RAMBO 4 - PREVIEW |
RAMBO 4 - PREVIEW |
Pred 26 rokmi sa americkému divákovi prvý krát predstavil vietnamský veterán s tvárou Sylvestra Stalloneho a otriasol základmi akčného žánru. Prvá krv sa stala odrazovým mostíkom pre mlčanlivého hrdinu, ktorého meno je synonymom brutality ospravedlňovanej provokáciou ľudského stroja na zabíjanie. Stallone mal už za sebou tretieho Rockyho a poškuľoval po novej úlohe. Príležitosť nenechala na seba dlho čakať a urastený Talian sa premenil na psychicky nestabilného vojnového navrátilca, ktorý sa postaví bezohľadnej polícii v malom americkom mestečku. Nevídaný úspech prvého filmu priviedol na svet Prvú krv II (1985) a Ramba III (1988). Dnes sa Sly vo veku 61 rokov vracia, aby rok nato ako vzkriesil Rockyho, oživil i nemenej známeho a na počudovanie stále divácky zaujímavého - Johna Ramba.
Rambo si užíva zaslúžený dôchodok v Thajsku, kde si kráti čas rybárčením a lovom hadov až do chvíle, kým sa nestretne s americkými misionármi hľadajúcimi sprievodcu na ich ceste do vojnou zmietanej Barmy (Mjanmarsko). No a ďalej už to poznáte. Lámanie kostí, sekanie, rezanie, strieľanie a mohutné výbuchy pod heslom 236 zabití za 81 minút t.j. takmer traja mŕtvi za minútu. Nuž, John Rambo stále nevyšiel z kondície a zdá sa, že fámy o nevídanej brutalite posledného Ramba sú pravdivé: „Situácia v Barme je alarmujúca. Chceli sme dosiahnuť pravdivý obraz každodenného utrpenia domorodcov, a tak sme presvedčili MPAA k prehodnoteniu ich kritérií. Ak by sme nemali byť realistickí, nebol dôvod k spúšťaniu kamery,“ Stallone spomína na jednanie s Americkou filmovou asociáciou – postrachom strihačov a producentov.
Avšak Barma nebola prvou voľbou pri vzniku scenára, na ktorom podobne ako pri druhom a treťom filme spolupracoval aj sám Stallone: „Spočiatku sme uvažovali o Afganistane, potom o Mexiku až nakoniec sme sa rozhodli pre Barmu. Na hraniciach Barmy a Thajska sa už desiatky rokov bojuje proti separatistickým jednotkám menšinových Karenov. Vojnový stav pripravil o život tisíce domorodcov. Je to „ideálne“ miesto pre zasadenie nášho príbehu.“
Produkcia na čele so Stallonem dlho prečesávala thajské vnútrozemie, aby objavili tie správne lokácie, definujúce pohraničné oblasti. Navyše hľadanie im komplikovali úrady, ktoré neboli ani trochu nadšené z prítomnosti Američanov poukazujúcich na miestnu vyhrotenú situáciu. Nakoniec sa štáb usadil na severe v kantóne Chiang Mai. Rieka, hory a husté lesy boli ako stvorené na poriadny akčný nášup. I keď Sly si určite dovolí oponovať: „V predchádzajúcich filmoch sme sa nechali uniesť Rambovou nedotknuteľnosťou. Parádičky typu – použi môj padák, ja ho nepotrebujem – sa stali prioritou nakrúcania. Teraz sme sa rozhodli pre reálnejší prístup. Nechápte ma zle – samozrejme, že i tu predvádzam za vlasy pritiahnuté kúsky, ale celý film je popretkávaný brutalitou každodenného utrpenia miestnych obyvateľov, ktoré pozostáva zo strachu, umierania a nepredstaviteľného násilia.“
Film si od januárovej premiéry v Amerike zarobil 42,5 milióna dolárov a celkové výnosy sa tento mesiac vyšplhali na bezmála 100 miliónov dolárov, čo dokazuje, že diváci po celom svete čakali na toľko odkladané pokračovanie s otvorenou náručou. Ohlasy sa rôznia. Niektorí tvrdia, že nový Rambo je prehliadkou nevídanej brutality, iní sa tešia z akčnej adrenalínovky roka a sú i takí, ktorí sa neboja tvrdiť, že Rambo zostarol a neponúka nič z toho, na čo sme boli zvyknutí.
„Všetko je otázkou prispôsobenia sa dnešnému publiku. Nechceli sme stvoriť neohrozeného hrdinu. To sme urobili už predtým. Zobrali sme notoricky známu i keď fiktívnu postavu a zasadili sme ju do nedostatočne publikovanej, reálnej situácie. Oživili sme legendu, nakrútili akčný film a poukázali na neustále prehliadaný vojnový konflikt.“