Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Preview > Trvalo dva roky, kým sme mohli nakrúcať...
Papicha
Knives Out
Mid90s
Der goldene Handschuh

TRVALO DVA ROKY, KÝM SME MOHLI NAKRÚCAŤ...

Film Grande Boucle rozpráva komediálny príbeh z prostredia svetoznámych pretekov Tour de France. Hlavný hrdina ...
Film Grande Boucle rozpráva komediálny príbeh z prostredia svetoznámych pretekov Tour de France. Hlavný hrdina ...

Film Grande Boucle rozpráva komediálny príbeh z prostredia svetoznámych pretekov Tour de France. Hlavný hrdina François príde o prácu a jeho vzťah s  manželkou sa začne rozpadávať. Zo životnej krízy ho môže zachrániť bláznivý nápad – absolvovať cyklistickú súťaž deň pred ostatnými súťažiacimi. Ide o piaty celovečerný film francúzskeho režiséra Laurenta Tuela, ktorý predtým natočil napríklad príbeh o rockovej legende Johnny Hallyday a gangsterku s Jeanom Renom, Krv našej krvi. Pre portál Kinema.sk rozprával o spolupráci s organizáciou pretekov, ako aj o svojom nasledujúcom projekte.

Vaším zámerom bolo natočiť ľudský príbeh alebo film o Tour de France?

Predstav si, že si kúpil krásny prsteň – tým je ľudský príbeh. Ako režisér preň však musíš nájsť aj neobyčajné balenie a tým je práve pretek. Je to spôsob, akým som dej vyrozprával. V skutočnosti náš film je prvou fikciou, ktorá sa odohráva v tomto prostredí. Rád sa ponáram do nepoznaných tém – bolo pre mňa fascinujúce objavovať svet cyklistiky z jadra. Tour de France síce obdivujú všetci, ale jednotlivé vnútorné mechanizmy organizácie mi boli ako divákovi skryté.

Natáčali ste teda priamo počas pretekov, alebo ste ich inscenovali?

Oba spôsoby sme využili - 15 dní sme mali autorizovaných od organizácie pretekov, aby sme mohli využiť dekorácie, atmosféru a vytvoriť niekoľké etapy.Boli ešte iné aspekty natáčania, ktoré ste si uľahčili tým, že zobrazujete Tour de France?

Nebolo to ľahké, to treba poznamenať. Museli sme nájsť správnu hranicu medzi fikciou a realitou pretekov, ako sú novinári, či marketing.

Ako sa vám teda spolupracovalo s organizátormi?

Na začiatku to bolo náročné, hlavne kvôli žiadosti o autorizáciu – Tour de France sú gigantickou športovou udalosťou a nemôžeš ohroziť ich priebeh.

Boli však otvorení vášmu nápadu?

Na začiatku nie, museli sme ich presviedčať. Trvalo to dva roky – stretávania, na ktorých sme vysvetľovali naše zámery a často bolo potrebné scény úplne prepísať.

Chceli ste tiež popularizovať pretek?

Nie, myslím si, že je už dostatočne populárny. Tour de France je treťou najsledovanejšou každoročnou športovou udalosťou popri futbale a Super Bowl.

V športe možno nájsť dosť drámy, prečo ste si vybral žáner komédie?

Mám rád komédiu – nenatáčam ju prvý raz a zaľúbim som sa do postáv. Navyše ide podľa mňa o komédiu realistickú. Chcel som vytvoriť film, kde by sa každá situácia mohla odohrať v skutočnom živote a tak spraviť film kredibilným.

Ako sa vám spolupracovalo s jednotlivými mestami? Počas filmu ich diváci navštívia mnoho.

Projekt bol sympatický a môj predchádzajúci film (Jean-Phillippe nominovaný na cenu César, pozn.red.) bol vo Francúzsku slávny, čo nám často otváralo dvere. Pomohlo to financovaniu, ale aj v získavaní významných spoluprác. Je to tiež publicita pre región, keď ukážete jeho krásne miesta.

Sú vaše postavy inšpirované skutočnými osobnosťami?

Áno, hlavný hrdina absolvuje preteky deň pred ostatnými súťažiacimi rovnako ako novinár Éric Fottorino, bývalý šéfredaktor denníka Le Monde. Myšlienku sme prevzali pre nášho vymysleného hrdinu, ktorý zažíva rodinnú krízu a preteky mu pomôžu prekonať vlastnú detinskosť.

Mne na filme prekážalo veľa reklamy. Vidíme veľa značiek.

Áno, počul som podobné názory. Avšak neurobíš realistický film z prostredia športových pretekov bez reklamy. Pomohla nám príbeh financovať, to je pravda, ale Tour de France by bez nej neexistovala.

Na druhej strane sa mi páčilo, ako ste zachytili sponzoring hlavného hrdinu.

Presne, my si z toho robíme srandu. Chceli sme skutočnú reklamu vyrovnať ironizovaním – keď si veľká hviezda, nosíš značku Nike, ale keď si neznámy, tak ťa donútia popularizovať mnohé hlúposti, natočiť reklamu na traktore a tak ďalej.

Máte vyhliadnutý nejaký projekt do budúcnosti?

Robím film o živote jedného francúzskeho maliara.

Môžem vedieť ktorého?

Zatiaľ nie, ide o jedného impresionistu.

Veľmi známeho?

Áno, bolo o ňom veľa napísané a vytváram jeho príbeh z rôznych zdrojov.

2014-02-033.2.2014 | Marek Hudec
login facebok
Fotogaléria k článku


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Tak ci povim dobre bulo no hej mejscami kus bulo vidno ze Kamile to barz neprirodzene no ale co. Konecne komedia zos vyc... >
Anastasija | Láska z Khon Kaen
Magicky film,vela dlhych zaberov a krasna kamera. >
Niki | Trhlina
Ach jaj, pol hodiny som nadávala, čo to za blbosť natočili... Knihu som nečítala, ale bude to tiež isto blbosť... Ľudia ... >
pre nás (1+1) to bol zúfalý film: slabučký humor a k tomu neprimerané surové scény; prázdne pasáže, kde tvorcovia asi ne... >