Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Do kín prichádza film Dubček, ktorý odkrýva kľúčové momenty roku 1968
Les Misérables
Childs Play
A Rainy Day in New York
Jeanne

Do kín prichádza film Dubček, ktorý odkrýva kľúčové momenty roku 1968

PR | 18.4.2018Historický prvý hraný film hovorí o udalostiach spred 50 rokov vo vtedajšom Československu, kde sa odohrávali spoločenské zmeny, ktoré výrazne formovali dejiny. Kľúčovou bola Pražská jar, na ktorej čele stál Alexander Dubček, prvý tajomník Ústredného výboru KSČ, charizmatický štátnik s dobráckym úsmevom, ktorý vzbudzoval v ľuďoch nádej, že začnú konečne slobodne dýchať. Lenže to, čo Dubček mienil, Brežnev rýchlo zmenil. Do Československa vtrhli 21. augusta 1968 vojská piatich armád Varšavskej zmluvydemokratizačný proces v našej krajine definitívne pochovali.

Režisérom historickej drámy je Laco Halama, známy predovšetkým z televíznych projektov (Tábor padlých žien, Zo života dona Juana), hlavnú postavu Alexandra Dubčeka stvárnil český herec slovenského pôvodu Adrian Jastraban (Jánošík - Pravdivá história, Hořící keř), jeho manželku Táňa Radeva, Gustáva Husáka si zahral Stano Kráľ, Leonida Brežneva ukrajinský herec Volodymir Nečeperenko.

RECENZIU FILMU NÁJDETE TU

Historická dráma Dubček je prvým hraným slovenským filmom, ktorý odkrýva kľúčové momenty roku 1968. "Celý príbeh je poňatý ako jedna veľká retrospektíva, v ktorej si Alexander Dubček spomína na kľúčové udalosti svojho života - najväčšie úspechy, popularitu, ale aj poníženie z čias normalizácie," dodal režisér Halama. Film vznikol vďaka spolupráci s Filmpark Production, Českej televízie, za podpory Audiovizuálneho fondu a Ministerstva kultúry SR.

 „Sme veľmi radi, že sme sa v RTVS rozhodli vstúpiť do produkcie filmu Dubček, ktorý má veľkú šancu osloviť širokú verejnosť a hlavne mladú generáciu, ktorá obdobie Pražskej jari a august 1968 pozná len z archívnych záberov,“ povedal generálny riaditeľ Jaroslav Rezník.

Po filme Tlmočník a minisérii Mária Terézia, ktorá sa presadila aj na veľtrhu v Cannes, sme sa rozhodli produkčne podporiť prvý celovečerný hraný film o Dubčekovi, ktorý veríme, že bude rovnako úspešný,” dodal programový riaditeľ televíznej časti Tibor Búza.

Filmári snímku nakrútili vo veľmi krátkom čase za 19 filmovacích dní v auguste a októbri minulého roka. Účinkuje v ňom 35 hercov zo Slovenska, Čiech a Ukrajiny. „Najväčšou výzvou bola pre nás práca s archívnymi zábermi. Diváci budú mať možnosť vidieť unikátne historické snímky,” povedala producentka RTVS Zuzana Balkóová.

Hudbu k filmu skomponovala Ľubica Čekovská a nahrala so symfonickým orchestrom v štúdiu Slovenského rozhlasu pod dirigentskou taktovkou Adriana Kokoša.

Po slávnostnej premiére v Bratislave bude film Dubček uvedený do kín od 19.apríla.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín