NIET ZLA MEDZI NAMI |
NIET ZLA MEDZI NAMI |
Z Berlinale putuje do sveta šokujúce svedectvo iránskeho represívneho režimu. Trest smrti ako hlavný nástroj moci despotickej autokracie sa stal kľúčom k odhaleniu pravej tváre súčasného Iránu. A kto by ho dokázal lepšie morálne a filozoficky uchopiť ako odvážny filmový tvorca? Hoci za svoju odvahu priniesol režisér Mohammad Rasoulof veľkú osobnú obetu, na filmové plátno preniesol výnimočnú umeleckú výpoveď so zdrvujúcim politickým a etickým odkazom.
V hľadáčiku štátnej moci je už od roku 2010. Vtedy bol za svoje filmové obrazy obvinený z propagandy proti režimu prvýkrát. Jeho film Lerd / Neústupný (2017), ktorý si odniesol cenu z Cannes, iránske politické autority popudil natoľko, že Rasoulofa odsúdili na rok väzenia, bol mu skonfiškovaný pas a na dva roky dostal zákaz nakrúcať filmy. V auguste 2019, keď si išiel na súd vypočuť verdikt, ho na znak solidarity sprevádzali slávni krajania čeliaci podobným rozsudkom, okrem iných aj ďalší známi predstavitelia iránskej novej vlny ako Jafar Panahi (Taxi Teherán) a a Asghar Farhadi (Rozchod Nadera a Simin, Klient).
Napriek tomu, že sa Rasoulofa režim pokúša zlomiť zákazom filmovať a odlúčením od rodiny žijúcej v nemeckom Hamburgu, odhodlaného tvorcu reštrikcie nezlomili. V období neustálych výsluchov a vyšetrovania tajne nakrúcal antologický film, ktorý si napokon z Berlína odniesol Zlatého medveďa. V najnovšej snímke Niet zla medzi nami sa vyrovnáva s temnou kapitolou súčasného Iránu. Trest smrti a nútené vykonávanie popráv mapuje prostredníctvom štyroch súvisiacich príbehov. Každý jeden nazerá na problematiku z iného uhla, každý je rovnako silný, pričom každý pracuje s emóciami celkom inak.
Tvorca mal v úmysle zachytiť bolestnú tému vo viacerých rovinách a najmä pochopiť, čomu sú vystavení tí, ktorí popravy vykonávajú, resp. odmietnu vykonávať. Na štvorici mužov z jednotlivých príbehov demonštruje neľudskosť štátneho aparátu vynucujúceho si poslušnosť aj skrz zabíjanie odsúdených. K nakrúteniu snímky ho inšpiroval moment, keď jedného dňa uvidel v banke svojho vyšetrovateľa. V tej chvíli si uvedomil, že v ňom nemôže vidieť monštrum. Pochopil, že aj on je len obeťou režimu. Takisto bol zatlačený do kúta a prinútený konať zlo, aby ochránil najbližších. Zlo nenachádza v nás, viní najmä choré štátne zriadenie. Na druhej strane každý podľa neho nesie zodpovednosť za svoje činy.
Irán je po Číne druhou krajinou s najvyšším počtom odsúdených na trest smrti. Režisér a scenárista sa však priamo nezameriava na strojcov krutej štatistiky. Tí sú len akousi krutou nezosobnenou abstrakciou. Ide mu v prvom rade o katov, ktorí si svoj údel nevybrali a aj tak sa majú stať ozubenými kolieskami autokracie. Ak je sloboda absolútne obmedzená, pud sebazáchovy získava celkom nový rozmer. Čo čaká na tých, ktorí sa podvolia a čo tých, ktorí odmietnu počúvať rozkazu? V súlade s tým vykresľuje aj všetky ťaživé príbehy.
V prvom sa zameral na bežný život manželov žijúcich v Teheráne. Riešia každodenné rodinné starosti a nič z toho nepripraví diváka na mrazivý pocit, ktorý naňho na záver čaká. Ďalšia interpretácia problému sa odhalí v druhom príbehu mladého idealistu za každú cenu brániaceho sa vykonať popravu. Dvojročná vojenská služba však od mladých mužov vyžaduje splniť aj vražednú úlohu a vzoprieť sa jej by ho stálo draho. Príbeh sa nesie v celkom inom duchu ako ten prvý a hlboko preniká do morálnej dilemy. Antifašistická hymna a pieseň slobody Bella Ciao má aj v iránskych reáliách a najmä v tomto filme svoje opodstatnenie. Pôsobí ako hojivý balzam a personifikuje spásnu nádej.
V treťom príbehu sa Rasoulof zameral na mileneckú dvojicu uprostred prírody. Režim má však dosah aj na idylické prostredie a svoje obete si nájde aj tu. Romantický motív tvorca veľmi sofistikovane prešpikoval tajomstvom rozhodnutia skúšaného hrdinu. Osud štvrtého muža pripomína príbehy viacerých autorov z Blízkeho východu, ktorých postavy bojujú o lepší život svojho potomka. Napriek tomu prináša aj nové prvky a dôležité zmierenie.
Tvorcovo rozprávanie je v istých chvíľach doslovné, inokedy symbolické či metaforické. V každej chvíli je však veľmi intenzívne a aj z často neemotívnych situácií dokáže vykresať emotívnu hádanku o hľadaní ľudskosti v neľudskosti. Okrem toho kladie nezodpovedateľné otázky morálky alebo na nastolené etické problémy odpovedá cez ťažko skúšané postavy rôznymi variáciami. Aj občasné klišé barličky vie ustrážiť v znesiteľnej podobe a všetko napokon vypointovane zapadá do jedného silného celku.
Neprehliadnuteľný iránsky tvorca Mohammad Rasoulof opäť dokázal, že jeho filmy majú dušu. Mnohokrát ubolenú, ale o to silnejšiu. Rezonujú dlho nielen vďaka námetu, ale aj pre precízne vyskladaný scenár, do detailov premyslené režijné vedenie a emotívne herectvo protagonistov.
Sheytan vojud nadarad (Česká republika / Irán / Nemecko, 2020, 150 min.)
Réžia: Mohammad Rasoulof. Scenár: Mohammad Rasoulof. Hrajú: Baran Rasoulof, Mohammad Seddighimehr, Mahtab Servati, Kaveh Ahangar, Zhila Shahi, Mohammad Valizadegan, Ehsan Mirhosseini, Shaghayegh Shoorian