PROJEKT Z ALEBO AKO SA TOČÍ ZOMBIE FILM |
PROJEKT Z ALEBO AKO SA TOČÍ ZOMBIE FILM |
Keď pred vyše dvadsiatimi rokmi vybuchla v kinách bomba pod názvom Záhada Blair Witch, nikto nečakal, že bude mať tak silný dopad. Iste, nebol to prvý hraný film vydávajúci sa za dokument (spomeňme si na legendárny Cannibal Holocaust), no svoju stopu sa mu darí udržiavať doteraz. Najmä v domovskom hororovom žánri.
Tentoraz sa pozrieme do Európy, konkrétne Nórska. To má vizuálne predispozície pre hororovú bombu, ale aj svižnú metakomédiu a reflexiu žánru. Od režiséra Henrik Martin Dahlsbakkena som nič nevidel, no je jasné že je veľkým fanúšikom pohyblivých obrázkov. Už v skromnom veku 32 rokov má odtočené viac, než dosť. Možno si však odhryzol príliš veľké sústo.
Skupina študentov natáča v Nórsku film so zombie tematikou. Vzťahy na pľaci ale rýchlo hustnú. Režisérka je neskúsená, herci sa správajú ako primadony a navyše sa objavila nečakaná hrozba. Omnoho desivejšia než tá, ktorá sa má predvádzať pred objektívom kamier. A toto všetko je zachytené počas nakrúcania Filmu o filme.
Projekt Z alebo ako sa točí zombie film nepatrí aj napriek dokumentárnej forme medzi found footage. Ide o normálne strihanú záležitosť v štýle Kroniky alebo Pojedeme k moři. Dokumentárne snímanie by malo viac priblížiť k postavám, dodať dojem autenticity a tak trochu ospravedlniť nedostatočné production values. Čo sa teoreticky aj celkom darí.
Rovnako aj ukážky z hotového, evidentne brakového filmu majú svoje čaro. Tvorcovia sa pri ňom nemuseli držať na uzde a mohli vymyslieť čokoľvek. Preto trochu zamrzí, že sa po vzore Posledného akčného hrdinu alebo Bowfingera štáb neodviazal trochu viac. Milunké brakové propriety nie sú vyťažené na maximum a ide sa ako keby na prvú dobrú. Čo síce súznie so študentským projektom, no na zábavnosti to nepridáva.
A to vlastne platí pre celý projekt. Všetko je v rámci možností OK. No skutočne špičková záležitosť vyzerá inak. Na vine je hlavne značne podvýživený scenár. Ponúknuté situácie využíva iba na pol plynu. A pritom možností bola hromada. Namiesto toho sa tu objavujú pasáže, ktoré sú tu evidentne iba ako filler, tlačiaci projekt k celovečernej stopáži.
Našťastie sa občas podarí ponúknuť slušné scény, Či už v rámci absurdnosti filmového natáčania alebo samotného výsledku snahy postáv. Cituje sa tu Tarantino, obdivuje megaprepadák Vikingovia a inšpirácie vedú až k Veci od Carpentera. V závere tu dokonca vykukuje milý a tak obľúbený mindfuck faktor. Tento guláš však namiesto skúseného kuchára dostal do vienku psíka s mamičkou.
Názor k Projektu Z bude v mnohom závisieť od toho, aký máte vzťah k použitej forme snímania. Mňa baví sledovať prelínanie reality s fikciou. Hľadanie “náhodných” kompozícií, nech povedia čo majú. Dokonca mám občasnú škodoradosť z objavovania motivácií, prečo sa štáb natáča aj pri nepríjemných situáciách.
Väčšina z toho je zvládnutá obstojne. Problémom je samotný príbeh. Respektíve jeho výstavba. Rozbieha sa totiž strašne pomaly. Hrozba je budovaná tak vlažne, že občas na ňu zabudnete. Keď sa však preklopíte od komédie do hororu, začína to celkom fungovať. Nič originálne sa na plátne nedeje, no zvolený štýl snímania má stále silu. Takisto sa vydaril sound design. Naberajú sa tu tak bodíky k dobru a dávajú dôvod na tento titul siahnuť. Preto je nutné vidieť film v kine. Doma to nevynikne. Iste. Nie je to žiadna lahôdka z ranku Cloverfieldu, REC ani spomenutej Záhady Blair Witch. No jednohubkové potešenie celom ponúka.
Projekt Z alebo ako sa točí zombie film je fajn malý škandinávsky kúsok. No bohužiaľ nič viac. Tvorcovia sa snažia, no vyparí sa z hlavy skôr než poviete: “Chceli sme natočiť ohromne cool filmovú skladačku s prelínaním reality a pohyblivých obrázkov, no akosi to nevyšlo na sto percent”.
Prosjekt Z (Nórsko, 2021, 85 min.)
Réžia: Henrik Martin Dahlsbakken. Scenár: Henrik Martin Dahlsbakken. Hrajú: Eili Harboe, Regina Tucker, Vebjørn Enger ...