Sector.sk
Kinema.sk
Onlinehry.sk
Plnehry.sk
Funny.sk
Pikosky.sk
Rozpravky.sk
Prihlásiť sa
RSS
Kino recenzia > Leo da Vinci: Misia Mona Líza
Les Misérables
Childs Play
A Rainy Day in New York
Jeanne

LEO DA VINCI: MISIA MONA LÍZA

Fantázia tvorcov animákov hľadať si nové prostredia či hrdinov zabŕdla už do nejedného obdobia či oblasti. Najnovšie si Taliani povedali, že zoberú jedného z najväčších bádateľov a postavia ...
Fantázia tvorcov animákov hľadať si nové prostredia či hrdinov zabŕdla už do nejedného obdobia či oblasti. Najnovšie si Taliani povedali, že zoberú jedného z najväčších bádateľov a postavia ...

Fantázia tvorcov animákov hľadať si nové prostredia či hrdinov zabŕdla už do nejedného obdobia či oblasti. Najnovšie si Taliani povedali, že zoberú jedného z najväčších bádateľov a postavia na ňom animák pre deti. Nápad to nie je márny, akurát znížili latku tým, že z génia urobili vynálezuchtivého tínedžera a napasovali mu fantastické dobrodružstvá, ktoré sa určite nemohli stať, no pomrkávajú na diváka, že ako mohol vzniknúť portrét Mona Lisy či aké šikovné pomôcky mal už k dispozícii.

Ak čakáte niečo edukatívne, treba prešaltovať, toto je animák, kde si Taliani robia buď zo seba srandu alebo si povedali, že chcú vymyslieť niečo dostatočne akčné i dobrodružné a národného hrdinu na ten účel ľahko použijú. Malý divák sem príde po jednoduchú zábavu, ten starší vytuší, že to, čo sa o Leovi hovorilo a aký bol variabilný pri svojich výtvoroch, sa môže potvrdiť – akurát pre vlastnú misiu.

V Taliansku si žije takmer bezstarostný život, má kamošov i platonickú lásku Lisu, ktorej rodina drie na poliach a na výmysly nemá čas. Leo rád skúša – najnovšie sa mu podaril potápačský oblek, ktorý mu umožní chodiť pod vodou a hľadať poklady. Práve taký jeden má vytipovaný záhadný pirát a pošle po Lea cez premyslenú pascu. Pri namočení sa až do existenčných dôvodov nemá Leo veľmi na výber, a tak sľubuje pomoc, kde treba, vydáva sa do veľkomesta i ďalekých krajov. Stretne tam nečakane aj pirátsky výber, no kým dorazí nová posádka na ostrov Montecristo, rozohrá sa ešte väčšia partia.

Zjednodušene povedané: Taliani si vybrali mladého Lea da Vinciho ako ideálneho akčného hrdinu (vie byť bystrý a vymýšľať plány na počkanie), Lisa je jeho objekt záujmu a Lorenzo dobrý kamoš aj do nepohody. Postupne nalodia ešte dvoch drobcov s tvrdými charaktermi (malé dievča sa neuveriteľne pretĺka životom a občas máte pocit, že sem zablúdila od Andersena a chalan má cit pre vedu i situáciu) a môžu si to rozdať s pirátmi na záhadnom ostrove.

Leove vynálezy sa tu používajú často bez vysvetlenia a s neskutočnou ľahkosťou, najmä na presun či zmenu lokality. Jeho ambivalentné vozidlo poslúži na vode i na súši (a čakáte, kedy vzlietne). Budete musieť deťom vysvetliť, že to je len akože, lebo inak si Leo zaraďuje pomaly rýchlosti a šoféruje káru ako vo videohre. Nie je to vôbec prirodzené, no to asi nie je ani vytúžený poklad či súboje s pirátmi.

No filmu sa určite nedá uprieť charakter postáv – trojica hrdinov je vykreslená celkom pozitívne, veď aj Leo ide robiť záslužné činy kvôli Lise a dlho neváha. Aj Lorenzo by sa rád zapojil, no jeho povaha ho neraz diskvalifikuje od diania. Lisa sa chce starať o rodičov a je pomerne nesebecká – radšej by aj iným dala košom, len aby mohla byť so svojimi. Že sa neskôr ujmú aj dvoch mladučkých detí, to je iba veľké plus. V moderných animákoch sa neraz prekračuje línia medzi jasne čitateľnými a príliš zamotanými charaktermi postáv, no tú sú predložené bez komplikácií, to je plus.

Akurát situácie, do ktorých sa dostávajú, sú na pomery (nielen) animákov už opozerané. Tam indícia, tu ostrov, záhadný pirát v pozadí, nejakí v akcii. Čakáte na nejaký komplot a pri sledovaní pár postáv vám rýchlo dôjde, kto bude kto, lebo vylučovacou metódou sa k neprajníkovi dá dostať. Veľa akčných scén sa snaží deťom brať dych, no časom sa unavia, lebo pochopia o čo scenáristom ide. Iste, veľký poklad, čo všetci chcú – a klčkujú sa oň do posledných minút.

Neskôr si uvedomíte, že nebyť pár chuťoviek, toto pirátske dobrodružstvo by sa zaobišlo aj bez Lea da Vinciho. To, že tu figuruje, síce vyzerá super na plagáte i v úvodných minútach, no s výnimkou pár dobrých vtipov, je iba typickým chlapcom, čo dostal šancu zažiť jedno priemerné dobrodružstvo.


Leo Da Vinci: Mission Mona Lisa (Taliansko, 2018, 85 min.)
Réžia: Sergio Manfio. Scenár: Anna Manfio, Francesco Manfio, Sergio Manfio, Davide Stefanato.

2018-03-1111.3.2018 | Michal Korec
login facebok
Fotogaléria k článku
Animovaný/Dobrodružný
82 min
Taliansko Poľsko
2018
8.3. 2018
11.1. 2018
5 z 10
Mám v zbierke
0 z 10
4 z 10


Kinema na Facebooku
Kinema na Facebooku
Prichádza do kín
Prichádza do kín
Anketa
Anketa
Vaše názory
Vaše názory
vzdy je co objavovat, trojka bola v poho, a 5 bola vyborna akčná komedia, ktorá bavila viacej ako jednicka ci dvojka, al... >
Mario Rodriguez | X-Men: Dark Phoenix
Michal jednoznačné vidieť že si fanúšikom Singera... :)Ja osobne si myslím že Singer je priemerný režisér, kedysi spravi... >
Jakubisko | Trhlina
Tu sa potvrdzuje že Slováci točiť filmy moc nevedia kópia americkej sra..y :) >
Pozor, fanúšikom zrejme neušla info, ale aj pre všetkých ostatných: okrem štandardnej verzie v kinách existuje aj dlhšia... >