Poznáte toho chlapíka. Používa mnoho mien, napríklad Jackie. Už druhýkrát ho však oslovujú šéfinšpektor Lee. Určite vás to nepomýli. Také rýchle ruky nemá nikto. Stíhať im môže iba jeden: Najväčšia huba západu.
Lee /Jackie Chan/ a Carter /Chris Tucker/ sú po poriadnom záťahu. /Rush Hour 1/ Konečne pochopili, že sú priatelia a hodlajú to osláviť na skvelej dovolenke - v Honkongu. Behom 10 000 míľ dlhého letu však scenáristi pripravili nejedno prekvapenie.
K tým lepším prekvapeniam patrí masážny salón Nebo na zemi /produkcia nešetrila/, k tým horším prekvapeniam obávaná triáda bojujúca s policajtmi i s vnútornou opozíciou zároveň. Ďalší dej je zjavný. Vtipné narážky, komentáre a gagy. Rýchle údery nohou, hlavou, dverami. Príbeh sa odvíja lineárne, ale dynamicky a rýchlo. Ďalších niekoľko komických tvrdých úderov a tvrdých komických poznámok a stojíme zoči voči záveru.
Priznám sa, nevidel som prvý diel. Videl som však možno desiatku starších filmov Jackie Chana. Je až z údivom s akou vervou sa dokáže i po toľkých rokoch naháňať po krehkom bambuse, rúčkovať po lane, či padať z budovy. Pri pohľade na kúsky, ktoré vystrája si človek uvedomí, že ide o skutočne namáhavú prácu. Jackie Chan patrí k tým málo filmovým hviezdam, ktoré skutočne ovládajú majstrovstvo bojových umení. Možno aj pre to, možno pre svoj prízvuk, možno pre niečo úplne iné trvalo tak dlho kým si ho všimol Hollywood. Určite sa však netreba čudovať, že keď už šancu dostal premenil ju na dva kasové trháky.
Filmy Jackie Chana boli vždy kombináciou bojového umenia a špecifického humoru. Z komerčných dôvodov k nemu pribalili tlčhubu Chrisa Tuckera. Môj prvý dojem: mladý Eddy Murphey. Či už intonácia, alebo rospustilý slovný prejav ako stvorený pre gagy typu: Čo som povedal? Mimochodom komerčný úspech prvého dielu a vzostup slávy oboch protagonistov spôsobil, že New Line Cinema šikovne manipulovala s propagáciou druhého diela. V častiach Ameriky so silnou ázijskou menšinou bol lídrom reklamy Jackie, v oblastiach so silnou černošskou komunitou bol ústrednou postavou kampane Chris. /Podobne odlišnú stratégiu zvolili napríklad aj producenti filmu Pearl Harbour/
Kto ma zvlášť zaujal bola Ziyi Zhang. /Mohli sme ju vidieť v Tiger a Drak/ Jej postava nového, dravého vodcu Hongkongskej mafie bola podaná skutočne výborne. Krásna, takmer detsky nevinná tvár aziatky dokázala iskriť väčším nebezpečím ako slintajúci dvojmetrový hrmotĺk s motorovou pílou. Mám pocit, že tak ako svojho času iný film odštartoval kariéru Jet Li-ho, možno stojíme pri zrode novej akčnej hrdinky. Nebol by som proti.
Na záver filmu hlavní hrdinovia stoja na letisku a plánujú ďalšiu dovolenku. Mám pocit, že budeme pri tom. Rušná hodina 2 je naozaj podarená typicky Chanovská akčná komédia. Jackie nestratil nič zo svojej invencie ako koho udrieť, Hollywood to doplnil výpravnou produkciou, technicky istou kamerou a svižným strihom. Zastávam teóriu, že film nemusí niesť hlboké posolstvo, nemusí byť šokujúci či už dejom, alebo trikmi. Ak ide o poctivý film, od ktorého vieme čo sľubuje a on to skutočne splní, môžeme s pokojným srdcom otvoriť peňaženku.
Podobne ako film mi nedá tesne po záverečnej scéne nepridať pár momentov navyše. Okrem klasických scén s neschopnosťou vysloviť nejaké slovo, všimnite si fragmenty z bojovej choreografie. Človeku často až potom svitne, čo vlastne ten maník z východu dokáže.
Rush Hour 2 (USA, 2001, 90 min.)
Réžia: Brett Ratner. Scenár: Jeff Nathanson. Kamera: Matthew F. Leonetti. Hudba: Lalo Schifrin. Hrajú: Jackie Chan, Chris Tucker, John Lone, Ziyi Zhang, Roselyn Sanchez, Harris Yulin, Alan King.