KATEDRÁLA |
KATEDRÁLA |
Čo dokáže odhodlanie? Príslovečné hory možno neprenáša, no katedrály sa s ním stavať celkom iste dajú. Svojím neuveriteľným životným príbehom to preukázal španielsky mních Justo Gallego Martínez, ktorý jednu 25 metrov širokú a 55 metrov dlhú katedrálu naozaj postavil. Celkom sám len za pomoci príležitostných nádenníkov, z odpadových materiálov a bez akejkoľvek cirkevnej či štátnej podpory.
Fascinujúci príbeh o jeho húževnatosti, konzistentnosti, ale aj čudáctve zachytil dokumentárny film Denisa Dobrovodu Katedrála, ktorý sa môže pochváliť Cenou divákov z najväčšieho slovenského filmového festivalu Cinematik aj cenou za najlepší dokumentárny film z Medzinárodného filmového festivalu v Krakowe. Teraz Katedrálu môžete vidieť aj v kinách.
Justo Gallego celý život tiahol k viere a jediné, po čom túžil, bolo stať sa mníchom a slúžiť Bohu. Život v kláštore však nie je len o kontemplácii a modlitbách, ale aj o komunite, v ktorej však svojský Justo veľmi fungovať nevedel. Po sérii konfliktov a náhlej chorobe, ktorú si vraj privodil tvrdošijnou hladovkou, ostatní členovia semináru odhlasovali jeho vylúčenie. Dvadsaťosemročný Justo sa stal mníchom bez chrámu – nie však bez vízie. Rozhodol sa, že si svoj chrám postaví sám a zasvätil tomu doslova celý život.
V 28 rokoch mnohí z nás konečne dospievajú, začínajú mať jasno vo svojom profesionálnom zameraní alebo si zakladajú rodiny. Aj Justo Gallego sa v tomto čase, svojím spôsobom, usadil. Oddal sa projektu, ktorý ho sprevádzal nasledujúcich bezmála 70 rokov až do konca jeho dní: Postaviť svojpomocne bez akéhokoľvek vzdelania či skúseností obrovskú katedrálu ako najvyšší dôkaz svojej viery.
Obdivuhodná ambícia, alebo nebezpečná utópia? Svoj názor si asi pri pohľade na Justovu nekone21:41 16.10.2022 zanietenosť, ale aj tak trochu bezohľadnú tvrdohlavosť urobí každý divák sám. V jeho okolí ho, každopádne, považovala väčšina ľudí jednoducho za blázna. Niektorí sa mu vyhýbali – možno aj zo strachu, aby im z jeho divokej stavby čosi nepadlo na hlavu. Iní ho bezostyšne využili, keď zo štedrého dedičstva po rodičoch rozdával pozemky za prísľub pomoci na stavbe.
Mnohí sa však na jeho neuveriteľne chaotickú, a predsa funkčnú a úchvatnú stavbu s obrími kupolami a vysokánskymi vežami prichádzajú so záujmom pozerať z celého sveta. Je to, napokon, ozaj fascinujúci manifest ľudského odhodlania – a zároveň tak trochu pochabý vztýčený prostredník svetským pravidlám a byrokracii (Justo staval chrám na vlastnom pozemku celkom nadivoko, bez akýchkoľvek plánov či povolení).
Katedrála, príznačne stojaca v mestečku Mejorada del Campo na ulici Antonia Gaudího, slávneho staviteľa katedrály Sagrada Família, prilákala aj Denisa Dobrovodu, slovenského filmára žijúceho v Británii. Vybavil sa pritom vysokokvalitnými kamerami, vďaka ktorým je pre diváka už len samotná vizuálna prehliadka bizarného chrámu dych berúcim zážitkom.
Veľmi funkčne, sviežo a s ľahkosťou však film podáva aj Justov enigmatický príbeh a rozporuplnú osobnosť. Dokázal svoj plán dotiahnuť tak ďaleko naozaj len vďaka odhodlaniu a cieľavedomosti? Stojí snáď za monumentálnym dielom jeho neochvejná viera či dokonca vyššia moc? Alebo je Justova katedrála v skutočnosti len bizarným zhmotnením jeho pýchy a ega? A čo sa s hádam najtrúfalejšou čiernou stavbou na svete stane po jeho smrti?
Dobrovoda vo filme zachytáva Justa v rôznych časových obdobiach. Vidíme ho, ako poskakuje po vratkých konštrukciách svojej stavby ako kamzík, ale neskôr tiež ako chradnúceho muža odkázaného na opateru druhých na smrteľnej posteli. Sledujeme, ako postupne prichádza o pamäť aj trpezlivosť s ľuďmi, ktorí sa mu z rôznych pohnútok snažia pomôcť. Až do poslednej chvíle (zomrel vlani vo veku 96 rokov) sa však skalopevne drží svojej vízie, hoci vie, že on sám už svoju katedrálu dokončenú neuvidí.
Či už na jeho príbeh nazeráme z psychologického, religiózneho alebo čisto ľudského hľadiska, je to nesmierne fascinujúca a podnetná štúdia ľudskej bytosti oprostenej od akýchkoľvek konvencií a zároveň stopercentne, neochvejne vernej svojmu snu. Nech už si o Justovi a jeho katedrále budete myslieť čokoľvek, je veľmi pravdepodobné, že si na film o ňom ešte v rôznych životných situáciách mnohokrát spomeniete. Už len preto Katedrála rozhodne stojí za videnie.
Katedrála (Slovensko, 2022, 87 min.)
Réžia: Denis Dobrovoda. Scenár: Denis Dobrovoda, Matthew Bremner. Kamera: Gonzalo Hernández-Vallejo Fernández, Israel Seoane, Diego Trenas. Strih: Ona Bartroli. Účinkuje: Justo Gallego