Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Krídla Vianoc
Beats
Le grand méchant renard et autres contes...
Crawl
Rocketman

KRÍDLA VIANOC

Karin Babinská natočila pred šiestimi rokmi Pusinky a teraz sa vypla ešte k lepšiemu výsledku. Hoci trailer vyzerá všelijako, výsledok dopadol veľmi dobre. Skvelí herci, solídny scenár a ...
Karin Babinská natočila pred šiestimi rokmi Pusinky a teraz sa vypla ešte k lepšiemu výsledku. Hoci trailer vyzerá všelijako, výsledok dopadol veľmi dobre. Skvelí herci, solídny scenár a ...

Karin Babinská nakrútila pred šiestimi rokmi Pusinky a teraz sa vypla ešte k lepšiemu výsledku. Hoci trailer vyzerá všelijako, výsledok dopadol veľmi dobre. Skvelí herci, solídny scenár a pôsobivý vizuál.

Do Vianoc ostáva necelý týždeň a v obchodnom dome pracujú štyria kamaráti. Povahou a vekom sú odlišní: Tomáš pracuje v optike a meria očný tlak, Nina balí darčeky, Ráďa je manažér predaja, Zajíc pobehuje v kostýmoch s balónmi. Po šichte si vyjde kvarteto na strechu dať si chladené pifko (a Zajíc malinovku), pokecať o svojom dni a potom sa rozbehnú. Ráďa k rodine, Zajíc na autobus, Nina do malého bytu a Tomáš do karavanu, čo parkuje obďaleč. Keď sa Tomáš jedného dňa poreže, z letargie svojho života (po šichte si dať milostné číslo s vydatou paničkou) ho vytrhne pád do snehu. Upadne do bezvedomia a na druhý deň sa prebudí v stajni. Vráti sa do optiky a pri prvom dotyku s pacientkou uvidí nedostatky v jej živote. Od tej chvíle čaká štvoricu náročný vianočný týždeň, kedy sa ich životy pretnú s nečakanými udalosťami – a stále im znie v hlave otázka, či Tomáša nestretol náhodou anjel.Už som si myslel, že česká kinematografia stojí a tvorcovia sa stratili medzi kvázimilými komédiami o vzťahových pletkách a jednoduchou zábavou v štýle Zdeňka Trošku, no Krídla Vianoc ukazujú, že na Západ od nás dokážu prekvapiť. Karin Babinská si vymyslela námet, scenár a zrežírovala príbeh, ktorý by som po videní poslal Redfordovi na Sundance, jemu a jeho publiku by sa mohol páčiť..

Najprv vás o tom presvedčí veľmi úzko zameraná úvodná polhodinka. Strieda zábery z obchodov, vidí hrdinov v ich kažodennom režime a pekne nastolí náladu jednotlivých postáv. Nedeje sa veľa, režim pracovných dní plynie a spočiatku neviete čo čakať. Už uveríte, že nás čaká v podstate komorná dráma a veľa humoru sa zatiaľ neprejaví. Občas rytmický song alebo lyrická pasáž na zafúkanom parkovisku – a nečakané množstvo detailov kamery, dobrý strih a moderný štýl.

Keď príde zlom v scenári, film načrtne uberanie štýlom ako Travoltov Fenomén. Spočiatku nebadať veľa zmien a Babinská nám ich posiela postupne. Je tu rovnaká zostava, len s blížiacimi sa Vianocami prichádza pár nových postáv, ktorým Tomáš mení život a po epizódkach konečne rozbalí Babinská dianie naplno a začne sa venovať štvorici hlavných charakterov. Zo svojej šablónovitej povahy práce i životov vystúpia okolo 23. decembra a Vianoce slúžia ako katalyzátor pre objavovania súkromia postáv a posúvanie do nových momentov. Každá postava si prejde zmenou – a my postúpime súčasne vpred, ale aj vzad, keď Babinská začne ukazovať ich históriu v druhej polovici.

Je fajn vidieť, že atmosféra graduje. V druhej hodine sa začne výrazne striedať to dramatické i vtipné. Postavy vplyvom udalostí menia polaritu – vážne pôsobiace typy čakajú chvíle humoru, smutné nájdu šťastie a naopak. Niektorí diváci môžu byť prekvapení, v jednej scéne sa majú vrúcne smiať a o dve minútky pomaly rozplakať, ale Vianoce sú obdobie, kedy sa nálady maximálne striedajú a tri dni sviatočné, vo filme slúžia ako stupňujúce sa emocionálne vypätie celej štvorice.

Teší ma, že film je v určitej miere český, náš divák v ňom rozpozná blízke reálie a pôsobí aj aktuálne použitím lokalít. Bude zaujímavé sledovať, či zostarne o 10 rokov, ale určite mu pomáha, že nie je určený iba svojmu domácemu divákovi. Pôsobí moderne, audiovizuálne je pestrý, má skvelú hudbu. Jednotlivé songy občas strieda nápev na očakávaný hlavný singel a Krajčova/Klusova pesnička Cesta čaká vo finále. A obrovské plus patrí za vykreslenie predvianočnej i sviatočnej atmosféry..

Herecké výkony sú veľmi dobré. Richard Krejčo paradoxne vyzerá najlepšie v ružových okuliaroch a Jakub Prachař je milý chlapec, ktorému prajete. David Novotný vyzerá ako mladý Jack Nicholson a nie je iba vtipný. A Vica Kerekes je iná, ale stále pôsobivá. Jej prejav naberá na pôvabe striedaním češtiny a slovenčiny – a samozrejme vopred nastreleným postojom („já na Vánoce seru“).

Možno je to napokon trošku dlhý, nikam nesmerujúci film. No ako pominú každý rok vianočné sviatky a tak ako sa na ne dlho tešíme, tak dopadajú aj životy hrdinov. Pripravujú sa na ne v dennom zhone a keď prídu, niečo získajú, iné stratia, ale nedá sa povedať, že nebudú v ich životoch rezonovať.

PS – Cynici a diváci, ktorých vianočná atmosféra z plátna neosloví, si môžu bod-dva odpočítať.


Křídla Vánoc (ČR, 2013, 110 min.)
Réžia: Karin Babinská

2013-11-1818.11.2013 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Dráma
110 min
ČR
2013
14.11. 2013
14.11. 2013
7 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
0 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
take nemastné a slané, serial si zaslúži megahejt!to čo preslávilo GoT nevoli posledné dieli ani poelsedńe série6-8, ale... >
neznasam recenzie, ktore prezradia tolko z toho co sa vo filme udeje. To potom lutujem, ze som na nu klikol... >
Sedem (Seven, USA, 1995, David Lynch), Dajto, 22.30 ... snad David Fincher >
Admin9 | Do boja
Na margo nediskusie o probleme v Laurentovej rodine... Pokial si spravne pamatam, Laurent bol rozvedeny a zil sam. A dov... >