Slovenská filmová a televízna akadémia zverejnila nominácie na Slnko v sieti za rok 2024. Najviac nominácií majú filmy Ema a smrtihlav a Vlny |
Kým minulý rok bolo do kategórie Najlepší hraný film prihlásených 11 filmov, toho ...
Kým minulý rok bolo do kategórie Najlepší hraný film prihlásených 11 filmov, toho roku ich bolo až 14. Odborníkov najviac zaujali a o víťazstvo zabojujú filmy Ema a smrtihlav a Vlny. Najviac nominácií získali Vlny.Národné filmové ceny Slnko v sieti sa tešia stúpajúcemu záujmu, ktorý zrkadlí nárast filmovej a televíznej tvorby a jej kvality. Celkovo bolo prihlásených rekordných 49 filmových a televíznych diel. Do kategórie Najlepší hraný film bolo prihlásených 14 filmov, do kategórie Najlepší dokumentárny film 15 filmov, do kategórie Najlepší animovaný film 5 filmov a do kategórie Najlepší televízny film / miniséria / seriál 8 audiovizuálnych diel. Novinkou je kategória Najlepší krátkometrážny hraný alebo dokumentárny film, do ktorej tvorcovia prihlásili 7 diel.
Najväčšiu pozornosť Slovenskej filmovej a televíznej akadémie získali snímky Ema a smrtihlav a Vlny a o prvenstvo zabojujú vo viacerých kategóriách. Dráma Vlny zaujala členstvo akadémie v kategóriách Najlepší hraný film, Najlepšia filmová réžia, Najlepší filmový scenár, Najlepší kameramanský výkon, Najlepší filmový strih, Najlepší filmový zvuk, Najlepšia filmová hudba, Najlepšia scénografia, Najlepšie kostýmy, Najlepšie umelecké masky, Najlepšie vizuálne efekty, Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe a Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Film je teda nominovaný spolu v 14 kategóriách.
Ema a smrtihlav získal nominácie v kategóriách Najlepší hraný film, Najlepšia filmová réžia, Najlepší filmový scenár, Najlepší kameramanský výkon, Najlepší filmový zvuk, Najlepšia scénografia, Najlepšie kostýmy, Najlepšie umelecké masky, Najlepšie vizuálne efekty, Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej aj vo vedľajšej úlohe, Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Snímka má tak spolu 12 nominácií. 7 nominácií získal film Spiaci účet, ktorý zabojuje aj o ocenenie za Najlepší film. Podobne ako Vlny či Ema a Smrtihlav, aj táto snímka sa vysporiadava s našou minulosťou. Slovenská súčasná kinematografia, a teda aj filmy nominované na Slnko v sieti, tak intenzívne reagujú práve na naše viac či menej vzdialené doby a vysporiadavajú sa s traumami, ktoré v nich vznikli.
Príkladom sú aj filmy s politickou tematikou nedávnej slovenskej histórie, ktoré rozvírili spoločenské diskusie. Konkrétne politický thriller Vojna policajtov získal 2 nominácie, a to v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej aj vo vedľajšej úlohe. Kontroverzný MIKI zabojuje tiež v 2 kategóriách, a to Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe a Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Okrem kategórie Najlepší hraný film vzrástol aj počet prác prihlásených práve do kategórie Najlepší dokumentárny film, kde sa vyberalo z 15 projektov. Nominované sú 3 dokumenty: Architektúra ČSSR 58-89, Prezidentka a Wishing on a Star. Film Wishing on a Star je nominovaný v ďalších 4 kategóriách, a to za Najlepšiu filmovú réžiu, scenár, kameru a strih. Film Prezidentka zabojuje aj v kategórii Najlepší filmový strih.
Slávnostné vyhlásenie národných filmových cien Slnko v sieti za rok 2024 sa uskutoční 16. apríla 2025 v priestoroch Slovenského rozhlasu. Organizátorom národných filmových ocenení Slnko v sieti je Slovenská filmová a televízna akadémia, spoluorganizátormi sú Slovenská televízia a rozhlas a Slovenský filmový ústav, partnerom je dafilms.sk a SOZA. Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond.
