NARNIA: PRINC KASPIAN - PREVIEW

NARNIA: PRINC KASPIAN - PREVIEW

článok



Uplynul jeden rok od doby, kedy Peter, Susan, Edmund a Lucy Pevensiovci opustili kráľovstvo Narnie a vrátili sa späť do normálneho života. Čakajúc na vlak do internátnej školy sa znova prenesú do iného sveta, aby sa opäť postavili zlu v podobe krutého Miraza, ktorý má v úmysle zabiť svojho synovca - princa Kaspiana, aby tak získal trón pre svojho syna.

Novozélanďan Andrew Adamson začal pracovať na scenári k Princovi Kaspianovi ešte počas režírovania prvej Narnie. Po celosvetovom úspechu filmovej adaptácie prvého zo sedemdielnej série detských fantazy románov spisovateľa, belfastského rodáka a blízkeho priateľa J. R. R. Tolkiena - C. S. Lewisa, Walt Disney Pictures a Walden Media bez váhania odklepli 200 miliónový rozpočet pre sfilmovanie ďalšieho príbehu o štvorici súrodencov, ktorí prekročia hranice reálneho sveta, aby prostredníctvom boja proti zlu pochopili význam priateľstva, hrdinstva a slobody.       

                             

Vyhľadávanie exteriérov trvalo produkcii dlhých 8 mesiacov. Okrem Írska, Argentíny a Číny sa hranice Narnie presunuli na Nový Zéland, do Slovinska, Poľska a tiež, podobne ako pri prvom filme aj do Českej republiky.

Prvá klapka padla v polovici februára v Aucklande. Morská rezervácia na polostrove Coromandel, poslúžila ako vstupná brána, ktorou sa deti vrátia do Narnie. V apríli sa štáb presunul na náš kontinent, konkrétne do filmových štúdií Barrandov, kde vyrástli kulisy Mirazovho hradu či Aslanovho vrchu. Na začiatku leta sa v regióne slovinskej rieky Soča nakrúcala bitka na moste, ktorého inšpiráciou sa stalo premostenie postavené armádou Júliusa Cézara, za účelom prekročiť Rýn. Realizácii tejto scény predchádzalo niekoľko mesačné vyjednávanie so slovinskou vládou, avšak producenti boli neodbytní, nakoľko miestny región sa najviac podobal novozélandskej prírode a ušetril filmu niekoľko miliónov.         

Narnia: Princ Kaspian - Preview Narnia: Princ Kaspian - Preview Narnia: Princ Kaspian - Preview

Princ Kaspian má takmer dvojnásobok (1500) záberov vyžadujúcich špeciálne efekty, než jeho predchodca. Časový plán produkcie, však poskytol filmárom na čarovanie s počítačmi oveľa menej času ako u Leva, šatníku a čarodejnice. Preto a z časti i pre nižšie dane bola triková základňa Narnie vybudovaná v Londýne. Najuznávanejšie britské spoločnosti, špecializujúce sa na vizuálne efekty, si rozdelili prácu na Aslanovi, Bohovi rieky, Mirazovom hrade, finálnom boji, scéne s tunelom, vlkolakovi a mnohých iných nezvyčajných obyvateľoch fantazijného sveta. Jednou z hlavných priorít bolo dokonalejšie vyobrazenie tvorov obývajúcich Narniu. Napríklad kentaurovia sú v tomto filme schopní naraz viesť dialóg a a vierohodne klusať, vďaka počítačovému softwaru, ktorý prepočítaval vplyv pohybu na mimické svaly. Vizuálne efekty tiež zvýšili počet komparzistov v hlavnom súboji zo 150 (armáda Narnie):300 (Mirazova armáda) na 1000:5000. Interakcia hercov s digitálnymi postavami, ako napr. Lucinkino objatie Aslana, už po prvej Narnii nepredstavovalo žiadnu väčšiu výzvu. Naopak nekonečnú prípravu si vyžadovalo zobrazenie Boha rieky, pri ktorom museli špecialisti na vizuálne efekty ovládnuť vodný živel, tak aby sa pohyboval v súlade s obrysmi tela.  

Britský filmový skladateľ Harry Gregson-Williams, ktorý sa okrem prvej Narnie podieľal na hudbe napríklad k Shrekovi či Kráľovstvu nebeskému, sa pri komponovaní nechal ovplyvniť celkovým temnejším nádychom filmu. Dynamické skladby obohatené o runické a latinské chóry dokresľujú bojovnejšiu, hrdinskejšiu a akčnejšiu atmosféru pokračovania.

Narnia: Princ Kaspian - Preview Narnia: Princ Kaspian - Preview Narnia: Princ Kaspian - Preview

Premiéra bola pôvodne stanovená na polovicu decembra 2007, avšak predstavitelia Disney ju odsunuli na 16. máj 2008, aby nezatienila predvianočný štart iného kúsku z dielne Walden Media – Ja a moja príšera. U nás sa ďalší boj o slobodu Narnie rozpúta 26. júna.

Kritiky od zahraničných recenzentov sú prevažne kladného charakteru. I keď rovnako, ako pri uvedení úvodného filmu, ani Princ Kaspian sa nevyhol kritickým odkazom. Niektorí apelujú na prílišné násilie, niekomu sa nepáči, že hrdinské postavy majú výhradne anglický akcent, iní zas poukazujú na znevažovanie kresťanských hodnôt a tak ďalej. Na podobné drámy okolo detských fantazijných príbehov sme si už zvykli. Popravde, negatívna reklama ešte viac pridáva filmu na atraktivite a koniec koncov nech už boli na prelome 40. a 50. rokov minulého storočia medziriadkové odkazy C. S. Lewisa akokoľvek hlbokomyseľné, dnes je filmová Narnia predovšetkým rodinnou zábavou. A bez okolkov treba podotknúť - jednou z malá vydarených.           


autor Rado Torda 10.6.2008
ROK VDOVY
[RECENZIA ]
HERETIK
[RECENZIA ]
3
Gladiátor II
GLADIÁTOR II
[RECENZIA ]
KONKLÁVE
[RECENZIA ]
RED ONE
[RECENZIA ]
Meno:
ODOSLAŤ
:)
REBRÍČEK SK
01 |
návšt. 24748
02 |
návšt. 6614
03 |
návšt. 6732
04 |
návšt. 5632
05 |
návšt. 4024
06 |
návšt. 3905
07 |
návšt. 4379
08 |
návšt. 7618
09 |
návšt. 3984
10 |
návšt. 2637
REBRÍČEK US
01 |
$32,0 mil.
02 |
$7,3 mil.
03 |
$5,3 mil.
04 |
$5,2 mil.
05 |
$4,2 mil.
06 |
$2,9 mil.
07 |
$2,8 mil.
08 |
$2,3 mil.
09 |
$2,2 mil.
10 |
$1,8 mil.
SOCIÁLNE SIETE
KOMENTÁRE
Kinema.sk - filmy, seriály

sector logo
network
ISSN 1336-4197. Všetky práva vyhradené. (c) 2024 SECTOR Online Entertainment / Kinema s.r.o.