Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Novinky > Najočakávanejší severský triler tohto roka sa odohráva v jednej miestnosti
Les Misérables
Childs Play
A Rainy Day in New York
Jeanne

Najočakávanejší severský triler tohto roka sa odohráva v jednej miestnosti

ASFK | 18.10.2018Hlavná cena festivalu Art Film Fest putovala tento rok do rúk Gustava Möllera za jeho thriller Tiesňové volanie. Už vo štvrtok sa dostáva tento film do slovenských kín v distribúcii Asociácie slovenských filmových klubov. Je zaradený do filmovej prehliadky PROJEKT 100│2018.

Asger Holm, bývalý policajt, ktorému bola pridelená služba na tiesňovej linke, odpovie na volanie od unesenej ženy. Keď je hovor náhle prerušený, začína po žene a jej únoscovi pátrať. S telefónom ako jediným nástrojom, obklopený stenami kancelárie vstúpi Asger do pretekov s časom, aby zachránil ohrozenú ženu. Zločin, ktorý odkrýva, je však omnoho väčší, ako sa na začiatku mohlo zdať.

Tiesňové volanie je prvým celovečerným filmom jedného z najsľubnejších tvorcov novej dánskej filmovej generácie  Gustava Möllera. Ten v roku 2015 absolvoval odbor réžia na Dánskej národnej filmovej škole filmom In Darkness, ktorý potom v nórskom Haugesundu získal ocenenie Next Generation. Na filmovom festivale v Sundance získal film Tiesňové volanie Cenu divákov, túto istú cenu si odniesol režisér aj z Rotterdamu a na tohtoročnom Art Film Feste v Košiciach získal ceny až dve – cenu pre najlepšieho herca a cenu ako najlepší film festivalu.

Severský thriller experimentuje s ľudskou predstavivosťou. Som presvedčený, že tie najsilnejšie filmové zábery, tie, čo vo vás ostanú najdlhšie, sú tie, ktoré nevidíte,“ hovorí režisér a dodáva: „Nápad na tento film mi vnukla situácia, keď som sa náhodou dostal ku skutočnému tiesňovému volaniu od unesenej ženy. Išla v aute, a pretože sedela vedľa únoscu, musela hovoriť v náznakoch. Najprv ma zaujalo samotné napätie v tom telefonáte, ako kohokoľvek, kto ju počul, ale potom som začal premýšľať nad tým, čo vlastne je na ňom tak pútavé. Hoci som počul len zvukový záznam, živo som to videl pred očami. Videl som tú ženu, auto, v ktorom sedela, cestu, po ktorej išla, a dokonca aj únoscu vedľa nej. Potom mi došlo, že každý, kto by ten telefonát počul, by si ho vizualizoval inak: videl by inú ženu, iného únoscu atď. Napadlo mi: Čo keby som využil tento námet mentálnej vizualizácie vo filme? .“

Film sa hrá s divákom a vyžaduje si pozornosť. Práve to je však jeho čaro, ktoré vás pripúta k stoličke. K slovenským divákom sa dostáva od štvrtka 18. októbra v rámci prehliadky PROJEKT 100│2018.


Ďalšie aktuálne filmové novinky
login facebok
Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Najčítanejšie články
Najčítanejšie články
Najdiskutovanejšie články
Najdiskutovanejšie články


Prichádza do kín
Prichádza do kín