PINOCCHIO |
PINOCCHIO |
Príbeh staručkého rezbára Geppetta a jeho drevenej bábky s dlhým nosom je slovenskému divákovi dobre známy. Detský román Carla Collodiho Pinocchiove dobrodružstvá sa od svojho prvého publikovania – 18. októbra 1883 – dočkal už množstva filmových, televíznych či divadelných verzií po celom svete. Pinocchio sa taktiež objavil aj v počítačovej hre, ako aj vo všetkých dieloch Shreka.
Príbeh Geppetta a Pinocchia sa odohráva v dedine Collodi v Toskánsku, skadiaľ pochádzal samotný autor a ktorý si dal podľa tejto malej dedinky aj svoje umelecké meno. Prvá filmová adaptácia vzišla ešte za nemej éry v roku 1911 s Ferdinandom Guillaumeom v hlavnej úlohe Pinocchia. Tvorcom sa mimoriadne pôvabne podarilo vystihnúť jednoduchú etudu o smutnom staršom pánovi, ktorý si vystrúha bábku, aby nebol sám.
V roku 1936 rozprávku o drevenom panáčikovi, alebo lepšie povedané o neposlušnom chlapcovi, ktorý po mnohých nebezpečných dobrodružstvách nakoniec zmúdrie, prerozprával ruský spisovateľ Alexej Nikolajevič Tolstoj. Tolstoj vo svojej rozprávke Zlatý kľúčik premenoval nielen Pinocchia na Buratina, ale aj Pinocchiovho otca Geppetta na Karla. Starší si isto pamätajú aj na nezabudnuteľné ilustrácie Borisa Malachovského.
Prvá animovaná verzia talianskej rozprávky pochádza z dielne Walta Disneyho z roku 1940. Americký filmový inštitút zaradil v roku 2008 tento animák medzi 10 najlepších animovaných filmov na svete. Pre doplnenie – v slovenskej produkcii vznikli zatiaľ len Pinocchiove rozhlasové podoby (1984, 2011).
Taliani sa o oživenie klasickej rozprávky pokúsili znovu v roku 2002 pod taktovkou Roberta Benigniho, ktorý si v rodinnom filme zahral tiež samotného Pinocchia. Najnovšiu verziu Pinocchia priniesol na veľké plátna koncom roka 2019 taliansky režisér Matteo Garrone. Pre Garroneho, ktorého filmy Gomorra (2008) či Dogman (2018) uviedli aj naše domáce kiná, bolo filmovanie Pinocchia „projektom z vášne“. Prvé nákresy si totiž načrtol, keď mal ešte len šesť rokov.
Väčšina z postáv (vrátane tej hlavnej) bola vytvorená prostredníctvom „prosthetic make-up“ (protetický make-up alebo nazývané aj ako špeciálne make-up efekty a protéza FX; ide o proces používania techník protetického tvarovania, formovania a odlievania k vytváraniu pokročilých kozmetických efektov) a nie technológiou CGI (Computer Generated Imagery; v tomto prípade ide o digitálnu transformáciu a špeciálne optické efekty), ktorá sa v súčasnosti používa vo filmoch častejšie. A možno práve vďaka tomuto prístupu boli ambície filmu osloviť detského aj dospelého diváka naplnené.
Nový Pinocchio je jemný, dojímavý a veľkolepý. Garrone vytvára z rozprávkového príbehu zvláštne a súčasne upokojujúce predstavenie. Hoci adaptácia chvíľami pôsobí príliš epizodicky a bez dostatočnej dramatickej dejovej linky, práve pre jej výtvarnú bohatosť a vernosť k originálu možno túto verziu zaradiť k tým kvalitnejším spracovaniam.
Príbeh sa nebojí byť miestami až temný, keďže Matteo Garrone nie je z Hollywoodu a veľmi dobre pozná pôvodný materiál, a teda môže si tento odklon dovoliť. Po svojom uvedení sa nová snímka stretla viac-menej s pozitívnymi reakciami. V Taliansku získala až pätnásť nominácií na cenu Donatellovho Davida, ktorú možno prirovnať k americkým Oscarom. Nominovaná snímka získala ceny za najlepšie dekorácie, kostýmy, makeup, vizuálne efekty a vlasový dizajn.
Drevenú bábku si zahral mladý (v čase nakrúcania deväťročný) Federico Ielapi, ktorý pôsobí vo svojej protetickej maske nadprirodzene a zvláštne. V úlohe frustrovenaého „tatka“ Geppetta, ktorý ešte nie je pripravený na reálne rodičovstvo, hviezdi Roberto Benigni. (Pôvodne sa uvažovalo o Tonim Servillovi.)
Pinocchio, podobne ako mnohé iné rozprávky, poukazuje na klasický boj dobra so zlom, ktorý je zrozumiteľný aj dnešnému divákovi. Spôsob nasnímania však môže mnoho divákov, odchovaných na Disneyovskej „klasike“, odradiť. Avšak kliatba predĺženého nosa a úmyselná neposlušnosť, ktoré sprevádzajú dreveného chlapca na ceste za „človekom“, budú oslovovať najmä staršie deti milujúce fantastické príbehy, ako aj stranu temna...
Pinocchio (2019) sa vydaril. Ak by ste však mali chuť na iný a (ešte) temnejší pohľad na známy rozprávkový príbeh, Netflix v roku 2021 plánuje podobu podľa Guillerma del Tora.
Pinocchio (Taliansko / Francúzsko / UK, 2019, 125 min.)
Réžia: Matteo Garrone. Scenár: Carlo Collodi, Matteo Garrone, Massimo Ceccherini. Hrajú: Federico Ielapi, Roberto Benigni, Rocco Papaleo, Massimo Ceccherini, Marine Vacth, Gigi Proietti ...