Febiofest otvorí očakávaná snímka - Ja, Olga Hepnarová

Premiéry noviniek domácej kinematografie, exkluzívne predpremiéry čerstvých oscarových filmov, prvé slovenské uvedenia snímok ocenených na prestížnych

pridal PR 8.3.2016 o 15:22

Febiofest otvorí očakávaná snímka - Ja, Olga Hepnarová


Premiéry noviniek domácej kinematografie, exkluzívne predpremiéry čerstvých oscarových filmov, prvé slovenské uvedenia snímok ocenených na prestížnych svetových festivaloch, unikátne premietania archívnych diel aj stretnutia s európskymi osobnosťami filmu čakajú na návštevníkov 23. ročníka Medzinárodného festivalu filmových klubov Febiofest. V hlavnom meste potrvá od 17. do 23. marca 2016 a výber z neho poputuje od 31. marca do 16. apríla 2016 do Trenčína, Košíc, Banskej Bystrice, Kežmarku, Prešova, Martina, Prievidze, Trnavy a Levíc.

Febiofest 2016 slávnostne otvorí premiéra česko-poľsko-francúzsko-slovenskej snímky Ja, Olga Hepnarová z dielne režisérskeho dua Tomáš Weinreb a Petr Kazda. Príbeh mladej ženy, ktorá v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy zabila osem ľudí, otváral na prestížnom festivale Berlinale sekciu Panoráma. Existenciálna dráma o mladej vrahyni, ktorá svoj čin považovala za akt pomsty režimu, ponúka portrét poslednej ženy popravenej v komunistickom Československu.

Počas otváracieho ceremoniálu 17. marca 2016 sa uskutoční udeľovanie Výročných cien Asociácie slovenských filmových klubov, hlavného organizátora podujatia.

V 10 programových sekciách uvedie 7-dňový festivalový maratón v Bratislave 147 dlhometrážnych, stredometrážnych a krátkych titulov, spolu na 162 premietaniach v 5 kinách – a spolu v 8 kinosálach.

Celkovo tohtoročný Febiofest spolu s regiónmi uvedie 238 projekcií v 10 mestách a 14 kinách po Slovensku.

Febiofest privíta viacerých slovenských i zahraničných hostí vrátane členov medzinárodnej poroty súťaže krátkych filmov V strede Európy a svoje diela divákom osobne predstavia tvorcovia z Gruzínska, zo Španielska, z Veľkej Británie, Rakúska, Poľska, Česka a zo Slovenska.

10 premiér v Slovenskej filmovej krajine

Aj tento rok bude dramaturgia festivalu sústredená na prezentáciu najnovších diel zo slovenskej hranej, dokumentárnej a animovanej tvorby. Sekcia Slovenská filmová krajina predstaví až 10 premiérových filmov. Nebude chýbať 5. október, debut medzinárodne uznávaného fotografa a kameramana Martina Kollára, ktorý mal svetovú premiéru na festivale v Rotterdame. Poetický, vizuálne jedinečný film je inšpirovaný životným osudom režisérovho brata, čakajúceho na životne dôležitú operáciu. Z dokumentárnych filmov festival prinesie napríklad spoločný film Roberta Kirchhoffa a Filipa Remundu Para nad riekou, ktorý je portrétom muzikantov okolo fenomenálneho džezmena Laca Decziho. Na festivalovom plátne sa predstavia aj nové diely z televízneho cyklu Prvá, ktoré zachytávajú osudy mimoriadnych žien slovenských dejín, tentoraz o superžene obdobia socializmu Ľudmile Pajdušákovej a o prekladateľke, ktorá sa stratila v normalizácii, Zore Jesenskej. Festivaloví diváci uvidia v premiére aj dokumenty slovenských tvorcov Okhwan na ceste za slobodou Mareka Mackoviča, Zem, ktorá hľadá svoje nebo Erika Prausa, a medzinárodné koprodukcie so slovenskou účasťou: Kupónová privatizácia Martina Kohouta, Červený pavúk Marcina Koszałku, Cesta hore Davida Čálka a Ja, Olga Hepnarová Tomáša Weinreba a Petra Kazdu.

