Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Machete zabíja
Rocketman
Blinded by the Light
Di qiu zui hou de ye wan
Extremely Wicked, Shockingly Evil, and Vile

MACHETE ZABÍJA

Druhý diel série Machete štartuje tesne po tom, ako hrdinovi zabijú jeho drahú a on začne prahnúť po pomste. No zrazu je povolaný do misie priamo prezidentom USA a je to akcia ...
Druhý diel série Machete štartuje tesne po tom, ako hrdinovi zabijú jeho drahú a on začne prahnúť po pomste. No zrazu je povolaný do misie priamo prezidentom USA a je to akcia ...

Druhý diel série Machete štartuje tesne po tom, ako hrdinovi zabijú jeho drahú a on začne prahnúť po pomste. No zrazu je povolaný do misie priamo prezidentom USA a je to akcia šitá priamo pre maníka s neuveriteľnými bojovými schopnosťami. Viaceré špeciálne jednotky si už vylámali zuby na novom protivníkovi – excentrický obchodník so zbraňami Luther Voz má smrtiacu raketu a neštíti sa ju použiť na rozpútanie vojny, anarchie a skazy na Zemi.

Machete zabíja dáva takmer ultimatívnu odpoveď na otázku, ako dlho si vystačí režisér s opakovaním toho istého vtipu. To, čo kedysi eminentne zabávalo divákov v podobe prostej ukážky na neexistujúci film, bolo natiahnuté na cca 100-minútovú celkom zábavnú akčnú komédiu. No od roku 2010 sa veľa zmenilo a diváci začínajú byť skrátka presýtení: poctami na staré akčné filmy (Expendables i sóla s Arniem či Slyom a kombom Plán úteku), variáciami na grindhouse (veľa dobrých nebolo) a zdanlivo výborný nápad (naštvaný Mexičan vs. obrovská armáda ozbrojencov) sa už vlastne vyčerpal.Machete zabíja je variácia na niečo videné a nemá veľa šancí na predbehnutie predchodcu. Je nabitá postavami s bláznivými menami typu Desdemona, La Chameleón, Mr. President či Miss San Antonio a ich neúmerné množstvo sa snaží prehlušiť relatívne jednoduchý dej. Dobré je včlenenie Carlosa Estevéza alias Charlieho Sheena – na rozdiel od tupého Scary Movie 5 sa do tejto roličky hodí a náramne si ju užil. Na druhej strane je Mel Gibson, no jeho postava nenapĺňa potenciál, ako záporák sa mohol vyšvihnúť k lepšiemu výkonu. Ťažko povedať, čím to je, ale Melova charizma za posledné roky utrpela a na výkonoch to cítiť. (Len včera som pozeral Pocahontas z roka 1995 a jeho John Smith bol skvelý, zatiaľ čo Mel na plátne a v akcii Machete zabíja je veru slabý.) Pokiaľ ide o ženské party, najlepšie vychádza Amber Heard a Michelle Rodriguez, zatiaľ čo Sofia Vergara i Lady Gaga sú mimo. Ešteže Danny Trejo hrá to najlepšie, čo mu vždy vo filmoch išlo: naštvaného chlapíka, no aj jemu sa už občas neradno čudovať, že sa nudí, na toľko akcie je starý a viac zaň hrá iba pokrčená tvár.

Nemalý problém dvojky Machete tvorí dĺžka. Do 107 minút mal Rodriguez napchať viac vedľajších epizód (no to by už trpelo tempo) alebo brutálne strihať. Pri tejto stopáži sa film po výbornom úvode rýchlo strhne do nudnej druhej tretiny a vylezie z neho až pri niektorých záverečných akciách. Fakt je, že celkovo nájdete vo filme akcie dosť, a je príliš schematická a toľko super nápadov na jej oživenie neprichádza. Divák je rýchlo pobláznený streľbou, sekaním hnátov nepriateľov a ženami v bizarných pózach – čo je na pomery žánru i tohto filmu v poriadku, ale sami budete prekvapení ako skoro vás ten štýl omrzí, objavíte iba tucty obohraných vtipov a nič zaujímavé.

Vo videohernej či komiksovej terminológií sa takému výsledku hovorí aj „overkill“. Je tu stále veľa toho istého a po čase sú vaše zmysly otupené. Akoby aj sami autori objavili, že chcú točiť dookola len tie isté vtipy a akcie, a zabudli byť zábavne tupí. Áno, majú súboje s machetou, naháňačky, streľbu, pár dobrých likvidácii (ale helikoptéru i motorový čln ste videli už v traileri). Alebo pár nápadov s 3D pred sexuálnou scénou, to je fajn. Ale nestačí to – a vôbec nie na film, čo má takmer dve hodiny a nie 80 minút, ktoré by si zaslúžil.

Machete zabíja pobaví svojich najvernejších fanúšikov, ale znalci Roberta Rodrigueza budú celkom prekvapení, ako sa fantázia tvorcu pri tejto látke minula a ostalo iba grindhouse remeslo a repete akcie spred troch rokov.


Machete Kills (USA/Rusko, 2013, 107 min.)
Réžia: Robert Rodriguez

2013-10-2929.10.2013 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Akcia/Krimi
107 min
USA Rusko
2013
24.10. 2013
11.10. 2013
5 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
3 z 10
4 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Práve v kinách
Práve v kinách
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
Sedem (Seven, USA, 1995, David Lynch), Dajto, 22.30 ... snad David Fincher >
Admin9 | Do boja
Na margo nediskusie o probleme v Laurentovej rodine... Pokial si spravne pamatam, Laurent bol rozvedeny a zil sam. A dov... >
Gropanda | Beowulf
whatever >
?ass | High Life
prečo? >