HABERMANNÚV MLÝN |
HABERMANNÚV MLÝN |
Odsun Sudetských Nemcov z pohraničných oblastí si ako hlavnú kinovú pochúťku v zmysle „poďme sa zrelaxovať do multiplexu“ zvolí málokto. Historickí zanietenci či poctiví sledovači vojnových zverstiev si ale svoju šálky stredne silného pressa vychutnajú.
V najnovšom Herzovom filme Habermannuv mlýn (2010) ide o dosť špecifickú tému. Vzťahuje sa na konkrétnu zemepisnú oblasť so širokým záberom osobnostných nuáns v reprezentatívnej zložke obyvateľov malej sudetskej dedinky. Bohatý Nemec August Habermann (Mark Waschke) vlastní mlyn, pílu a má manželku Janu (Hannah Herzsprung) so židovskými koreňmi. Jeho dramatickú životnú etapu zachytávajú roky 1938 až 1945. Habermann šľachetne kašle na norimberské zákony, dáva prácu Čechom i Nemcom bez rozdielu, kde treba, tam je ochotný podať pomocnú ruku i vzbĺknuť spravodlivým hnevom, žije striedmo, problémy rieši nanajvýš ústretovo, jednoducho vystupuje ako neuveriteľne ideálny podnikateľ v neľahkých časoch nemeckej okupácie.
Habermannuv mlýn neprináša nič nové vo sfére vojnovej filmovej drámy, dokonale pracuje v kamerovej i hudobnej rovine. V dejovej línii sa ale najmä v prvej polovici filmu príliš pateticky kreuje nosná postava Augusta Habermanna, aj odpadlícka vetva prepadá ideologickej schematizácii. Všetci konajú nalinkovano ostentatívne a samoúčelne v zápale obáv o vlastné prežitie. Herz do popredia prisilno natíske hnutie mysle, v mnohých situáciách nedotiahnuté do žiadanej pointy, o vágnych dialógoch nehovoriac.
K záveru film zrazu zakvitne nečakanou gradáciou, ktorú ale navodí nevyzretá postava neotesaného Maška a jeho nelogicky skratkovité konanie. Ovzduším poletujú letáky, pri štamprlíkoch sa kujú pikle zrady, o životy prichádza kopa ľudí. Stupňovaná nenávisť sa dá krájať, rok 1945 vyklopí svedectvo o protinemeckom fanatizme, voľne nadväzujúcom na predchádzajúci proklamovaný antisemitizmus.
Teatrálnosť mnohých postáv uzemňuje rozvážny Březina – Karel Roden opäť neochvejne skvelo zvláda svoj part, v tesnom závese stojí postava Koslowskeho, tam už ale režisér s otravne pripomínajúcim protičešstvom stráca glanc.
Divák sa ani nestihne poriadne pohrúžiť do deja, a už ho valcuje premrštená živelnosť. Škoda, pretože námet vyzeral vskutku sľubne, dotiahnutosť psychológie postáv a adekvátna pozvoľnosť pri ventile ich namáhanej psychiky tu ale chýba.
Habermannův mlýn / Habermann (ČR/SRN/Rakúsko, 2010, 104 min.)
Réžia: Juraj Herz. Námet: Josef Urban – rovnomenná kniha (2001). Scenár: Wolfgang Limmer, Jan Drbohlav, Juraj Herz. Kamera: Alexander Šurkala. Strih: Melanie Werwie. Hudba: Elia Cmíral. Hrajú: Mark Waschke, Karel Roden, Hannah Herzsprung, Ben Becker, Radek Holub, Wilson Gonzales Ochsenknecht, Oldřich Kaiser, Jan Hrušínský, Andrej Hryc, Zuzana Kronerová