ŠVÉDSKY ZÁZRAK? |
ŠVÉDSKY ZÁZRAK? |
Investigatívny novinár Mikaael Blomkvist prehráva súdny spor so skorumpovaným švédskym priemyselníkom, čoho následkom sa stávajú tri mesiace za mrežami. Že je Bloomkvist nevinný je pritom jasné viacerým ľuďom – počnúc kolegami z redakcie časopisu Milénium, končiac tajomnou Lisbeth, mladou hackerkou s temnou minulosťou, ktorá pomerne drsným spôsobom zasahuje do jej prítomnosti. Spoločne sa rozhodnú prísť na kĺb záhade dávneho a nevyriešeného zmiznutia mladej ženy, ktorú Bloomkvist poznal ešte ako dieťa. Netušia však, že sú na stope sériového vraha, ktorý podľa všetkého „nenávidí ženy“...
Renomovaný dánsky režisér Niels Arden Oplev o svojom filme hovorí: „Už pri čítaní Stiegovej knihy som si uvedomil, že som práve objavil dlho hľadaný námet na film. Európski filmári si sťažujú, že americká kinematografia ich oberá o tržby. Nazdávam sa, že náš film má v sebe komerčný potenciál amerických blockbusterov a popritom si uchováva nordickú exotickosť a akúsi drsnosť, typickú pre európsku tvorbu. Napomáha nám v tom tajuplný príbeh v kombinácii s výraznými postavami, čo je typické pre thrillery typu Mlčanie jahniat – postava Clarice je určitým ekvivalentom Lisbeth v našom filme.“ Oplev bol pôvodne spájaný aj s americkým remakom filmu, na túto tému hovorí nasledovné: „Nikto mi síce podobnú ponuku nepredložil, ale považoval by som to za chybný krok. Tento film som už raz nakrútil a vracať sa k nemu v snahe o zopakovanie úspechu by nebolo správne. Napriek tomu by ma zaujímal pohľad iného režiséra na rovnakú látku.“
Film podľa jeho slov nie je len povrchným thrillerom a aj jeho budúcu reimagináciu vníma pozitívne: „Keďže téma násilia voči ženám je aj v Spojených štátoch aktuálna, predpokladám, že postava Lisbeth (vo filme zneužívaná poručníkom) bude pre mnohých inšpiráciou. Odmieta byť obeťou a bráni sa, je akýmsi temným anjelom pomsty. Už knižná predloha bola značne inšpiratívna a filmové médium to len znásobuje.“ Predstaviteľka Lisbeth, Švédka Noomi Rapace, si hrdinku, ktorú v trilógii stvárňuje, značne obľúbila: „Nič ju len tak nepoloží, je to bojovníčka. Stane sa jej veľa zlých vecí, ale nikdy neskĺzne k sebaľútosti. Navyše si od nikoho nenechá rozkazovať. Bolo pre mňa dôležité zostať vernou knižnej predlohe, predovšetkým v tom, aká je Lisbeth komplikovaná a nekompromisná. Napriek tomu som predpokladala, že film nesplní vysoké očakávania divákov, do istej miery som sa cítila ako na samovražednej misii. Nakoniec sa udial pravý opak, čo ma veľmi príjemne prekvapilo.“
O autorovi knižnej predlohy hovorí: „Larsson chcel zmeniť spoločnosť, odsudzoval násilie voči ženám a zneužívanie moci. Počas života nebol príliš populárny, mal veľa nepriateľov, ale bol to odvážny človek.“ Za zmienku stojí, že pre Stiega Larssona, ktorý sa nedožil ani knižného vydania svojej trilógie, bola postava Lisbeth dospelou verziou ďalšej severskej ikony - Pipi Dlhej Pančuchy.