NEHANEBNÍ BASTARDI VÁS DOSTANÚ |
NEHANEBNÍ BASTARDI VÁS DOSTANÚ |
Poručík Aldo Raine stojí na čele skupiny židovsko-amerických vojakov, známej ako "Bastardi", ktorá má za úlohu formou brutálneho vraždenia nacistov spojeného s ich skalpovaním, konať dielo odplaty. Neskôr sa k nim pridáva nemecká herečka Bridget von Hammersmark, ktorá má ako tajná agentka za cieľ zlikvidovať vodcov Tretej ríše. Medzitým sa kdesi v Paríži istá majiteľka kina Shosanna Dreyfus, pripravuje na uskutočnenie vlastného plánu odvety za vyvraždenie rodiny...
Quentin Tarantino je bezpochyby jedným z najoslavovanejších režisérov svojej generácie, za čo vďačí okrem iného aj svojej povestnej precíznosti pri písaní scenárov, ako aj rešpektovaniu klasických filmárskych postupov, žánrov a rôznych motívov. Zákulisie dlhotrvajúceho zrodu jeho najnovšieho filmu Nehanební bastardi, do istej miery poodhalia slová producenta Lawrenca Bendera: "Bolo to minimálne pred desiatimi rokmi, keď mi Quentin v mojej kancelárii čítal úryvky z niektorých scén. Bol som nimi ohromený. Hneď som vedel, že to musíme nakrútiť."
Na realizáciu tejto myšlienky si však Bender musel počkať. Počas nasledujúcich desiatich rokov prešiel scenár niekoľkými zmenami. Niektoré dejové línie sa vytratili, iné pribudli, Tarantino dokonca v určitej fáze zvažoval formu televíznej minisérie. Nakoniec sa po desať rokov trvajúcom písaní scenára a štrnásťtýždňovej prípravnej fáze, nakrúcanie rozbehlo v malom nemeckom mestečku Bad Schandau blízko českej hranice. Za zmienku stojí aj fakt, že takmer celý film bol nakrútený chronologicky, čo z ekonomického hľadiska nie je najpopulárnejší postup, herci sa však vďaka nemu lepšie orientujú vo svojich postavách. K vybudovaniu presvedčivej dobovej atmosféry iste napomohla aj skutočnosť, že sa pracovalo v berlínskom štúdiu Babelsberg, kde uzreli svetlo sveta také míľniky svetovej kinematografie ako Metropolis, či Modrý anjel, ale aj propagandistické filmy hitlerovskej éry.
Pri obsadzovaní filmu si tvorcovia stanovili podmienku, že každý predstaviteľ musí pochádzať z tej istej krajiny, ako jeho postava. Tarantino spomína na obsadenie postavy poručíka Raina nasledovne: "S Bradom Pittom som sa v minulosti niekoľkokrát stretol a obaja sme boli naklonení možnej spolupráci. U mňa je ale na prvom mieste postava a až pri dokončovaní scenára som si uvedomil, že by bol na rolu Alda Raina vhodný práve on. Spanikáril som pri pomyslení na to, aké máme šance na získanie jedného z najžiadanejších hercov súčasnosti navyše práve vtedy, keď nám to vyhovuje, čiže okamžite. Našťastie nám boli filmoví bohovia naklonení."
Postava Bridget von Hammersmark bola, naopak, obsadená až medzi poslednými. Diane Kruger (Trója, Honba za pokladom Templárov), nemka žijúca v Paríži považuje medzinárodné obsadenie filmu za osviežujúcu zmenu. "Ako európanka to oceňujem. Je skvelé, že si to Quentin presadil. Dodáva to filmu autenticitu."
V Paríži tvorcovia objavili Mélanie Laurent, herečku a režisérku, mimochodom nominovanú v roku 2008 na Zlatú palmu v kategórii Najlepší krátky film. O jej postave Shosanny Dreyfus sa režisér Tarantino vyjadruje ako o hlavnej hrdinke. "V pôvodnej verzii bola v mnohom podobná Neveste z filmov Kill Bill. Keďže som sa však nechcel opakovať, postupne som jej pridával viac a viac realizmu."
Pri hľadaní adepta na stvárnenie kľúčovej postavy nacistického plukovníka Hansa Landu bol Tarantino skeptický. Upokojil sa až po objavení Christopha Waltza, ktorý bol nielen typovo ideálny, ale navyše schopný hrať v angličtine, nemčine aj francúzštine.
Medzi "Bastardami" môžeme ďalej nájsť Tila Schweigera (Klopanie na nebeskú bránu), Gedeona Burkhadra (Komisár Rex), Michaela Fassbendera (Angel), Mikea Myersa (Austin Powers) a v ďalších úlohách napríklad Samuela L. Jacksona (Pulp Fiction), alebo Julie Dreyfus (Kill Bill).
Film bol prijatý prevažne pozitívne. Zatiaľ čo niektorí kritici film oslavujú, iní ho označujú za zábavný, ale umelecky slabší. Podľa prestížneho filmového týždenníka Variety je film "…síce zábavný, miestami ale nie dostatočne pútavý. Rozhodne však nejde o vykalkulovaný mainstream, ale skôr o art film, ktorý treba vidieť viackrát". V prospech pozitívnych reakcií hovorí aj fakt, že po prvej projekcii sa film dočkal od divákov jedenásť minút trvajúcej standing ovation. Či sa dočká spontánneho potlesku aj u nás môžete zistiť sami už od 27. augusta.