PROFIL: CUBA GOODING JR. |
PROFIL: CUBA GOODING JR. |
Cirka 180 centimetrov vysoký Cuba Gooding Junior sa narodil 2. 1. 1968 v drsnej newyorskej štvrti Bronx. Vyrastal v umelecky založenej rodine: jeho o 28 rokov starší otec sa venoval hudbe, rodinu ale čoskoro opustil. Syn, vyrastajúci v slnečnej Kalifornii, sa nenechal zahanbiť a v polovici osemdesiatych rokov ste ho mohli zahliadnuť dokonca ako tanečníka Lionela Richieho na olympijských hrách v Los Angeles! Už čoskoro ho to ale zlanárilo do zázračného sveta filmu.
Herecky debutoval úspešnou komédiou Johna Landisa s Eddiem Murphym Cesta do Ameriky (Coming America). Zaujal v podstate už svojim štvrtým filmom, drsnou drámou z černošského geta Johna Singletona Chlapci zo susedstva (Boyz N the Hood). V tejto na dvoch Oscarov nominovanej snímke sa okrem neho mihlo niekoľko ďalších hercov čiernej pleti v čele s Laurenceom Fishburneom a Iceom Cubeom. Nesleduje kladne hodnotený vojenský súdny triler Zopár správnych chlapov (A Few Good Men) po boku takých ikôn, akými sú Jack Nicholson a Tom Cruise. No v najbližších rokoch sa márne snažil preraziť. Niektoré filmy sa skrátka akosi nevydarili; to je prípad komediálneho westernu Bleskový Jack (Lightning Jack) s Paulom „Krokodílom Dundeem“ Hoganom. Alebo sa vydarili - čo je prípad biologického hviezdne obsadeného trileru Smrtiaca epidémia (Outbreak) -, ale zase v nich mal Cuba iba slabo postrehnuteľnú rolu. V Smrtiacej epidémii to bol konkrétne pilot helikoptéry s Dustinom Hoffmanom sa snažiaci zabrániť svetovej katastrofe. Nepomohla ani dráma o drogách a stratených deťoch Stratený Izaiáš (Losing Isaiah) s Halle Berryovou, ani maličká rola v pyrotechnickom Zdesení (Blown Away) Stephena Hopkinsa. Ak aj zberal Cuba skúsenosti od skúsenejších hercov (napr. Jeff Bridges, Forest Whitaker alebo Jessica Langeová), akosi to stále nebolo vidieť. A potom to prišlo.
Rok 1996 sa niesol v duchu spolupráce s ceneným režisérom Cameronom Croweom v športovej melodráme Jerry Maguire (Jerry Maguire). Ťažko povedať, ako by snímka skončila, nebyť účasti hviezdneho Toma Cruisea, ale to neriešme. Cuba bol za svoj výkon (stroskotanému hlavnému hrdinovi-agentovi stále veriaci hráč amerického futbalu) odmenený Oscarom v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v podpornej úlohe. Z Ďalších cien spomeňme nomináciu na Zlatý glóbus. Stal sa konečne hviezdou. Už ho nič nemohlo zastaviť. Alebo... ? Skôr alebo. Hoci už v nasledujúcom filme spolupracoval (zase) s fenomenálnym Jackom Nicholsonom, osobitá romantická komédia Tak dobre, ako sa len dá (As Good as It Gets) rozhodne o Goodingovej postave nebola; mihol sa ako milenec na Oscara nominovaného Grega Kinneara. Ani Ako prichádzajú sny (What Dreams May Come) Novozélanďana Vincenta Warda neboli o hereckých výkonoch, hoci sa jedná o pôsobivú, vizuálne omračujúcu „nebeskú“ drámu. Cuba v nej znova nahrával slávnejšiemu partnerovi (a to Robinovi Williamsovi), ale to nebolo ešte nič v porovnaní s tým, čo tento len nedávno oscarový herec urobil v nasledujúcich rokoch.
A čo to bolo? Filmy so silnými zápletkami a zaujímavými hereckými obsadeniami, ale zastanúcimi malý kúsok od priepasti diváckeho záujmu. Napríklad: právnik zaplietajúci sa kvôli knižke do krvou zmáčaného prípadu vo video trileri Napíš si svoju smrť (A Murder of Crows; snímku Cuba aj produkoval); parťák Skeeta Ulricha v buddy filme Mrazivá horúčava (Chill Factor); po úspechu túžiaci psychiater nachádzajúci vzťah s vrahom ľudí a expertom na gorily (Anthony Hopkins) v Inštinkte (Instinct); dráma nakrútená na motívy skutočných udalostí o černošskom potápačovi stretávajúcim sa s rasizmom kam len pozrie (po boku Roberta DeNira) Ten najlepší (Men of Honor).
