Na Febiofeste sa predstavia domáce koprodukčné filmy i archívne diela

Na každom ročníku Febiofestu má Slovenský filmový ústav (SFÚ) ako spoluorganizátor festivalu výrazné zastúpenie. Aktuálny 21. ročník je pre SFÚ priestorom

pridal SFÚ 12.3.2014 o 19:39

Na Febiofeste sa predstavia domáce koprodukčné filmy i archívne diela


Na každom ročníku Febiofestu má Slovenský filmový ústav (SFÚ) ako spoluorganizátor festivalu výrazné zastúpenie. Aktuálny 21. ročník je pre SFÚ priestorom predstaviť šesť nových slovenských dokumentov, ktoré vznikli v jeho koprodukcii, a tiež pripomenúť výročia významných osobností z dejín slovenskej kinematografie. Na Febiofeste sa v Kine Lumière uskutoční aj krst novej publikácie z edičného oddelenia SFÚ Rozprava o westerne a vernisáž výstavy Strieborné tváre II. 21. Febiofest sa v Bratislave koná od 21. do 27. marca 2014.

Koprodukčné filmy SFÚ

Z koprodukčných projektov SFÚ sa na Febiofeste premietne šesť nových dokumentov, v ktorých sú použité vzácne archívne filmové materiály. Uvedený bude úspešný dokument Roberta Kirchhoffa Kauza Cervanová o zdĺhavom prípade slovenskej justície, ktorý zaujal v domácom priestore, no stále úspešne prezentuje Slovensko na medzinárodných festivaloch.

Okrem Kirchhoffovho filmu budú mať všetky koprodukčné projekty SFÚ na festivale svetovú premiéru. Sú medzi nimi Felvidék – Horná zem Vladislavy Plančíkovej, reflektujúci stále aktuálnu tabuizovanú tému slovensko-maďarských vzťahov v unikátnej podobe animovaného dokumentu, v ktorom autorka osobne a citlivo zozbierala príbehy jednej rodinnej histórie. Otázkami našej histórie sa zaoberá aj biografický dokument režiséra Arnolda Kojnoka Lyrik o erudovanom historikovi Jánovi Mlynárikovi, ktorý niektoré kľúčové dejinné udalosti nielen prežil, ale ich aj sám inicioval alebo sa na nich priamo podieľal. Do programu je zaradený aj dokument Rodiská a doliny v réžii Viliama J. Grusku, ktorý z rôznych kultúrno-spoločenských, historických i prírodovedných pohľadov zobrazuje premenu Liptova, významnej a obdivovanej lokality Slovenska. Osobnosť všestranného umelca a filmára V. J. Grusku sa zasa stala námetom nového dokumentárneho filmu Martina Šulíka Pútnik slovenským časom. Témou jeho filmu je hľadanie miesta v krátkom živote človeka, ktorého význam činností v najrozličnejších oblastiach slovenského umeleckého, kultúrneho i spoločenského života je obrovský. Všetky filmy záujemcovia nájdu vo festivalovej sekcii Český a slovenský dokumentárny film.

Posledný z koprodukčných projektov SFÚ, snímka Prvá: Magda Husáková Lokvencová v réžii Zuzany Liovej je zaradený do sekcie Nový český a slovenský film. Ide o pilotnú časť série autorských dokumentov slovenských režisérok a jej zámerom je nájsť a upozorniť na reálne hrdinky slovenskej histórie, ktoré by mali v národnom povedomí rezonovať podobne ako napríklad Ľudovít Štúr. Námetom prvého filmu sa stala Magda Husáková Lokvencová, ktorá sa do dejín zapísala nielen ako manželka Gustava Husáka, no predovšetkým bola prvou slovenskou divadelnou režisérkou a je aj držiteľkou ďalších prvenstiev.

Krst publikácie o westerne a vernisáž fotografií slovenských filmárov

Na pôde 21. Febiofestu sa uskutoční aj krst novej publikácie z edičného oddelenia SFÚ s názvom Rozprava o westerne česko-slovenskej autorskej dvojice filmových teoretikov a estetikov Petra Michaloviča a Vlastimila Zusku. Ide už o ich tretiu spoločnú publikáciu po monografii Juraj Jakubisko (SFÚ Bratislava, 2005) a teoretickej publikácii Znaky, obrazy a stíny slov (AMU Praha, 2009). Ich nová kniha sa venuje westernu ako žánru, jeho postavám, krajine i mestu, vracia sa k jeho zrodu, reflektuje aj jeho vývoj a súčasné tituly. Krst publikácie sa uskutoční 22. marca o 20.00 hod. v Kine Lumière za účasti Petra Michaloviča a vydavateľa Petra Dubeckého a spojený bude s projekciou kultového westernu Divoká banda režiséra Sama Peckinpaha (1969), ktorý je zaradený do festivalovej sekcie Westernová klasika.

