OKO DRAVCA - PREKVAPENIE ALEBO GÝČ ROKA? |
OKO DRAVCA - PREKVAPENIE ALEBO GÝČ ROKA? |
Pokiaľ máte radi naháňačky s časom, Spielbergove nápady a vysoké účty za telefón, môžete spustiť svoje tešiace aparáty – do kín prichádza (v Amerike pomerne úspešný) film Oko Dravca (Eagle eye). Snímku balansujúcu na rozhraní medzi thrillerom a drámou zrežíroval pomerne známy a úspešný D.J. Caruso (Disturbia, Salton Sea), pričom mu ale výdatne producentsky pomáhal už spomínaný Steven Spielberg. Ten mal pôvodne v pláne celý film vytvoriť sám, avšak práca na iných projektoch (najmä stále sviežom Indym) mu to neumožnila, čo v konečnom dôsledku ani nemusí byť taká veľká škoda.
Jerry a Rachel sú na prvý pohľad dvaja úplne obyčajní ľudia. Nepoznajú sa a riešia svoje každodenné problémy – Rachel sa stará o svojho malého syna a Jerry má dosť veľké problémy s federálmi, keďže sa v jeho byte našli zásoby teroristickej organizácie, aj keď on sám vôbec netuší, čo tam robia. Ich životy sa ale zrazu nečakane spoja – obom zavolá neznáma žena a požaduje od nich plnenie svojich príkazov a v prípade, že by sa rozhodli neuposlúchnuť, doplatí na to ich rodina.
Pravdepodobne každý z nás si už aspoň raz položil otázku, čoho všetkého je dnešná technika schopná. Nejde len o využívanie mobilných telefónov, kreditných kariet a všetkých ostatných vymožeností modernej doby, ide o fakt, ako ľahko sa dá prakticky každý človek na základe aj týchto vecí vystopovať. Na vlastnej koži si to v Eagle Eye vyskúšali Shia La Beouf (Transformers, Disturbia) a Michelle Monaghan (Gone Baby Gone, Constantine). Caruso hovorí: „Pri obsadzovaní som pôvodne myslel najmä na to, že Jerry je starší, podľa scenára mal mať 29-30 rokov. Keď sme so Shiom robili prezentačné veci ohľadom Disturbie, povedal som mu: „Mám scenár na Eagle Eye, Steven mi ho dal a je vážne super.“ Najskôr som nevedel, či do toho Shia pôjde, ale ako sme tak vytvárali zoznam hercov, on len hovoril „Áno, áno.“ Napokon, keď sme sa vrátili do štátov a začal som pracovať na príprave ,uvedomil som si, že charakteru omnoho lepšie padne, ak to bude obyčajný 22-23 ročný mladík, ktorý práve opustil školu a ešte nevie, kam by išiel.“ Vzhľadom na to, že Shia La Beouf je jeden z tých mladších, môžeme povedať, že táto zmena sa vydarila. Vo filme sa tiež objavia aj Billy Bob Thornton (Love Actually, Bad Santa), Rosario Dawson (Grindhouse: Death Proof, Sin City) alebo Michael Chiklis (Fantastic Four).
Steven Spielberg sa vyjadril, že jeho zámerom bolo, aby diváci mali po skončení filmu nepríjemný pocit len z toho, že zdvihnú telefón. Niečo, ako keď ste práve dopozerali Čeluste a sakra dobre si rozmyslíte, či sa pôjdete vykúpať do tej poetickej zátoky. Na jednej strane tu máme vcelku oddychový popcorn, na druhej aktuálny problém využívania a zneužívania techniky, ktorá nás sprevádza každým dňom.
Steven Spielberg pravdepodobne dobre vedel, komu film zveruje: „Po Disturbii sa ku mne Spielberg obrátil a povedal: „Spravíme tento film. Chcel by som, aby si to spravil“ Keď som si to prečítal, úplne som tomu prepadol." Caruso ďalej pokračuje: „Steven nám bol naozaj veľmi nápomocný. Vtedy robil akurát postprodukciu na Indym a preto nám dával poznámky k príprave, niečo ako: „Super chlapi, toto ste skúsili a bolo to super.“ alebo „Čo tak skúsiť toto?“
Scenár k filmu je dielom autorov Johna Glenna, Travisa Wrighta, Hillary Seitz a Dana McDermotta, ktorý je zároveň aj autorom príbehu. Od režiséra, cez hercov až po scenár a produkciu tu máme teda množstvo zvučných mien, ktoré oprávnene vyvolávajú veľké očakávania - nuž sa nechajme prekvapiť, ako Oko dravca dopadne.
Kritická poznámka šéfredaktora:
Opäť sa potvrdilo pravidlo, že ak sa vo filme v desiatej minúte objaví telefón na ktorého opačnom konci je prezident sveta (čiže USA) poletujúci v Air Force One, musíte sa mať ako diváci na pozore. Je až neskutočné, že v roku 2008 prichádza do kín nudný a smrteľne vážny akčný gýč o tom, že bubák terorizmu zmetie aj ten najlepší americký počítač a robot v jednom (predstavuje ho poletujúca lesklá gula s červeným okom??? ) ohrozujúci tých správnych, hrdých a bežných Američanov (tí hlavní sú samozrejme dvaja, fešák a sympoška), ktorí sa však nedajú, dajú sa na boj, zachránia prezidenta a malých hrdých Američanov (budúcnosť národa) hrajúcich hymnu Spojených štátov (nie, to nie je vtip), obaja prežijú a na konci sa pri bozku lúčia s vyčerpaným a šokovaným publikom. Skvelé ... a skutočne si nemyslím, že som vám niečo prezradil.