V strede Európy súťaží aj oscarový nominant

Kľúčovou programovou sekciou zostáva súťaž krátkych filmov s novým názvom V strede Európy. Stretne sa v nej dvadsiatka krátkych hraných, dokumentárnych, animovaných aj experimentálnych filmov z krajín V4 a z Rakúska. MFFK Febiofest ako jediný festival na Slovensku oceňuje víťaza finančnou prémiou 3 000 eur. O cene rozhodne medzinárodná porota v zložení: medzinárodne oceňovaný slovenský režisér animovaných filmov Andrej Kolenčík, poľská sales agentka Katarzyna Siniarská a kurátorka Vienna Independent Shorts Ann-Katrin Dorner. Jeden z filmov si odnesie Cenu divákov. Domácu kinematografiu bude vo festivalovej súťaži reprezentovať 5 krátkych snímok. Medzi nimi aj krátky film Miry Fornay Záhradníci, ktorý bol uvedený na prestížnom festivale v Rotterdame. V súťažnej kolekcii dominuje aj jeden z najúspešnejších slovenských filmov minulého roka – snímka Chronos režiséra Martina Kazimíra, ktorý za ňu získal prvú cenu na medzinárodnom festivale sci-fi filmov v New Yorku. O cenu sa bude zo susednej českej kinematografie uchádzať film Ondřeja Hudečka Furiant, ktorý si z prestížneho festivalu v Sundance odniesol cenu za najlepšiu réžiu. A v súťažnom ringu si diváci budú môcť pozrieť aj rakúsky krátky film Všetko bude v poriadku, za ktorý jeho režisér Patrick Vollrath získal ocenenie v Cannes a nomináciu na Oscara.

KINEMAVIDEO3775.

Bohatá ponuka svetových noviniek

Najnovšie hrané aj dokumentárne filmy z celého sveta, ktoré stojí za to si všimnúť, sa divákom predstavia v sekcii Klubový film dnes. Medzi nimi aj čerstvý držiteľ Oscara za najlepší film – Sledovačka režiséra Thomasa McCarthyho či oscarový nominant, animovaný film režiséra a scenáristu Charlieho Kaufmanna Anomalisa. S cenou za najlepší mužský herecký výkon z festivalu Cannes, ale aj z nedávneho udeľovania francúzskych Oscarov – cien Cézar sa festivalovým návštevníkom predstaví film Zákon trhu a aj troma národnými švédskymi filmovými cenami ovenčený film Tu a potom. Netradičný hudobný pohľad na arabskú jar prinesie Yallah! Underground česko-nemeckého režiséra a producenta Farida Eslama, na Ukrajinu sústredený pohľad českého tvorcu Filipa Remundu Český žurnál: Blízký daleký východ, v kolekcii unikátnych dokumentov nebude chýbať ani španielsko-francúzsky Vpred smrteľne pomaly, ktorý získal na festivale v Jihlave ocenenie ako najlepší svetový dokumentárny film.

V sekcii sa predstaví aj jeden z historicky najdrahších maďarských filmov Domáca garda, ktorý reflektuje narastajúci rasizmus a xenofóbiu v krajine. Zo susedného Česka si festivaloví diváci budú môcť v premiére pozrieť čerstvého držiteľa diváckej ceny z Berlinale – film českého režiséra Petra Václava Nikdy nejsme sami aj jeho dokument o barokovom skladateľovi Josefovi Myslivečkovi Zpověď zapomenutého. Na plátno sa dostane aj Český žurnál: Matrix AB, situačný portrét jedného z najvplyvnejších českých mužov Andreja Babiša z dielne Víta Klusáka, najlepší film FAMUFEST-u David Jana Těšitela, ako aj nový dokument Dana Přibáňa z cesty od Austrálie až do Ázie Trabantom do posledného dychu




VAIANA 2
[RECENZIA ]
AMERIKÁNKA
[RECENZIA ]
1
Žena z…
ŽENA Z…
[RECENZIA ]
1
Hypnóza
HYPNÓZA
[RECENZIA ]
ROK VDOVY
[RECENZIA ]

Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 74795
02 |
návšt. 5818
03 |
návšt. 2980
04 |
návšt. 2064
05 |
návšt. 1576
06 |
návšt. 1493
07 |
návšt. 1313
08 |
návšt. 1232
09 |
návšt. 1162
10 |
návšt. 1096
REBRÍČEK US
01 |
$140,0 mil.
02 |
$81,0 mil.
03 |
$31,0 mil.
04 |
$13,0 mil.
05 |
$3,2 mil.
06 |
$2,3 mil.
07 |
$2,2 mil.
08 |
$0,957 mil.
09 |
$0,701 mil.
10 |
$0,656 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.