PROFIL: JAMIE FOXX |
PROFIL: JAMIE FOXX |
Čoraz populárnejší černošský herec Jamie Foxx je na poli filmu ešte pomerne čerstvou tvárou. Hrá len od začiatku deväťdesiatych rokov a na konte nemá ani dvadsať celovečerných snímok. Masové publikum si ho prvý raz všimlo v podstate až v roku 2004, kedy sa stala nečastá vec – jeden herec bol dvakrát nominovaný na Oscara.
Jamie Foxx, civilným menom Eric Morlon Bishop, sa narodil 13. 12. 1967 v texaskom meste Terrell, v ktorom po ňom po závratnom úspechu v Hollywood pomenovali ulicu. To nič nezmenilo na jeho spomienkach viažucich sa k tomuto v dobách jeho tunajšieho vyrastania rasistickému mestu. Od útleho veku sa vedel prebíjať životom, keďže havrania matka ho odmietla a Erica adoptovala babička. Tá mu poskytla pevnú pôdou pod nohami, ale pritom naňho prísne dozerala, čoho vrcholom bol kostolný zbor, v ktorom budúci Jamie spieval.
Práve vystupovanie pred publikom ale padlo jeho od prírody showmanskej povahe vhod a keď sa mal ako dvadsaťročný rozhodnúť čo so životom, zbalil sa a koncom 80. rokov odišiel do L. A. Tu si zmenil meno a potĺkať sa ako komik nočnými klubmi, až sa postupne prepracoval do komediálnej televíznej show In Living Color pod kamarátskym ale prísnym vedením Keenena Ivoryho Wayansa. Práve angažmán v tomto programe ale paradoxne na nejaký čas ubrzdilo jeho skutočný talent, pretože hoci z jeho širokého bieleho úsmevu máme radosť, najviac to Jamiemu pristane v dramaticky hlbších projektoch. On sám hovorí, že rolu komika hrá. Evidentne sa ale ako ryba vo vode cíti i v odľahčenejšej polohe, inak by ťažko niekoľko rokov (od 1996) úspešne riadil vlastný sitcom The Jamie Foxx Show.
Už v začiatkoch budovania svojej celovečernej kariéry spolupracoval s Barrym Levinsonom a Robinom Williamsom na komédii Hračky, ale v nasledujúcich rokoch ho do nejakého filmu obsadili zriedka, aj to do dávno zabudnutých kúskov (Prečo mačka nie je pes? alebo Klub hráčov režírujúceho raperského herca Ice Cubea). Za skutočný zlom pokladá (ak nepočítame to, že bol v hre na oscarovú rolu, ktorú v Jerry Maguire obsadil Cuba Gooding Junior) stretnutie s Oliverom Stoneom v dráme Rozhodne sa v nedeľu s Al Pacinom v titulnej úlohe a dejom zasadeným do drsného sveta amerického futbalu, kde si zahral vedľajšiu rolu jedného zo športovcov. Jeho školské športové úspechy mu teraz padli vhod. Na škole mu išiel nie len šport, ale i hra na piano, na ktorého lekcie mu babička finančne prispievala už ako trojročnému. I to už onedlho využil v Hollywoode.
Tým pravým orechovým bolo ale pre pomenšieho (179 cm) no napriek tomu relatívne robustným dojmom vyzerajúceho Jamieho až stretnutie s renomovaným režisérom Michaelom Mannom (Posledný mohykán, Horúčava). Ich prvá spolupráca skončila ešte pomerne nesmelo. Ali, venovaný životu slávneho boxera Cassiusa Claya alias Muhammada Aliho, sa jednak nedočkal žiadneho veľkého úspechu komerčného ani umeleckého (z dvoch oscarových nominácií nevyšla ani jedna) a jednak v ňom hral hlavnú rolu Will Smith.
V roku 2004 bol tridsaťsedemročný Jamie Foxx nominovaný na dvoch Oscarov. Prvú nomináciu získal za film Collateral, konkrétne za rolu losangelského taxikára Maxa, ktorému musí do života vstúpiť až chladnokrvný nájomný vrah (Tom Cruise), aby si uvedomil čo chce dosiahnuť. Psychologicky zaujímavo prepracovaný vzťah medzi dobráckym taxikárom a uhladeným ale smrteľné nebezpečným a dopredu neodhadnuteľným zabijakom poháňal dopredu pomerne triviálny scenár, ale Jamiemu sa na zlato premenila až nominácia za nedávno zosnulého hudobníka Raya Charlesa v životopisnej snímke Taylora Hackforda Ray. Len o rok neskôr mal dôstojnú konkurenciu v podobe obdobne fantastického Joaquina Phoenixa stvárňujúceho inú spevácku legendu (Johnnyho Casha vo Walk the Line). Foxx nakoniec na predávaní cien Akadémie exceloval. Obľúbeného speváka, ktorý sa vo svojom živote nevyhol ani problematickejším veciam (drogy, milenky) vystihol Jamie tak verne ako na základe mimiky a gestikulácie, tak i v speváckych číslach, až je otázkou, či sa ešte jedná o herecký výkon v bežnom ponímaní, alebo o zarážajúco detailné naštudovanie konkrétnej osobnosti.
V roku 2005 hral len v dvoch filmoch, čím jasne naznačil, že si mieni vyberať. Na to, aby sa hrnul do projektov hlava nehlava len preto, že je odrazu slávny, má priveľa rokov. Ťažko povedať, čo malo podiel na tom, že sa upísal úsmevne predraženému akčnému béčku Roba Cohena s Jessicou Bielovou Stealth, ale čo, aspoň bola sranda. Pošramotené renomé si okamžite napravil výraznou podpornou rolu drsného seržanta Sykesa v osobitej (anti)vojnovej tragikomédii neortodoxného Sama Mendesa Mariňák s Jakeom Gyllenhaalom. Sykes je vo Foxxovom poňatí sviňou len na prvý pohľad, pretože keby čo i len trochu upustil zo svojich prísnych zásad, diplomaticky povedané keby nebol takou sviňou, zomreli by jeho muži pri najbližšej operácii proti Saddamovi. Ako každá psychologicky prepracovaná postava, i Sykes má v príbehu scénu, ktorá ho do značnej miery ukazuje v inom, povedzme že ľudskejšom svetle.
V roku 2006 mal Jamie druhýkrát spolupracovať s Cruiseom a tretí raz s Mannom, ale nakoniec sa vyplnilo iba to druhé, pretože v našich kinách práve frčiaceho Miami Vice vystriedal pôvodne zamýšľaného Cruisea - Colin Farrell. O tom, či to tejto netradičnej filmovej buddy dvojici (v civile dobrým priateľom) pristane v noblesných oblekoch, drahých člnoch, rýchlych autách a smrteľne nebezpečnej blízkosti krásnych žien a vražedných gangsterov, si už budete musieť urobiť názor sami v prítmí kina.