Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Preview > Bathoryčka - vôbec prvá recenzia
Synonymes
Gisaengchung
Yumorist
Systemsprenger

BATHORYČKA - VÔBEC PRVÁ RECENZIA

Portál Kinema prináša exkluzívnu recenziu najočakávanejšieho slovenského filmu. Dokázal Jakubisko prekonať sám seba?
Portál Kinema prináša exkluzívnu recenziu najočakávanejšieho slovenského filmu. Dokázal Jakubisko prekonať sám seba?

Portál Kinema prináša exkluzívnu recenziu najočakávanejšieho slovenského filmu. Dokázal Jakubisko prekonať sám seba? Prepíšu sa dejiny domácej kinematografie?

Je niečo po polnoci a vychádzame z kinosály. O dojmoch píšeme priamo na BlackBerry ešte vo foajé mutliplexu, pretože toto je udalosť, o ktorej musíte vedieť aj za cenu prípadných gramatických chýb a problematickej diakritiky.

Očakávania vkladané do najnovšieho slovenského filmu nie sú/neboli mále. Práve naopak, rastú priamo úmerne s rozpočtom a už sú vybičované až k stropu. A pretože redakcia Kinemy (ako vôbec prvá) už videla aktuálny zostrih, ktorý sa na 99% dostane aj do našich kín (premiéra je naplánovaná na 10. júla 2008), nemôžeme sa o zážitky nepodeliť.

                             

Popis dejovej schémy schválne vynecháme, aby ste si mohli naplno vychutnať celé dianie v kinosále. Že sa objavuje krvavá pani a rozpúta parádne stredoveké inferno, to predsa viete. A pri Báthoryčke nie je vo väčšine času podstatné „čo“, ale „ako“.

Excelentná správa na úvod - trailer klame a potvrdil, že Slováci skrátka nedokážu príťažlivo zhutniť vyše 2-hodinový film do 3 minút a nalákať divákov. Jakubisko je vo forme a prináša profesionálne výpravné dianie, ktorému nechýba tempo a napätie. Nuda nehrozí ani na chvíľu. Je to tak, tento tieň slovenského filmu bol prekročený.

Forma je kompaktná. Popri presvedčivej výprave sa môžete tešiť na skvelú kameru F.A. Brabca a Jána Ďuriša. Krvavá kúpeľ je snímaná potajomky i otvorene vo forme vrcholiacich orgií tam, kde majú byť. Diváka čaká nejeden kontrast intimity a masových scén. Zábery sú brilantné...

Celkové vyznenie však mierne kazí práca s filtrami v prvých scénach. No po mierne rozpačitom úvode a cca 25-minútovom zvykaní si, nastupuje profesionálna práca tmy a svetiel. Trikov nie je veľa, ale pôsobia podobne ako filtre, spočiatku chabo, neskôr presvedčivejšie, no aj s vašim vlastným pričinením. Občas musíte byt k slovenskému filmu zhovievaví a neodpáliť ho do zatratenia hneď v úvode.

Audiálna stránka si tyká s vizuálnou. Slováci prvý raz dobre namixovali film do Dolby Digitalu a navyše mu nechýba ani dobrá hudba. Najprv ľúbozvučná, neskôr mrazivá až znepokojivá a na konci nervy drásajúca. Od filmu s podobnou atmosférou môžete len ťažko čakať niečo viac.

Aj herecké výkony milo prekvapili. Medzinárodný casting pomohol - netreba byt za každú cenu patriotickí, radšej hľadať tie správne talenty. O kvalitách hovorí predovšetkým fakt, že sa nimi netreba príliš zapodievať, hľadať chyby či nezrovnalosti, pretože tam skrátka nie sú.

Výsledný dojem? Roky čakania sa prekvapivo vyplatili a film stoji za každú korunu z mamutieho rozpočtu. O jeho kvalitách svedčí aj prísľub opakovanej návštevy kina. Na Bathory-čku sa vydajú Slováci aj dva-tri krát, pretože im za to bude stáť. Verte tomu tak, ako sme po zhliadnutí uverili aj my v nočných hodinách prvého aprílového dňa.


Bathory (SR/ČR/VB/Maď., 2008, 138 min.)
Réžia: Juraj Jakubisko. Scenár: Juraj Jakubisko, John Paul Chapple. Kamera: F.A. Brabec, Ján Ďuriš. Hudba: Simon Boswell. Hrajú: Anna Friel, Karel Roden, Hans Matheson, Vincent Regan, Franco Nero, Deana Horváthová, Antony Byrne, Michaela Drotárová

2008-04-011.4.2008 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Dráma
138 min
ČR SR VB Maď
2007
10.7. 2008
10 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
4 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Jamesces | Beowulf
Çíŕęîěńňâŕ íŕ Loveawake.Ru https://loveawake.ru - Click here>>> >
fantomasova zadna cast | High Life
Po beyond the black rainbow a nedavnom upgrade, opat jeden pozeratelny scifi za cele roky, ak nie radovo desatrocia! + ... >
Mne sa to páčilo viac ako prvý diel. Kopec popkultúrnych odkazov a zaujímavé spracovanie celého internetu. Pripomína to ... >
Stevefooth | Beowulf
>