MILIONÁR Z CHATRČE – FAVORIT NA OSCARA! |
MILIONÁR Z CHATRČE – FAVORIT NA OSCARA! |
Jamal Malik, obyčajný indický chlapec žijúci v tých najchudobnejších podmienkach bombajských slumov, sedí v kresle svetoznámej hry Chcete byť milionárom a čaká na otázku za rozprávkových dvadsať miliónov indických rupií. Nie každému sa však pozdáva, ako sa chlapec bez vzdelania, môže prebojovať tak ďaleko a prakticky na každú otázku odpovedať s toľkou istotou. Podvádza, má len šťastie, je to génius... alebo je to jeho osud? Po prvom večeri súťaže a zostávajúcej poslednej otázke, ho teda rovno pred štúdiom čaká polícia. Jamala odvedú na stanicu a začína sa vyšetrovanie – prečo, ako a kedy sa dozvedel odpovede, kto mu našepkával, s kým spolupracoval. Avšak postupom času, ako Jamal rozpráva svoj životný príbeh, aj samotní policajti (mimochodom dosť krutí) začínajú zisťovať, že tento človek s neľahkými skúsenosťami možno predsa len hovorí pravdu a odpovede naozaj vie...
Právnici, lekári, učitelia – nikomu z nich sa nikdy nepodarilo v tejto súťaži dostať tak vysoko. Jamalov život bol popretkávaný najmä nepríjemnými zážitkami a osud sa mu teraz chce akoby odplatiť. Od detstva, cez pubertu až po dospelosť uvidíme, ako sa Jamal konfrontuje s dobou, prostredím, svojim bratom a svojou najdrahšou. Hlavné postavy sú doposiaľ neznáme mená, prevažne indickí herci - Dev Patel, Freida Pinto, Ayush Mahesh Khedekar. Milionár z chatrče je pre nich v drvivej väčšine prípadov filmovým debutom.
Skvelá práca Dannyho Boyla s hercami, najmä však s deťmi je vo filme vidieť viac než dosť a môžeme povedať, že tento režisér má na to jednoducho nevídaný talent. Danny hovorí: „Mal som veľmi dobrého castingového režiséra (napokon sa stal mojim pomocným režisérom) a ten mi naozaj pomohol, najmä s deťmi. Veľmi dobre sa nám darilo aj napriek komunikačným bariéram – jedno dieťa síce vedelo trochu po anglicky, ale zvyšné dve boli priamo zo slumov – nerozprávali po anglicky takmer vôbec, ale zabezpečili sme im školu. Keď som sa potom vrátil, boli úplne úžasní.“
Tvorivú činnosť anglického režiséra Dannyho Boyla môžeme vnímať ako krásnu sínusoidu, kde na vrcholoch stoja filmy ako Trainspotting, Plytký hrob alebo Sunshine, no na druhej strane im sekundujú priemerné (nie však vyslovene zlé) snímky, napríklad Pláž alebo Extra život. Aj preto sa už od začiatku nakrúcania začalo uvažovať, do akej kategórie Milionár z chatrče zapadne a či to nebude len ďalší priemerný titul. Po premiére filmu však môžeme s istotou tvrdiť, že ide zatiaľ o jeden z tých najpríťažlivejších, najpríjemnejších a najcitlivejších príbehov Dannyho Boyla. Film je popretkávaný emóciami a aj keď niektorým bude možno už od začiatku jasné, ako to všetko skončí, celkový priebeh nenechá chladným nikoho.
Samostatnou kategóriou sú okolnosti nakrúcania. Napríklad taká licencia od samotných tvorcov súťaže, ktorá bola doslova výborne vymyslená a prešpekulovaná. Režisér pokračuje: „Bolo to naozaj zaujímavé, pretože koncept súťaže vymyslelo v Anglicku pred rokmi zopár chlapíkov a tí si založili spoločnosť Celador. Samozrejme, ako to chodí, celú súťaž aj s licenciou napokon predali s veľkým ziskom. Tieto peniaze použili na založenie filmovej spoločnosti Celador a produkovali aj náš film. No a čo sa stalo – mali právnika, pravdepodobne veľmi chytrého právnika. Ten do zmluvy totiž zakomponoval klauzulu, že i napriek predaju súťaže, ak sa niekedy spoločnosť rozhodne vyrobiť film s jej motívom, majú plné právo použiť hudbu, scénu, pravidlá, jednoducho všetko. A tak sme boli vlastne za vodou.
Milionár z chatrče zatiaľ vyhral 42 rôznych cien po celom svete, vrátane štyroch Zlatých glóbusov, je nominovaný na desať Oscarov. Povesť slumov zohrávajúcich vo filme jednu z najdôležitejších úloh nám dokumentuje aj žiadosť spoločnosti Mercedes-Benz. Tá poprosila tvorcov, aby zo scény s ich autom v slume odstránili logo firmy, pretože by to mohlo poškodiť ich povesť. Snímka sa nakrúcala digitálne, za použitia úplne nových prototypových kamier spoločnosti Silicon Imaging, pričom na scéne stále pobehovalo niekoľko technikov, aby odstraňovali stále nové problémy. Danny Boyle sa rozhodol, že peniaze detským hercom nevyplatí hneď (ktovie, ako by skončili), ale uloží ich na trustový účet a môžu s nimi manipulovať až po dovŕšení šestnástich rokov. Aj keď hra samotná je vlastne nepodstatná a je to len akýsi prostriedok na prerozprávanie príbehu, pre porovnanie môžeme povedať, že dvadsať miliónov rupií je približne 323 tisíc EUR.
Hudba k filmu je výborná, Danny Boyle dodáva: „Milujem tú hudbu. Vychutnával som si ju viac, ako čokoľvek iné. A. R. Rahman je úžasný skladateľ, hudba v Bollywoodskych filmoch je tak expresívna, omnoho extrémnejšia, omnoho viac vpredu – naproti tomu, my máme tendenciu hudbu schovávať, robiť z nej niečo psychologické a skryté. Rahman je v Indii populárny skladateľ, zbožňovaná, neuveriteľná hviezda a veľmi sa mu páčila naša spolupráca, keďže je to úplne niečo iné robiť so západným režisérom. Všetky songy sú jeho originálnym dielom.“
Pokiaľ teda chcete sledovať napínavé, emotívne a ku koncu tak trochu sladké divadlo, je pre vás Milionár z chatrče to pravé. Do našich kín prichádza 26. februára a kúpu lístka rozhodne nebudete ľutovať. Mimochodom, je to osud...