AKO SA ZBAVIŤ PRIATEĽOV A ZOSTAŤ ÚPLNE SÁM |
AKO SA ZBAVIŤ PRIATEĽOV A ZOSTAŤ ÚPLNE SÁM |
Svet módy, hudby, filmov a blyštivého umenia, je špecifickým systémom a jeho súčasťou, je aj snaha byť na očiach verejnej i laickej verejnosti, pretože práve široká báza fanúšikov zaisťuje jeho ďalšiu podporu. A súčasťou koloritu hviezdneho sveta bývajú časáky, excelentné prostriedky pre doručovanie informácií z prvej ruky priamo na podnos hladošov v dave.
Ako sa zbaviť priateľov mal veľký potenciál a výsledná šestka svedčí o tom, že ho úplne nenaplnil. Jeho námet je zaujímavý – ako si britský novinárik plní sen a dostáva sa do sveta šoubizu a kultúrne i charakterovo rozdielnym prístupom ho chce obohatiť a zaskórovať. No množstvo scén ostáva len na povrchu a zo šoubizu si berie buď málo, resp. je Pegg taký svojský, až nepripadá väčšine záujemcov vtipný. Čo je sčasti chyba, pretože Simon sa najmä v prvej hodine snaží aj o fyzický, aj o mimický či slovný humor a väčšinou mieri vedľa, no nielen vo filme, ale aj smerom k vám.
Navyše, film začína epizódkou, ku ktorej sa stoj čo stoj musí dostať a ako sa pozeráte na hodinky, pol filmu je za vami, Sidney sa ešte stále morí v úvodných problémoch. Začínate mať obavy o jeho vývoj resp. či zrazu scenár nepreskočí. Čo sa aj stane. Z prvej hodiny trapasov (na ktoré sa väčšina divákov už z traileru teší) sa film posunie do trošku vážnejšej roviny, kde sa začne ozývať otázka rodiny, nostalgie a samozrejme aj romantiky. No to prekvapivo nie je na škodu! Pretože zatiaľ čo Peggove gagy sa nemusia páčiť každému a neraz sú na hranici určitej trápnosti, jeho upokojenie a rovina love-story funguje a je uveriteľnejšia. Pretože Simon je v kútiku duše dobrák a hoci si vzal do hlavy sen byť slávnym, stále má rozum na to, aby zistil, čo ho skutočne napĺňa a kedy je vlastne sám sebou.
Pod výslednú šestku sa sčasti podpisujú aj nevyrovnané herecké výkony. Simon Pegg musí utiahnuť celý film sám a je málo hercov, čo by zo seba dostalo toľko snahy pre nie stopercentný výsledok. Sidney je spočiatku hajzel, za ktorého sa aj vy cítite trápne a celú hodinu sa odmieta posunúť vpred. Je tvrdohlavý, samodeštrukčný, stále musíte v neho veriť a čakať ako sa dostane k úvodnej scéne. No ako herecká voľba vyšiel, rovnako aj ženská trojica. Kirsten Dunst hrá sympatické žieňa z malomesta so svojím snom, Megan Fox sexi hviezdičku a Gillian Anderson výbornú kreáciu PR manažérky.
Ale ryba smrdí od hlavy a je to práve šéfredaktor Jeff Bridges, prečo film dospel k jemne nadpriemernému hodnoteniu. Jeho výkon je premenlivý, málo presvedčivý a cítite sa pri ňom ako na hojdačke. Čo je chyba, pretože pri nutnom porovnaní s komédiou podobného námetu (Diabol nosí Pradu) nájdete perfektnú Meryl Streep ťahajúcu film o dva body nahor. A tu „len“ nerozhodného Jeffa bez pridanej hodnoty. Ženská verzia novinára s veľkým snom v cudzom svete tak ostáva nedostižná...
...čo novinke stále neuberá na príťažlivosti a fakte, že hoci nejde o komediálny hit roka, nie je tuctovou komédiou a môžete sa pri nej ľahko zabaviť. Kto chce ísť na výlet do šoubiznisu a skúsiť sa empaticky pozrieť, ako by tam zrejme pohorel, podobne ako Sidney, má šancu.
How to Lose Friends & Alienate People (V. Británia, 2008, 110 min.)
Réžia: Robert B. Weide. Námet: Toby Young – kniha. Scenár: Peter Straughan. Kamera: Oliver Stapleto. Strih: David Freeman. Hudba: David Arnold. Hrajú: Simon Pegg, Kirsten Dunst, Jeff Bridges, Megan Fox, Danny Huston, Gillian Anderson, Max Minghella