MILK - OSEM NOMINÁCII NA OSCARA |
MILK - OSEM NOMINÁCII NA OSCARA |
Píše sa rok 1977 a byť gayom znamená cítiť obrovskú nenávisť niektorých ľudí. Harvey Milk, pôvodom New Yorčan sa sťahuje do San Francisca a stáva sa obhajcom práv tejto menšiny a miestnym politikom. Na tretí raz napokon vyhráva voľby, čo znamená, že je prvým známym homosexuálom v mestskej rade mesta. Vo svojej funkcii však zotrvá len krátko, keďže v nasledujúcom roku je zastrelený.
Na druhej strane sa dielo úplne nevymaňuje z konvencií dokumentu. Gus Van Sant hovorí: „Napríklad Flaherty (známy americký dokumentarista zo začiatku dvadsiatych až štyridsiatych rokov minulého storočia – poznámka autora), veľa ľudí hovorí, že sa naňho podobáme. Nepoužili sme ho ako príklad, ale ani nemôžeme povedať, že film nie je nepodobný tým jeho. V niektorých veciach sme si možno naozaj blízki, neviem. Čo sme však pravidelne robili, bolo niečo v našich hlavách – nazvali sme to „The Godfather“ (Krstný otec). Krstný otec bol niečo ako Flaherty – konzervatívny a majestátny. Vždy keď sa dalo, snažili sme sa niečo z toho dostať aj k nám. Nemali sme Flahertyho exotické lokácie, alebo úžasné scény z Krstného otca, avšak zmýšľali sme v tomto smere.“
Milk je nominovaný na ôsmich Oscarov, konkrétne za najlepší film, réžiu, scenár, herca, vedľajšieho herca, kostýmy, strih a hudbu. Tú má napríklad na svedomí špička v tejto oblasti, svetoznámy Danny Elfman (naposledy Hellboy 2, Wanted...). Ďalších 24 rôznych cien už film získal.
Samotný autor scenára, Dustin Lance Black (Pedro) priznáva, že dokument The times of Harvey Milk bol pre nich akýmsi vzorom. Koniec koncov, táto snímka je v titulkoch uvádzaná ako kľúčový zdroj informácií. Dustin objasňuje situáciu: „Bola to inšpirácia najmä vďaka prejavu. Počul som ho počas školy, som zo San Antonia v Texase, a Harvey vtedy hovoril: „Niekde v San Antoniu je dieťa a môj príbeh mu dá nádej.“ A je to pravda, naozaj sa to stalo. O Harveym som počul aj predtým na divadelnej škole a už vtedy ma viac dostal samotný fakt otvoreného gaya, ako to, že bol ešte aj zvolený do nejakého úradu. Ale je ťažké porovnávať dve rôzne diela. Scenár som sa snažil spraviť omnoho osobnejší. V pôvodnom dokumente napríklad nebolo toľko príbehov, ako som napísal ja.“
Okrem iného uvidíte tisícky komparzistov. Tí svoju úlohu poňali nezištne a s nadšením. Rôzne cameo úlohy dokonca hrajú bývalí priatelia hlavného hrdinu. Milk kedysi pôsobil v obchode nazvanom Castro Camera, dnes je to darčeková predajňa. Počas nakrúcania sa produkcia dohodla s majiteľom a celý obchod mu kompletne prerobila pre ich potreby, aby ho napokon dali znova do pôvodného stavu. Mystéria okolo filmovania však zachádza omnoho ďalej. I v serióznych periodikách sa objavovali správy o tom, že počas nakrúcania v prerobenom obchode videli členovia štábu chlapíka až príliš podobajúceho sa Harveymu. Dokonca aj byt, v ktorom sa nakrúcalo je miesto, kde býval skutočný Milk.
Gus Van Sant na záver dodáva: „Filmovanie v San Franciscu je ťažké – počul som to vždy a všade. Nikdy som nechápal, až kým sme tam naozaj neprišli. Všetky tie šikmé ulice, kopce, nedalo sa tam hýbať. Navyše, s takou veľkou produkciou sme sa ani nemali poriadne kde zložiť. Veľa času nám zabral len presun samotným mestom. Najskôr som sa bál, ako budú vyzerať davové scény v uliciach – vždy som sa cítil tak trochu vinný, keď sme tam museli zastavovať dopravu a podobné veci. Ale vyšlo to.“ Tohto kandidáta na Oscara u nás síce uvidíme až v máji, ale čakať sa určite vyplatí.