DIVOKÉ VLNY 2 |
DIVOKÉ VLNY 2 |
Prvé Divoké vlny bol nečakaný a netradičný animák: od štúdia, ktoré sa ešte len rozbiehalo na poli animácie (len druhý film od Sony Pictures Animation), s témou, aká sa bežne nevidí (surferi v akcii) a štýlom TV relácie či odlišného strihu. A tie emócie prýštiace z filmu, čo vás dokázali chytiť za srdce.
O 10 rokov a tucet filmov neskôr sa partička surferov vracia s novým príbehom, no vyznenie je citeľne odlišné. Cody učí v akadémii pár záujemcov a túži po väčšom dobrodružstve v živote. Neustále poškuľovanie po esách z veľkej pätky dostáva nový nádych, keď na ich ostrov Pin-Gui tieto legendy skutočne dorazia a ich šéf vyhlási, že chce zo zoskupenia odísť a hľadať nového adepta. Cody túži po tomto mieste, no do hry sa rýchlo dostane aj plavčíčka Lani, neustály sok Tank či kamoš Joe, ktorému kedysi heflol Cody na šampionáte. Štyria adepti, no iba jedno lukratívne miesto – preto sa strhne veľká mela a odysea o to, kto si ho raz zaslúži.
Divoké vlny 2 sú postavené na triku, ktorý u nás nezachytíte – veľkú pätku dabujú známi wrestleri, ktorým je prepožičaný nielen hlas, ale aj charakter či animácia postáv. Je to viac ako iba obyčajné cameo pre partičku, no je im prispôsobená väčšina filmu. Naši hrdinovia z jednotky hrajú neraz druhé husle a zďaleka nie sú takí dobre vykreslení ako pred dekádou. Je to sčasti škoda, z citlivého animáku o ambíciách, priateľstve a iných nečakane postavených témach sa vykľulo skôr akčné dobrodružstvo, kde je už dvakrát toľko postáv a každý si má síce nájsť svojho favorita, no mierne obavy vyvoláva nielen cieľ, ale aj ich cesta.
Celý film je akčná jazda o tom, ako sa má partička dostať na nebezpečné miesto, zasúťažiť si, nájsť najlepšieho a finito. Zámerne nepíšem, ako to celé skončí, ale veľké dejové zvraty neprídu a od cnostných tém z minulosti sa film vzdialil.
Nič proti zábavnému akčnému filmu so starými známymi. Ale odysea nie je príliš zaujímavá a strieda nudné momenty s nádychom akcie v ťažkých podmienkach: surfuje sa na piesku či nad lávou, na konci príde aj titulné Skalisko, kde sa má uskutočniť mýtická JnB.
Je to tuctové dobrodružstvo, kde sa síce nájde pár dobrých chvíľ, ale je ich málo. Napríklad večné klčkovanie s Tankom má dve dobré vyústenia, ale inak nič moc. Vzťah s Lani je zvláštny a samotný Cody je podivne napísaný – fajn vidieť, ako sa v ňom bijú slepé ambície a isté momenty prezretia, ale som zvedavý, ako rodičia vysvetlia túto postavu deťom. Je dobrá alebo sa polepší v správnom čase? Že sa veľká pätka správa ako banda čudákov a bonvivánov je fajn, ale hlavní hrdinovia sú podcenení.
Niektoré momenty sa vlečú, iné lepšie ubehnú. Párovanie členov veľkej pätky a našincov z Pin-Gui je dobré. Dialógy sú často slabé – kto sa v kom sklamal, kto čaká čo od koho. Je jasné, že Tank bude provokovať, ale aj tak ho všetci zoberú na ceste nevediac, že bude robiť trable. Ak to má byť súčasť skúšania Codyho, fajn, ale je to predsa len málo. A ani ten TV štýl z minulosti už nemá taký šmrnc... A pri dabingu ma mierne vyrušovali niektoré hlasy, ako napríklad u TV moderátora.
Divoké vlny 2 potešia pár znalcov, azda malých divákov, a v kinách sme zvyknutí na vyšší štandard. Na koniec sa dá prehrýzť a niektorí si to užijú, no oproti originálu je to už slabšia kópia.
Surf´s Up: WaveMania (USA, 2017, 84 min.)
Réžia: Henry Yu. Scenár: Abdul Williams. Hrajú v originálnom znení: Diedrich Bader, Saraya-Jade Bevis, Mark Calaway...