PREDČÍTAČ PRICHÁDZA KONEČNE DO KÍN |
PREDČÍTAČ PRICHÁDZA KONEČNE DO KÍN |
Stephen Daldry je univerzálny talent. Na svojom konte má len niekoľko autorských počinov (Hodiny, Billy Elliot), avšak každý z nich je unikátnym klenotom. Svoj čas medzi filmami vypĺňa nielen produkčnou činnosťou, ale i divadelnými aktivitami. Šesť rokov po Hodinách prichádza do kín Predčítač nominovaný na štyroch Oscarov (vrátane réžie) a ukazuje režisérovu výbornú formu.
Povojnové Nemecko. Len pätnásťročný študent Michael Berg ochorie a jeho život visí na vlásku. Zachráni ho dvakrát staršia Hanna a ich vzťah sa postupne zmení na krátky, ale o to intenzívnejší zážitok. Michael pravidelne predčíta svojej múze po večeroch knihy, náhle však jeho objekt záujmu zmizne. Mladík vyštuduje právo a osem rokov neskôr stážuje na povojnových procesoch s nacistickými zločincami. Tu stretáva svoju bývalú lásku a začínajú sa pred ním odkrývať nepríjemné veci z jej minulosti.
Režisér hovorí: „Už pôvodne som počítal s Kate Winslet v hlavnej úlohe. Ona však naplno pracovala na Núdzovom východe, takže sme požiadali Nicole Kidman. Tá ale zasa otehotnela a úlohy sa vzdala. Nuž sme to nachvíľu prerušili a potom znova skúsili Kate. Našťastie už bola voľná, takže ponuku prijala. Mali sme niekoľko mesiacov, kým som s Kate všetko vyskúšal, pričom sme predtým nakrúcali už asi sedem týždňov... takže sme minuli dosť slušné množstvo materiálu.“ To bolo aj jedným z dôvodov, prečo film robili dvaja kameramani, Stephen pokračuje: „Začal som s Rogerom, ale po tom, čo Nicole otehotnela musel odísť, lebo už mal inú prácu. Išli sme za jeho a mojim starým priateľom, Chrisom Mengesom. Títo dvaja sa veľmi dobre poznajú, takže to bolo tiež jedným z dôvodov, prečo vizuálna stránka netrpela nejakým zošívaním.“ V praxi Chris Menges nakrútil scény s Kate Winslet, všetky ostatné sú dielom Rogera Deakinsa.
Akadémia spravila v prípade nominácie Predčítača zvláštnu výnimku. Zvyčajne sa menujú len traja hlavní producenti, avšak v tomto prípade boli štyria. Dvaja pôvodní (mimochodom obaja slávni a úspešní režiséri) – Sydney Pollack a Anthony Minghella totiž počas nakrúcania zomreli a ich prácu dokončili Donna Gigliotti a Redmond Morris. Štáb si radšej zo zákonných príčin počkal do 4. júla 2008, aby sa mohli zrealizovať sexuálne scény, keďže mladý David Kross musel dovŕšiť osemnásť rokov.
Stephen Daldry pokračuje: „Najväčšou výzvou na adaptáciu Predčítača bola pre mňa téma. Strávil som veľa času v Nemecku ešte ako školák, neskôr som bol v Berlíne a pracoval s miestnym divadlom. Je to krajina, ktorú dobre poznám, so všetkými protikladmi a tieňmi a vždy ma fascinovala. A Berlín mi vždy pripadal na chybnej línii dvadsiateho storočia. Ako táto krajina zápasila, z generácie na generáciu bojovala s faktom, že oni vynašli Osvienčim... to nie je len zaujímavé, to je aj dôležité.“
Snímka sa síce snaží čo najviac držať svojej knižnej predlohy, ale má i zopár odlišností – napríklad autorom sa nepáčila idea rozprávača za písacím stolom (všetko je totiž v prvej osobe) a preto po dlhom uvažovaní rozhodli o rozpovedaní udalostí Michaelom jeho dcére. Kate má vo filme od tridsaťšesť po sedemdesiat rokov, takže okrem výdatnej zásoby masiek a kostýmov, museli autori siahnuť i po špeciálnom silikónovom odeve.
Režisér dúfa, že ľudia budú reagovať na film rôzne, každý podľa seba. Je to všetko o láske, o tom ako milovať. Je to vôbec možné v rámci rozličných generácií? Ak áno, tak ako? A pokiaľ sa dozviete o svojej milovanej osobe pravdu, mení to niečo na tom, čo ste spolu prežili? Uvidíte už 2. júla.