Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Mesto 44 je samoúčelná tínedžerská vyvražďovačka
Les Misérables
Childs Play
A Rainy Day in New York
Jeanne

Mesto 44 je samoúčelná tínedžerská vyvražďovačka

Barbora Bačíková | 3.4.2015Jan Komasa, ktorý pred štyrmi rokmi vzbudil rozporuplné reakcie snímkou Miestnosť samovrahov, opäť stvoril kontroverzný titul. Kým vo filme o precitlivenom adolescentovi utiekajúceho sa do imaginárneho sveta, štýl počítačovej hry sedel, vo vojnovej dráme to Komasa s obdobným režijným prístupom viac než prestrelil. Snaha osloviť mladé publikum ho stiahla do bohapustého kalkulu a samoúčelných konštruktov.

Varšavské povstanie, jedna z najväčších historických tráum našich severných susedov, sa v tomto spracovaní zmenilo na plytkú hru na vojnu. Hoci mnohé scény ašpirujú na umeleckú výpoveď, svojou preexponovanosťou sa začlenia do pseudoartu podliehajúceho vkusu diváka bez súdnosti. Súdnosť stratil i Komasa, keď príliš zatlačil na city i zmysly. Vďaka klipovitému strihu film ubehne druhou kozmickou rýchlosťou, no ohúrenie zmyslov vedie v konečnom dôsledku k ich úplnému otupeniu.

Kvalitu nezdvíhajú ani herecké výkony mladistvých, ktorí prešli castingom zrejme len vďaka svojmu vzhľadu. Hoci príbeh ich príliš nežiada, aby predviedli charakterové herectvo, zmietanie sa len v rovine hystérie alebo kamennej tváre nestačí. Navyše hlavný hrdina sa v momentoch, keď všetci navôkol padajú ako muchy, stáva nesmrteľným  a aj výraz z neho robí poľského Terminátora. Ústredná dvojica je tak nevierohodná rovnako ako celok, ktorý ich pohltil v smršti vojnového besnenia.

S roztopašnosťou a bezstarostnosťou mladých protagonistov v úvode filmu sa takisto nedá stotožniť, keďže ako súčasť nacistami okupovanej krajiny museli čeliť násiliu a tvrdému útlaku neľudského režimu na každom kroku. Ľudia prepadnú čaru druhej osoby aj uprostred extrémnych udalostí, tu je však rýchlosť ich zväzkov vyumelkovaná a gýčová - presne v duchu celého spracovania.

Andrzej Wajda nastavil v roku 1957, keď natočil Kanály, latku príliš vysoko. Dosiahnuť  level jeho pohľadu na Varšavské povstanie nie je ľahké, no nie je to nemožné. Komasov film zostáva len temným tieňom Wajdovej hlbšej výpovede, ktorá bezkonkurenčne žiari aj naďalej.

Špeciálne efekty ako jediný povšimnutiahodný atribút drahej snímky s lacným odkazom prekryli aj zmysel povstania. Poľský film v hollywoodskom šate tak nevyvolá žiadny dlhotrvajúci záchvev, je len tínedžerskou vyvražďovačkou v novátorskej póze.

Hodnotenie: 3/10


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín