SLOBODNÍ |
SLOBODNÍ |
Nazývali ich „generálmi tajnej cirkvi”, pretože ani v časoch najhlbšej totality nerezignovali na snahu udržovať v našej spoločnosti nažive vieru. Nie však len vieru v Boha, ale aj vieru v ľudskosť, pravdu a občiansku slobodu, čo ich napokon dostalo na dlhé roky do väzenia.
Dokumentárny film Slobodní režiséra Slavomíra Zrebného rozpráva príbeh celoživotného priateľstva Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla – priateľstva, ktoré stálo v pozadí viacerých kľúčových zlomov v dejinách našej krajiny. Film môžete práve teraz vidieť vo vybraných slovenských kinách.
V piatok 25. marca 1988 sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave stretli tisícky mužov a žien so sviečkami v rukách. Ich tichý protest za náboženskú slobodu a dodržiavanie občianskych práv síce komunisti rozohnali vodnými delami, no plameň ich sviečok, obrazne povedané, už nezhasol.
V pozadí Sviečkovej manifestácie, ktorá je považovaná za kľúčový predvoj Nežnej revolúcie, bola aj dlhoročná mravčia práca Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla. Pôvodnými povolaniami rádiológ a matematik už v časoch Slovenského štátu a SNP stáli, spoločne so svojím mentorom, chorvátskym jezuitským kňazom a profesorom Tomislavom Kolakovičom, na strane kritikov bezprávia a prenasledovania.
Podobne zmýšľajúcich cieľavedome spájali v takzvaných krúžkoch, ktoré sa následne stali hustou sieťou tajnej cirkvi, neskôr známej ako inštitút Fatima. S nástupom komunizmu sa však stali nežiadúcimi a po vykonštruovanom procese skončili na dlhé roky vo väzení.
Hoci Silvester Krčméry a Vladimír Jukl boli po zmene režimu rehabilitovaní, ich dramatické životné príbehy ani historické zásluhy najskôr mnohým potenciálnym divákom snímky Slobodní nie sú veľmi známe. Práve im je film, ktorý pozostáva z dobových materiálov, výpovedí rôznych zainteresovaných osôb, ale aj z archívnych rozhovorov so samotnými Juklom a Krčmérym, určený.
Akýmsi spojivom medzi jednotlivými zložkami je mladá študentka histórie (Juliana Gubišová), ktorá príbeh odhaľuje postupným pátraním a rozhovormi – napríklad aj s lekárom Vladimírom Krčmérym, Silvestrovým synovcom, či Františkom Mikloškom. Formát filmu nie je nijako objavný ani nápaditý, no hlavnú, teda v tomto prípade informačnú úlohu dokumentu plní.
Okrem základnej faktografie sa film hlbšie sústredí najmä na to, akú rolu v životoch Silva a Vladimíra zohrala ich viera, ktorá bola tak hlavnou príčinou ich životných útrap, ako zároveň aj ich najväčšou útechou. Čo pre nich Boh či modlitba znamenali napríklad za mrežami väzenia film chvíľami skúma až s takmer psychologickým záujmom.
Dôležitým motívom je však aj priateľské puto medzi oboma mužmi, ktoré pretrvávalo, napriek všetkým zvratom a nepriazni osudu, prakticky od ich študentských čias až po smrť (zomreli pomerne krátko po sebe v rokoch 2012 a 2013).
Príbeh Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla patrí už možno do minulosti, no divák si v ňom celkom ľahko nájde aj širší a nadčasový presah. Škoda len, že sa ho film trochu sviežejšou, vynaliezavejšou formou rozprávania nepokúsil viac priblížiť aj mladším diváckym generáciám. V aktuálnej podobe ide skôr o televízny formát, ku ktorému si bližšiu cestu zrejme nájde len ten, kto jeho tému bude priamo vyhľadávať.
Slobodní (Slovensko, 2022)
Réžia: Slavomír Zrebný. Scenár: Slavomír Zrebný. Účinkujú: Vladimír Krčméry, František Mikloško, František Neupauer, Miroslav Klobučník, Juliana Gubišová, Silvester Krčméry, Vladimír Jukl ...