou šarmu. Spider-Noir dal šancu nielen štýlovej čiernobielej animácii, ale aj Nicolasovi Cageovi v originálnom znení, ktorý pôsobí ako veterán a nezameniteľne komentuje niektoré momenty. Peni Parker pridá nádych animé, čím parádne povýši film na globálnu úroveň v kontexte animácie a Peter Porker/Spider-Ham slúži na čistú zábavu a skvelé gagy. Na každej postave je pútavé sledovať jej intro a zaujatie pozície v top sekvenciách.

Základné elementy prvého filmu sú dodržané: intro, výcvik, boj s menšími nepriateľmi a veľký boss na koniec. Pomedzi to sa infiltrujú ďalšie cenné scény: geniálne prepojenie núka postava Prowlera, čo pochopíte po prvých momentoch – je to hrozivá postava, animáciou i charakteristickým zvukom. Doc Ock v ženskom vydaní v laboratóriu a okolitom lesíku ponúkne brilantne animovanú akciu.

Ruku na srdce, akčné scény sú neuveriteľné, zbesilé a predsa prehľadné, animácia im ponúka tonu možností, kamera skáče po hrdinoch a okolí. A samotné finále vám vyrazí dych a je úplne možné, že množstvo divákov ho bude trošku kritizovať, lebo sa tam toho deje strašne veľa. To hráči videohier a špeciálne Bayonetty sa môže uvelebiť a vychutnať si na veľkom plátne kvantum elementov súčasne.

Paralelné svety sú už komiksom pre dnešnú generáciu s rozbitou pozornosťou od všetkých displejov. Je na míle vzdialený prvému Spider-Manovi či X-Menom. Nielen animácia, ale zhutnené nápady tímu Lord-Miller (LEGO Movie, 21 Jump Street) vám nedajú dýchať. Dokážu sem vložiť úplne všetko – napínavé akčné scény, scenáristické pointy, milé rodinné momenty, chlap(čen)ské chvíle, priestor pre stratu i nádej. Autori prehadzujú výhybku neustále, no celku to neškodí.

Najprv sa rehocete na obúchanom starom Parkerovi a potom zatlačíte slzičku pri citlivej scéne. Dospievanie v modernom svete je málokedy zobrazené takto verne, bez ohľadu na superschopnosti a dilemy s nimi. Navyše, tento Spider-Man nemá ani tradičnú lovestory a predsa výborne rieši vzťahy postáv. 117 minút vám ubehne veľmi rýchlo a oceníte aj výber záporákov, menších i hlavného, lebo je čo riešiť.

Mimoriadne sa vydaril aj slovenský dabing, ktorý si zobrala do parády partička okolo Jakuba Kronera a voľbu hlavného hlasu pre Milesa vyriešili nečakane – Kroner ho dabuje sám a vtisol postave nielen potrebnú hĺbku a rozvahu, ale aj slang a celkový štýl. Prakticky ani jeden hlas vás v priebehu filmu nevyrušuje a to je veľké víťazstvo. Hoci preferujem originál (Nicolas Cage! Jake Johnson! Oscarový Mahershala Ali! Hailee Steinfeld!), nemal som problém vidieť ani dabovanú verziu.

Áno, toto Sony vyšlo a zrejme to bude čierny kôň Vianoc ako vlaňajšie Jumanji 2. Nedajte sa zmiasť, že je to animovaný film, naopak, toto je najlepší Spider-Man od čias Raimiho dvojky. Má všetko, čo komiksový film potrebuje a ešte aj veľa navyše, lebo odkaz Petra Parkera pretaví do novej podoby. Má čo povedať deťom, dospelým, popcornožrútom, ktorí sa budú váľať od smiechu i top fanúšikom Marvelu s poctivou rozlúčkou pre Stevea Ditka i Stana Lee.


Spider-Man: Into the Spider-Verse (USA, 2018, 117 min.)
Réžia: Bob Persichetti, Peter Ramsey. Scenár: Brian Michael Bendis (postavy), Stan Lee (postavy), Phil Lord, Christopher Miller, Rodney Rothman, Alex Hirsch. Hrajú: Shameik Moore, Jake Johnson, Hailee Steinfeld, Liev Schreiber, Mahershala Ali, Brian Tyree Henry

2018-12-1212.12.2018 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Animovaný/Akcia
117 min
USA
2018
6.12. 2018
6.12. 2018
9 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
8 z 10
9 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Super film, ale je to zlá kópia! Konečne som sledoval HD streamovanie tohto filmu. Myslel som, že niektorí z vás by to c... >
triono_asep | Podfukárky
Super film, ale je to zlá kópia! Konečne som sledoval HD streamovanie tohto filmu. Myslel som, že niektorí z vás by to c... >
triono_asep | Brankár
Super film, ale je to zlá kópia! Konečne som sledoval HD streamovanie tohto filmu. Myslel som, že niektorí z vás by to c... >
triono_asep | Yesterday
Super film, ale je to zlá kópia! Konečne som sledoval HD streamovanie tohto filmu. Myslel som, že niektorí z vás by to c... >