STRÁŽCOVIA - NAJLEPŠIA KOMIKSOVÁ ADAPTÁCIA? |
STRÁŽCOVIA - NAJLEPŠIA KOMIKSOVÁ ADAPTÁCIA? |
Píše sa rok 1985 a slovo superhrdina už nevzbudzuje ani úctu, ani vďaku, ako tomu bolo kedysi. Svetom otriasa studená vojna, ľudí znepokojuje boj veľmocí. A na periférii spoločenského života spomína na svoje staré dobré časy skupina ľudí s mierne nadprirodzenými schopnosťami. Tí, čo kedysi pomáhali, dnes živoria. Nikto sa príliš nezaujíma o násilnú vraždu Komedianta, ďalšieho z radu odvážnych.
Nájdené telo Komedianta takmer všetci ignorujú. Výnimkou je Rorschach, superhrdina vidiaci za touto vraždou niečo viac. Pokladá ju za začiatok rozsiahlej konšpirácie, s účelom zdiskreditovať bývalých ochrancov poriadku. S veľkými následkami do budúcna. A preto sa Rorschach rozhodne spojiť bývalých superhrdinov, aby strážili ľudstvo. Kto však bude strážiť ich?
Pod scenárom sú popdísaní David Hayter (X-Men) a Alex Tse (pripravovaný Frankie Machine s Robertom de Nirom), čiže dvojica so skúsenosťami komiksovými i filmovými. V hlavných úlohách nás do sveta Strážcov prenesú Malin Akerman (27 šiat), Billy Crudup (Veľká ryba) alebo Jeffrey Dean Morgan (P.S.: Milujem Ťa). Metráž snímky je 163 minút, pripravuje sa ale aj IMAX verzia, ako i Director’s cut s dĺžkou takmer tri a pol hodiny.
Pôvodne mal adaptáciu režírovať Darren Aronofsky, ale pre prílišnú vyťaženosť popri nakrúcaní Fontány sa toho napokon vzdal. Podobne to bolo i s Michaelom Bayom. Prvý oficiálny obraz zo Strážcov bol ukrytý už v traileri na predchádzajúci Snyderov film – 300. O hlavné úlohy bol veľký záujem, prejavili ho napríklad Tom Cruise, Jude Law, pošepkávalo sa i o Robinovi Williamsovi. Jeffrey Dean Morgan chcel pôvodne odmietnuť hrať Komedianta po tom, čo si prečítal prvé tri strany scenára a zistil, že zomrie. Jeho agent ho napokon musel presvedčiť, aby si text prešiel celý a zistil, že vďaka spôsobu rozprávania si predsa len zahrá viac.
Režisér ďalej približuje svoje dielo „Je to zaujímavé, minulý rok sme tu mali Temného rytiera – výborná vec, vážna, veľmi vážna s množstvom infarktov, a teraz prichádzajú Strážcovia, ktorých ja osobne považujem za mierne satirických. Pokiaľ chcete použiť takýto film na rozprávanie o masovej kultúre, na poukázanie toho, čo sa deje v politike a podobných veciach, môžete vytvoriť niečo, čo pomôže odhaliť celú mašinériu. Ale na druhej strane, pop-kultúra je veľmi vrtkavá, takže človek nikdy nevie. Jeden z dôvodov, prečo som chcel mať svoj výtvor násilný je proste ten, že som chcel. Ako protiklad všetkým tým superhrdinským produktom s milým násilím. Vidíte, že Spiderman je schopný zabíjať, ale po každom boji so svojim protivníkom sa nikomu nič prakticky nestane. Majú potrhané šaty, sem tam im tečie nejaká krv z nosa. Ja som to chcel spraviť nepohodlne násilné. Práca superhrdinu je buď sa podrobiť, alebo byť súdený. Je sudcom i vykonávateľom násilného aktu pri zastavovaní kriminálnych činov. Preto som cítil, že to musím ohlásiť razantne.“
Jednou zo silných stránok Strážcov je ich vizuálna stránka. Tá mieša pocity fantasy, filozofie i krutej reality. V drvivej väčšine pomocou flashbackov hlavných postáv. Spokojní sú ako zarytí fanúšikovia, tak aj úplne noví diváci. Niekoľko predpokladov úspešnej adaptácie komiksovej predlohy je teda splnených. Ako sa budú ale Strážcovia páčiť vám? To spoznáte už onedlho, konkrétne 5. marca 2009.