Počas Febiofestu sa uskutoční aj vernisáž výstavy fotografií slovenských filmových tvorcov Strieborné tváre II fotografa Mira Nôtu. Výstava predstaví ďalších tridsať portrétov známych osobností slovenského filmu. Fotografie tentoraz nepochádzajú len zo série fotení pre publikáciu Filmové profily Renáty Šmatlákovej a Martina Šmatláka alebo z rozhovorov do mesačníka Film.sk a časopisov DVD edícií SFÚ, obohatená bude aj o nové portréty takých osobností, ako sú režiséri Dušan Hanák, Martin Šulík alebo dokumentarista Jaro Vojtek či z najmladšej generácie Andrej Kolenčík, ktorých autor portrétoval tento rok. Vernisáž výstavy sa uskutoční 23. marca o 16.30 hod. v Kine Lumière a výstava potrvá do 31. augusta 2014. Prvú časť portrétov slovenských filmových tvorcov fotografa Mira Nôtu Strieborné tváre je ešte stále možné vidieť do 20. marca 2014.

Výročia osobností a zvláštne uvedenia

Slovenský filmový ústav sa na programovej dramaturgii Febiofestu podieľa aj na viacerých sekciách s archívnymi filmami s cieľom pripomenúť si významné osobnosti z dejín slovenskej kinematografie. Jednou z nich je režisér a scenárista Stanislav Barabáš (1924 – 1994), ktorého nedožitých deväťdesiat rokov si filmárska a kultúrna obec pripomenula vo februári. Na Febiofeste bude pri tejto príležitosti uvedený jeho dramatický príbeh z konca druhej svetovej vojny Zvony pre bosých (1965). Febiofest oživí aj spomienku na obľúbeného herca Jozefa Kronera (1924 – 1998), ktorý by sa bol dožil deväťdesiat rokov v marci. Diváci si na jeho herectvo budú môcť spomenúť na projekcii filmu Ty, ktorý si na nebesiach (1989) od bulharského režiséra Dodža Bodžakova s Kronerom v hlavnej mužskej úlohe husliara, ktorý sa v čase triedneho boja zblíži s osemročným chlapcom a nachádza v ňom silu pre zmysluplný život. Oba filmy budú na Febiofeste uvedené v sekcii Pocty.

V sekcii Zvláštne uvedenie Febiofest vďaka SFÚ premietne aktuálne reštaurované a digitalizované slovenské filmy na DCP nosičoch. V tejto podobe diváci uvidia film Slávnosť v botanickej záhrade (1969) režiséra Ela Havettu pri príležitosti 45. výročia jeho vzniku. Farebná mozaikovitá féeria o potrebe zázraku v ľudskom živote bola Havettovým režijným debutom, ktorý nakrútil v scenáristickej spolupráci so spolužiakom z FAMU, scenáristom a dramaturgom Luborom Dohnalom. Dokázal v ňom originálne spojiť  inšpiráciu naivným maliarstvom, nemým filmom a výtvarným impresionizmom. V reštaurovanej a digitalizovanej verzii sa na mimoriadnej projekcii premietne aj medzinárodne ocenený film Záhrada (1995) Martina Šulíka, najúspešnejšieho slovenského režiséra 90. rokov minulého storočia. Na jeho digitalizačný proces sa podujala holandská spoločnosť Contact Film Arnhem. Projekcia novej verzie filmu sa uskutoční 23. marca o 17.30 hod. v Kine Lumière za osobnej účasti režiséra. (Tlačová správa SFÚ)




1
Černák
ČERNÁK
[RECENZIA ]
RODINNÝ POKLAD
[RECENZIA ]
NESMIERNY
[RECENZIA ]
2
Brutalista
BRUTALISTA
[RECENZIA ]

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 133586
02 |
návšt. 9138
03 |
návšt. 6325
04 |
návšt. 5293
05 |
návšt. 3262
06 |
návšt. 3599
07 |
návšt. 2080
08 |
návšt. 2074
09 |
návšt. 2242
10 |
návšt. 1245
REBRÍČEK US
01 |
$12,0 mil.
02 |
$8,7 mil.
03 |
$8,0 mil.
04 |
$5,5 mil.
05 |
$4,3 mil.
06 |
$3,4 mil.
07 |
$3,4 mil.
08 |
$3,1 mil.
09 |
$3,0 mil.
10 |
$2,9 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2025 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.