Nepomohlo ani cameo samého seba vo Frat Pack komédii Bena Stillera o vraždiacich modeloch Zoolander (Zoolander). Ale i tak sa v roku 2001 začal po vlne nezáujmu horizont trošku vyjasňovať. Cuba hrá nielen v očakávanom romantickom vojnovom veľkofilme Michaela Baya a Jerryho Bruckheimera Pearl Harbor (Pearl Harbor), ale i v úspešnej bláznivej komédii Miliónové preteky (Rat Race). V Miliónových pretekoch herec stelesnil jednu z mnohých postáv (ďalej napr. Rowan Atkinson, Jon Lovitz alebo Whoopi Goldbergová) absolvujúcim šialenú road movie súťaž (zorganizovanú Johnom Cleesom). Pearl Harbor naopak vôbec o Cubovej postave nebol; vlastne sa mihol na pár minút, aby bol v politicky prísne korektnom príbehu prítomný aj „afroamerický element“. Takže zase žiadna veľká sláva. Nasledujúci rok horizont znova desivo stmavol snežnou komédiou Snežní psi (Snow Dog), kde stelesnil zubára prichádzajúceho z Miami na Aljašku po svoje dedičstvo a nachádzajúceho tu česť, odvahu a, ako inak, životnú lásku (bizarné je, že Goodingov kamarát Skeet Ulrich hral rok predtým v takmer identickej komédii Kevin zo severu). To najhoršie ale ešte len prišlo: ďalšia bláznivá a na tínedžerov prísno orientovaná nemecko-americká komédia o lodi plnej homosexuálov, Plnou parou vzad! (Boat Trip). A o nič lepšie to už akosi nebolo. Do hrobu skáčucu kariéru si Cuba nezachránil ani ako reklamný agent v speváckej komédii Pokušenie (The Fighting Temptations), prípadne dabingom poslednej klasickou formou kreslenej disneyovky Bláznivá farma (Home on the Range). O čo zaujímavejšie je vidieť Goodinga vo filmoch, ako je drsná kriminálka Špina (Dirty), kde si s Cliftonom Collinsom Jr. zahrali losangelských policajtov príliš sa nelíšiacich od tých, ktorých naháňajú! Alebo retardovaný mladík v dráme podľa skutočných udalostí Radio (Radio) s Edom Harrisom... Tieto hercove odchýlky k serióznemu herectvu v pôsobivých príbehoch mu ale nikdy dlho nevydržia a zas a znova uteká k hlúpym komédiám.
Neviem, kto je Cuba Gooding Junior ako človek, to je ale jedno. Horšie je, že z jeho jedným slovom „divnej“ filmografie sa nedá určiť ani to, kto je ako herec. Z chlapca, ktorý prichádza do veľkého Hollywoodu s placho sklopeným zrakom, aby nenápadne zbieral skúsenosti od stokrát slávnejších hercov, to úspešne dokopal za všeobecného potlesku až k Oscarovi. Získal ho ani nie ako tridsaťročný. Nebol na takýto skok pripravený? Ťažko, nestal sa hviezdou bulváru a jeho tvár nieje spájaná so škandálmi. Takže zrejme len trpí zlým vkusom na výber rolí. V tom horšom prípade hrá v nie príliš decentných komédiách, v tom lepšom v drámach po boku známejších hereckých kolegov. Jeho meno už dávno nie je na popredných miestach rebríčkov najlepších hollwyoodskych hercov; vlastne je na konci aj v rebríčku najlepších černošských hercov. Nemyslí naňho už ani redakcia časopisu People, ktorý ho v roku 1997 posadil na lavičku s ďalšími štyridsiatimi deviatimi kvázi najkrajšími ľuďmi sveta (rok 1997 je ale zaujímavejší skôr preto, že mu utiekla rola vodcu vzbúrených černochov v Spielbergovej dráme Amistad).
Že sú to všetko iba unáhlené reči? Možno áno, ale to by nesmel do našich kín Cuba Gooding Jr. práve mieriť kritikami jednohlasne strhanou „maskovou“ komédiou Eddieho Murphyho Norbit (Norbit). S Murphym sa prvýkrát stretol koncom osemdesiatych rokov a kruh akoby sa v dnešných dňoch desivo uzavrel. Je pravda, že na rok 2007 má ohlásenú spoluprácu s Ridleym Scottom na trileri American Gangster, ale ústredné postavy hrajú Denzel Washington a Russell Crowe, takže zase žiadna hlavná rola... Na strane druhej, kde inde sa môže stať zázrak, ak nie v meste snov, v Hollywoode? Dovtedy Cubovi zaželajme aspoň spokojný súkromný život; od roku 1994 je šťastne ženatý so svojou školskou láskou, Sarou Kapferovou a vychovávajú spolu tri deti. Herectvu (prevažne na televíznej obrazovke) sa venuje aj jeho mladší brat Omar Gooding.