Pozrite si kompletný zoznam nominovaných filmov a osobností v jednotlivých kategóriách na národnú filmovú cenu Slnko v sieti za rok 2024:
Najlepší hraný film Ema a smrtihlav (r: Iveta Grófová, prod: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská, Ondřej Trojan) (recenzia) Spiaci účet (r: Miloslav Luther, prod: Marian Urban) (recenzia) Vlny (r: Jiří Mádl, prod: Monika Kristl, Vlasta Kristl, Wanda Adamík Hrycová) (recenzia)
Najlepší dokumentárny film Architektúra ČSSR 58-89 (r: Jan Zajíček, prod: Maroš Hečko, Peter Veverka, Karla Stojáková, Pavel Berčík) (recenzia) Prezidentka (r: Marek Šulík, prod: Barbara Janišová Feglová) (recenzia) Wishing on a Star (r: Peter Kerekes, prod: Erica Barbiani, Peter Kerekes, Anna Mach Rumanová, Ralph Wieser, Vít Schmarc, Vanja Jambrović) (recenzia)
Najlepší animovaný film Ahoj leto (r: Martin Smatana, Veronika Zacharová, prod: Martin Smatana) Free the Chickens (r: Matúš Vizár, prod: Jakub Viktorín, Tomáš Hrubý) Keď život chutí (r: Kristina Dufková, prod: Matej Chlupáček, Agata Novinski, Marc Faye) (recenzia)
Najlepšia filmová réžia Iveta Grófová (Ema a smrtihlav) Jiří Mádl (Vlny) Peter Kerekes (Wishing on a Star)
Najlepší filmový scenár Iveta Grófová, Peter Krištúfek (in memoriam) (Ema a smrtihlav) Jiří Mádl (Vlny) Peter Kerekes (Wishing on a Star) Petr Jarchovský (Keď život chutí )
Najlepší kameramanský výkon Martin Kollár (Wishing on a Star) Martin Štrba (Ema a smrtihlav) Martin Žiaran (Vlny)
Najlepší filmový strih Filip Malásek (Vlny) Jana Vlčková, Marek Šulík (Prezidentka) Marek Kráľovský (Smršť) Marek Šulík (Wishing on a Star)
Najlepší filmový zvuk Bohumil Martinák, Michal Džadoň (Spiaci účet) Tobiáš Potočný, Matej Hlaváč (Ema a smrtihlav) Viktor Ekrt (Vlny)
Najlepšia filmová hudba Jozef Vlk (Spiaci účet) Michal Novinski (Keď život chutí) Simon Goff (Vlny)
Najlepšia scénografia Juraj Kuchárek (Smršť) Petr Kunc (Vlny) Tomáš Svoboda, Miriam Struhárová (Ema a smrtihlav)
Najlepšie kostýmy Katarína Štrbová Bieliková (Ema a smrtihlav) Katarína Štrbová Bieliková (Vlny) Simona Vachálková (Spiaci účet)
Najlepšie umelecké masky Adéla Anděla Bursová, Jiřina Pahlerová (Vlny) Andrea Štrbová, Ivo Strangmüller, Tomáš Richter, Viktor Nagy (Ema a smrtihlav) Anna Hroššová (Spiaci účet)
Najlepšie vizuálne efekty Ivo Marák, Miroslav Gál (Vlny) Martin Ďuriška, Denis Wolner, Karol Hudák (Smršť) Tibor Meliš, Tomáš Srovnal (Ema a smrtihlav)
Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe Alexandra Borbély v role Mariky (Ema a smrtihlav) Dominika Morávková v role Hely (Spiaci účet) Táňa Pauhofová v role Věry (Vlny)
Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe Éva Bandor v role Agnes (Ema a smrtihlav) Iva Janžurová v role Edity (Spiaci účet) Rebeka Poláková v role Ivety (MIKI)
Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe Alexander Bárta v role Mikyho Miku (Vojna policajtov) Milan Ondrík v role Mikiho (MIKI) Vojtěch Vodochodský v role Tomáša Havlíka (Vlny)
Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe Juraj Loj v role Igora Molnára (Vojna policajtov) Milan Ondrík v role Dušana (Ema a smrtihlav) Tomáš Maštalír v role Hoffmana (Vlny)
Najlepší televízny film / miniséria / seriál seriál Čas nádejí (r: Ján Sebechlebský, prod: Zuzana Balkóová, Erik Panák) seriál Pressburg (r: Csaba Molnár, prod: Csaba Molnár) miniséria Vedľajší produkt (r: Peter Bebjak, prod: Rastislav Šesták, Peter Bebjak)
Najlepší krátkometrážny hraný alebo dokumentárny film Oči plné piesku (r: Juraj Janiš, prod: Barbara Janišová Feglová, Julie Marková Žáčková) Spoveď (r: Rebeka Bizubová) Tak zajtra (r: Hannah Dale) |
NAJČÍTANEJŠIE |
- Slovenská filmová a televízna akadémia zverejnila nominácie na Slnko v sieti za ro
- Rusko prosiaci o pomoc a Mečiar v parlamente. Film Černák už v kinách. Nezmeškajte
- Šéfredaktor Kinemy v Rádiu Regina o filmoch a prednáškach
- Novinky zo streamu: The Night Agent, Prime Target, The Trauma Code: Heroes on Call
- Vďaka filmu Bob Dylan: Úplne neznámy sa hudobný velikán stane známym aj mladým gen
- Znepokojujúca novinka Zuzany Piussi - Pachová stopa
- Biely lotos III, Downtown Owl a ďalšie tituly vo februári na HBO a Maxe
- Film Černák prekonal víkendové domáce kino rekordy. Najúspešnejší otvárací víkend
- Road komédia s dvoma nomináciami na Oscara Skutočná bolesť / Real Pain
- CANAL+ predstaví Rodiny ako tá naša, prvý seriál oscarového režiséra Thomasa Vinte