AKO PORODIŤ A NEZBLÁZNIŤ SA |
AKO PORODIŤ A NEZBLÁZNIŤ SA |
Tvoriť poviedkové alebo mozaikové filmy už nie je žiaden kumšt. Bohužiaľ. Láska nebeská nám v roku 2003 ukázala v žánri romantickej komédie zrejme pomyselný vrchol a na dobrých 10 (či aj viac) rokov vykričala, že jedna britská komédia bude vládnuť všetkým. Ale americká továreň na sny sa nevzdáva. Nie je z teba až tak paf dokázal zaujať solídnou predlohou, vtipnými scénami i castingom. No keď sa do mozaík pustil starý Garry Marshall (Valentín, Silvestrovská noc), mohlo vás v kine z vykonštruovanosti poraziť.
Ako porodiť a nezblázniť sa rovnako ako Nie je z teba až tak paf, tvrdí, že vychádza z obľúbeného bestselleru (nečítal som). Repríza úspešného konceptu sa však nekoná: päť párov je pripravených štartovať na pôrodné sály a ukázať radosti i starosti, aké vás eventuálne stretnú. Oceňujem, že kvintet je dobre zložený, tu a tam má potrebu krížiť dianie, čím by mohol vzniknúť pocit, že scenáristi zamakali, vytvorili pozerateľný tmel a nebrali iba zopár náhodných párov.
Stopáž 110 minút je na päť párov obstojná (Láska nebeská mala dvakrát toľko na máličko dlhší čas), zhruba 20 minút na jeden by mohlo stačiť. Ale mix je pomerne nevyrovnaný a očividne fandí niektorým dvojiciam viac ako iným – občas podľa castingu (Cameron Diaz si uzurpuje veľa priestoru), inokedy menej šikovným strihom. Paradoxne vzniká pocit, že vybrané páry majú málo pľacu a ich príbehy mohli byť solídne, zatiaľ čo v iných sa takmer nič nedeje a nútene sledujete ďalšie scény. Nevyrovnaný celok, kde strihač s režisérom nedostali správny pomer párov.
Prirodzene, funguje tu klasická selekcia – niektoré línie sa vám páčia viac, iné menej. Osobne sa mi najviac pozdáva dvojica Anna Kendrick-Chace Crawford, ktorá do tehotenstva vhupne aj dosť nečakane a popritom sa spoznávajú. Nie je to úplný klon Nabúchanej (to môže byť celý film krát päť), ale vďaka neopozeraným hercom, ktorí majú medzi sebou zvláštnu chémiu, sa vám ich patálie môžu pozdávať. Na nervy bude liezť celebritné duo s Cameron a J-Lo je tiež mimo, na kvázicomeback si však ťažko mohla zvoliť väčšiu stávku na istotu – sama film neutiahne a tu sa mohla aspoň zviezť na ostatných. Celkovo je casting silný, ale to nezaručí dobré skóre.
Kus reklamnej kampane lákal na tzv. otcovský klub, ale úprimne, aj z pohľadu muža musím skôr vyjadriť znepokojenie nad zakomponovaním línie a nechce sa mi veriť, že sám chlap (Kirk Jones) ju chcel mať vo filme v takej výslednej podobe. Iste, partia tatkov, ktorým deti utekajú, aj na ústa padnú a zabudnú ich, má grády. Ale premrštený a silený sitcomový humor sa občas derie z ich úst a to viac ako od mamičiek na pokraji zúfalstva, radosti a pôrodnej bolesti. Ten part jednoducho nefunguje, veľkú časť ich zábavy ste videli v traileri a len Chris Rock dostal dobrú rolu.
Z veľkej časti predvídateľný scenár však raz za čas (15-20 minút) dokáže niečím milo prekvapiť. Občas fajn momentom, potom výkonom čo len menšej hviezdičky a celkovo presvedčením, že sa zišla dobrá partia, na ktorú sa dá zízať 110 minút. Romantická časť prišla skrátka, od dramatickej netreba čakať veľa, čakanie na humor je niekedy podozrivo dlhé. Ale varírovanie od vážnych momentov po prekvapivo vtipné dokážete vydržať a vybrané scény sa vám môžu pozdávať na oboch stranách emócií. Je to zrejme decentná snaha zachytiť zmenu nálad ako u potenciálnych mamičiek a vykúzliť vám v kine približne rozličné pocity ako majú oni, aj keď to znie zvláštne.
Je to nakoniec znesiteľný priemer aj na úrovni mozaikových filmov. No druhý raz si ho tak skoro nepozriem, keď tému podstatne lepšie pokryla dvojica filmov z roka 2007, Juno-Nabúchaná. Ale na povinné rande to bude zvládnuteľný kúsok pre ňu, aj pre neho.
What to Expect When You’re Expecting (USA, 2012, 110 min.)
Réžia: Kirk Jones. Námet: Heidi Murkoff – séria kníh. Scenár: Shauna Cross, Heather Hach. Kamera: Xavier Peréz Grobet. Strih: Michael Berenbaum. Hudba: Mark Mothersbaugh. Hrajú: Jennifer Lopez, Cameron Diaz, Matthew Morrison, Rodrigo Santoro, Elizabeth Banks, Anna Kendrick, Brooklyn Decker, Cheryl Cole