VEREJNÍ NEPRIATELIA - MIAMI VICE V 30. ROKOCH? |
VEREJNÍ NEPRIATELIA - MIAMI VICE V 30. ROKOCH? |
Tridsiate roky dvadsiateho storočia. V Spojených štátoch vrcholí Veľká hospodárska kríza. Charizmatický gentleman a gangster v jednej osobe, John Dillinger (Johnny Depp) lúpi jednu banku za druhou a Američania doslova milujú ich novodobého Robina Hooda. So svojou partiou má dokonale naplánovanú každú akciu, neberú peniaze obyčajných ľudí a sú vždy veľmi zdvorilí. Hotová idylka, až pokým neustále úniky pred zákonom nezačnú žrať nervy samotnému šéfovi FBI J. Edgarovi Hooveri. Ten na Dillingerovu stopu nasadí agenta Melvina Purvisa (Christian Bale) a hra na mačku a myš sa môže začať.
Ako takmer každej tohtoročnej americkej premiéry sa i Verejných nepriateľov dotkol štrajk scenáristov. Práve vďaka nemu mohol režisér obsadiť hviezdneho Johnnyho Deppa, keďže jeho aktuálny projekt Shantaram bol preložený (pôvodne mal hlavnú úlohu stvárniť Leonardo DiCaprio). Prestrelka v lesoch bola nakrúcaná v Manitowish Waters, čiže na mieste, kde sa aj v skutočnosti kedysi odohrala. Dodnes je tam možné na zemi nájsť prázdne nábojnice. Drvivá väčšina hercov vo filme je reálne omnoho staršia, ako ich postavy – najviac však Johnny Depp. Ten má štyridsaťpäť a stvárňuje len tridsaťjedenročného Dillingera.
„Na Dillingerovi ma fascinovali tajomstvá v jeho živote. Bol veľmi bystrý a vynikajúci v tom, čo robil. Hovorí sa o ňom ako najlepšom bankovom lupičovi v Amerike vôbec, pričom bol nadčasový, ale i súdobý - a hlavne sofistikovaný. Plánoval svoje lúpeže s veľkou precíznosťou a predvídavosťou. Osvojil si techniky pochádzajúce z armády od muža menom Herbert K Lam, priateľa Waltera Dietricha, muža zomierajúceho na začiatku nášho príbehu. No a Walter bol zasa učiteľom Dillingera, čím sa jeho pobyt za mrežami zmenil na post-graduálne štúdium v rabovaní bánk. Čo ma najviac zaujalo bol fakt, že nechcel veľa počas pobytu vo väzení – až jedného dňa to naňho náhle prišlo a rozhodol sa mať všetko a ihneď,“ hovorí o svojom vzťahu k téme režisér Michael Mann.
Snímka je charakteristická svojou výrazovou stránkou. Tá dokonale stvárňuje svoje obdobie. Christian Bale rozprával svojim špecifickým akcentom nielen na pľaci a nenechal sa tak vytrhnúť z úlohy. Naproti tomu zasa Stephen Graham (Baby Face Nelson) pochytil chicagskú reč za dva dni a sám Mann tvrdí, že i on potreboval titulky, aby rozumel.
Štáb sa snažil zachovať čo najväčšiu autenticitu i pomocou nakrúcania v reáloch. Nie vždy však všetko išlo ako po masle, opäť hovorí režisér: „Bolo to veľmi ťažké z pochopiteľných príčin. Máte budovu z dvadsiatych rokov, potom náhle príde nové storočie a vy prídete o ďalšie tri. Pôvodný objekt veľkej markízy nám zhodili rok predtým, ako sme sa tam dostali, čo bola veľká tragédia. Našťastie sme si ho mohli postaviť znova. Avšak to nestačilo. Museli sme zmeniť všetky prízemia okolitých budov. Prerobiť im fasády, nahodiť novú dlažbu, vytvoriť trolejové vedenie. Našťastie vo Wisconsine existuje akási magická zóna. Tá čerpala od polovice devätnásteho storočia až do začiatku dvadsiateho z ťažby dreva. Bolo to akési Sillicon Valley tej doby. Postavili nádherné budovy a starajú sa o ne dodnes veľmi dobre, ale nemajú žiadne Wal-Marty, McDonaldy a podobne. To bolo pre nás perfektné, tam sme spravili obrovské množstvo nakrúcania, i keď sme sa stále narobili i na iných miestach.“
Okrem Johnnyho a Christiana uvidíme i Jamesa Russoa (Krycie meno Donnie Brasco), Davida Wenhama (300, Austrália) alebo Emilie de Ravin (Hory majú oči, Stratení). O sprievodnú hudbu sa postaral ostrieľaný Elliot Goldenthal (Votrelec 3, Frida). Film má premiéru už dnes, takže hor sa do kín.