ZABUDNUTÝ OSTROV |
ZABUDNUTÝ OSTROV |
Jedenásťročná Nim (Abigail Breslin) má nielen nevšedné meno, ale aj veľmi nevšedný život. Žije totiž na „tajnom“ opustenom ostrove len so svojím otcom Jackom (Gerald Butler), vedcom, ktorého prácou a vášňou je skúmanie morského planktónu. Mama jej síce zomrela (zjedla ju veľryba), ale bolo to už dávno, preniesla sa cez to a teraz je šťastná. Jej najlepšími kamarátmi sú leguán, korytnačka, tuleň a pelikán a voľný čas najradšej trávi čítaním kníh o dobrodruhovi Alexovi Roverovi.
Alexandra Rover (Jodie Foster) má trochu inak nevšedný život. Je to spisovateľka, píše bestsellery (podľa všetkého béčkové braky) o neohrozenom hrdinovi (opäť Gerald Butler), ktorého bohvie prečo nazvala svojím vlastným menom. Osudy Nim a Alex sa pretnú, keď sa Jack stratí v mori a Nim cez e-maily požiada Alex o pomoc, samozrejme v domnienke, že hovorí s chlapom-dobrodruhom a nie ženou-spisovateľkou. Háčik je v tom, že Alex je presný opak hrdinu, ktorého vytvorila - trpí agorafóbiou a už mesiace ani nevykročila zo svojho domu v San Franciscu. Na popud fiktívneho Alexa (ktorý sa jej bežne zjavuje a komunikuje s ňou) sa ale reálna Alex vydá na strastiplnú záchrannú akciu cez pol sveta.
Neviem, na koho ako pôsobí tento základný popis deja, keď som ja o filme čítal prvýkrát, povedal som si, že sa z toho môže vykľuť takmer čokoľvek. Od nenáročnej, no zábavnej dobrodružnej komédie s dobrými hereckými výkonmi až po trápnu zlátaninu, neschopnú zaujať kohokoľvek. Každopádne som si ale myslel, že účasť Jodie Foster bude aspoň akou-takou zárukou kvality. Nestalo sa však, a v Zabudnutom ostrove predvádza zrejme najhorší výkon svojej kariéry. Jačiaca, fóbiami trpiaca a neustále sa o niečo potkýnajúca Alex nie je zrovna úloha pre ňu a počas sledovania mi jej bolo úprimne ľúto. Aký to rozdiel oproti jej sviežemu výkonu, ktorý pred 14 rokmi predviedla vo výbornom Maverickovi (odvtedy sa komédiám vyhýbala... a odteraz by sa mohla aj naďalej).
Ostatní (dvaja) herci sú na tom o kúsok lepšie. Abigail Breslin už síce nie je „malá miss sunshine“ a zaostáva aj za svojou detskou kolegyňou z vlaňajšieho Mostu do krajiny Terabithia, ale stále dokáže pôsobiť sympaticky a na plátne neprekáža. Geraldovi Butlerovi je zase pohodlnejšie v úlohe Alexa Rovera ako Jacka, lebo tam mu stačí nahodiť svoj rozkošný škótsky akcent a pôsobiť drsňácky a „cool“. A to mu problém nerobí.
To sú ale v zásade všetky pozitíva, ktoré sa o tomto nepodarku dajú povedať. Negatív je o poznanie viac a najväčším je scenár. Nezrovnalosti v logike (internet na ostrove, schopnosť utajenia lokácie ostrova napriek tomu, že Jack komunikuje s vonkajším svetom a pod.) či rozprávkové prvky (superinteligentné zvieratá rozumejúce ľudskej reči, ktorým by mal čo závidieť aj štekajúci komisár „dones-mi-ranné-noviny-a-mobil-a-uvar-mi-kávu“ Rex) by sa ešte vzhľadom na „rodinné“ zameranie filmu dali odpustiť, ale často dementné chovanie naoko inteligentných postáv a aj na detský film nepodarené dialógy, už nie. Nehovoriac o tom, že štyria (!) scenáristi mali evidentne problém natiahnuť jednoduchý príbeh na celovečernú stopáž, preto ho vyplnili ešte nezmyselnou vedľajšou líniou s „pirátmi“, ktorí sa snažili malebný ostrov premeniť na dovolenkovú atrakciu a vyťažiť z toho peniaze. Nimina „obrana“ ostrova potom až nepríjemne pripomína Kevinovo ťaženie v Sám doma.
Tvorcom je asi jedno, že táto línia je pre dramaturgiu filmu absolútne neopodstatnená, slúžiť má pravdepodobne na bližšie predstavenie zvieracích aktérov a zvýšiť tak „cute-faktor“ filmu. Len neviem, či prdiaci tuleň a ksichtiaci sa katapultovaný leguán je práve ten ideálny spôsob. Asi som už starý.
Zabudnutý ostrov je v každom prípade nepodareným filmom. Jediné, čo sa na ňom dá skutočne užiť, je milo rozprávkový prológ a záverečné titulky, pri ktorých znie pieseň Beautiful Day od U2, inak je to prehra na plnej čiare. Ak sa chcete vydať ešte pred začiatkom školy so svojimi ratolesťami do kina, omnoho lepšou voľbou bude zaľúbený upratovací robot WALL-E, ktorý má všetko, čo Zabudnutý ostrov len chcel mať - sympatických hrdinov, akciu, zábavu i morálne ponaučenie.
Nims Island (USA, 2008, 95 min.)
Réžia: Jennifer Flackett, Mark Levin. Scenár: Joseph Kwong, Paula Mazur, Mark Levin, Jennifer Flackett. Kamera: Stuart Dryburgh. Hudba: Patrick Doyle. Hrajú: Abigail Breslin, Jodie Foster, Gerard Butler, Michael Carman