SEXY PÁRTY |
SEXY PÁRTY |
Aj keď vám hlavný hrdina Van Wilder bude určite sympatický, nič to nezmení na skutočnosti, že Sexy párty je úplne obyčajná pubertálna zábava pre nenáročných.
Komu sa páči život vysokoškoláka, nech v duchu zdvihne ruku! Síce vás nevidím, ale zopár zdvihnutých paží sa dá vytušiť. Samozrejme, študentské roky môžu mať mnoho podôb, no u Vana Wildera sa zliali do nekonečnej série večierkov, kanadských žartíkov a flirtov s mimoriadne príťažlivým ženským osadenstvom Coolidge College, Vanovej alma mater. Nečudo, že pán Wilder trávi na škole už siedmy rok a dôkladne si to užíva - až kým jeho otec nezistí, že synovi stále platí mastné školné. Wilder st. teda príde Wildera ml. pozrieť na internát a po zhliadnutí jeho bezuzdného hýrenia mu prísun peňazí okamžite zastaví. Našťastie má Van obchodníckeho ducha a zopár spoľahlivých kamarátov, a tak sa rozbieha jeden podnikateľský projekt za druhým...
To, že tínedžerské komédie nebývajú práve vzorom originality či dobrého vkusu, je známe už dávno (a v posledných rokoch sa to znova a znova potvrdzuje :-). Skôr je dôležité, či sú hlavné postavy sympatické, či sa dá s nimi dobre stotožniť a či sú medzi nimi správne kontrasty. V tomto ohľade je Sexy párty príjemným prekvapením - Van je síce "zlatý chlapec", ale vyžaruje z neho akási zmes cieľavedomosti a ochoty vnímať druhých. Takisto jeho "náprotivok", budúca žurnalistka Gwen, prejavuje presne určenú dávku neistoty a pochybností, a hoci celý čas vieme, pre koho sa nakoniec rozhodne, čakanie na onen moment nie je úplne nepríjemné.
Popri hlavných hrdinoch sa zviezlo zopár vcelku vydarených vedľajších postáv. Hlavne Vanov sok Richard (neznesiteľne egocentrický medik) vytvára na plátne až hmatateľné napätie.
Predchádzajúce odstavce obsahujú aj zhodnotenie hereckých kvalít jednotlivých predstaviteľov. Nenáročné postavy zvládli všetci s relatívnym prehľadom, aj keď Ryan Reynolds v úlohe Vana viackrát až nepríjemne pripomínal Bena Afflecka (gestá, mimika, spôsob reči). Z vedľajších postáv bol pozoruhodným zjavom Paul Gleason (profesor McDoogle).
Vo viacerých momentoch však Sexy párty zachádza priďaleko za hranice dobrého vkusu (teda na môj vkus :-). Ťažiskovú scénu, v ktorej sa objaví riadne škaredý buldog a plnené pečivo, radšej nebudem opisovať. Ďalším pokleskom je spôsob, akým sa film vyvíja zhruba v poslednej tretine. Od momentu, keď Gwen prichytí ožratého Vana in flagranti, môžete odrecitovať dej až do konca filmu s minimálnymi odchýlkami bez toho, že by ste ho videli. Aká-taká snaha o originalitu, ktorá v scenári vládla predtým, sa z ničoho nič vyparí.
Po audiovizuálnej stránke ide o čistú hollywoodsku rutinu, o ktorej nemá zmysel písať. Sexy párty je kus tvrdo konzumnej zábavy, ktorý si aspoň nerobí nároky na žiadne vyššie méty. Pokiaľ viete svoju mozgovú aktivitu dostatočne utlmiť a máte dosť silný žalúdok, pri Sexy párty si určite oddýchnete.
Van Wilder (USA, 2002, 92 min.)
Réžia: Walt Becker. Scenár: Brent Goldberg, David Wagner. Kamera: James R. Bagdonas. Hudba: David Nessim Lawrence. Hrajú: Ryan Reynolds, Tara Reid, Tim Matheson, Kal Penn, Teck Holmes.