TO BOL ZAJTRA ŽÚR |
TO BOL ZAJTRA ŽÚR |
Poďme robiť bengál ako zamlada – partičke middle age kamošov sa plní sen za bublotu tajomnej vírivky do bodky! Vyfasujú svoj look spred dvadsiatich rokov rozhodnutí užiť si lyžiarsky Winterfest ako teenageri. Režisér Steve Pink obsadzuje kamaráta Johna Cusacka do hlavnej roly, obklopí ho pár zo života sklamanými lúzrami a pojašená cesta za časom nabitým babami, sexom, drogami, predpotopným hardrockom môže začať. Hot Tube Time Machine (u nás krvopotne preložený To bol zajtra žúr) pomocou drobnej sci-fi barličky juchá na časovej trati 2010 – 1986 do lyžiarskeho rezortu, kde pre každého z účastnených time travelerov nastal rozhodujúci okamih. Ten ich mohol, no nemusel, nasmerovať na cestu životom, ktorý v súčasnosti moc nemusia.
Cusackovi ako Adamovi pohotovo sekundujú rozložitý, no dobrácky, černošský macko Nick Webber (Craig Robinson) a maniakálny sebadeštruktér Lou (Rob Corddry) za účasti nevzhľadnej obete doby netu uväznenej v počítačových hrách a sociálnych sieťach Jacoba (Clark Duke). Hot Tube Time Machine je nadupaná osemdesiatkovou gýčovitosťou, ktorú korunuje na feste vystupujúca hudobná legenda Poison. Huňaté trvalé, natupírované dievčenské ofinky, pastelové lyžiarske kombinézy, ťažkí machri s walkmanom a hrmotným vysielačkovým mobilom reprezentujú dobu, ktorú by naša štvorica v momente najradšej opustila. Najhrozivejšie ale pôsobia yetiovské chlpaté snehule a kde-tu závan legín – príšerná módna záležitosť totiž natvrdo udiera do očí aj v novom tisícročí.
Film má neskutočné grády, napreduje ako lavína, omladená partia glosuje tento spoločenský mentálny i módny výkvet osemdesiatok zhrozene, no vyvstávajúce spomienky na festivalový večer núkajú bizarné znovunastolené situácie s cieľom riešiť veci s chladnou hlavou terajšieho štyridsiatnika.
Kriminálna zápletka potenciálnej hrozby zo strany ruskej špionáže figuruje trocha bezducho, výsmech filmovej éry osemdesiatych rokov si prichádza vyfasovať fenomén s názvom Chevy Chase ako totálne nemožná postava opravára víriviek, ktorý sa záhadne zjavuje a stráca. Jacob zato vytvára vtipnú nechápavú spojnicu medzi dobou bez komunikačných výdobytkov a súčasnosťou žijúcou emailom, textovkami a Twitterom. Hoci Cusack má byť hviezdou number one, Corddry ako opilec Lou mu svojím živelným herectvom veselo skáče po prstoch.
Prostopášnosť a teenagerovskú ľahkovážnosť partie morálne dáva do laty dobrák Nick, aby sme zasa neplávali vo vodách Prcičiek a im podobných výplodov. A skvelo nenápadnú, no údernú, úlohu pikolíka Phila si strihol Crispin Glover. Hot Tube Time Machine funguje na princípe enormného množstva prekvapivých príbehových vstupov, kde ich ale ventil nestíha spracúvať a zaostáva. Záverečný prehnaný vírivkový efekt v postupe časom do štýlu snímky absolútne nepasuje. Pokus vyťažiť z cesty do minulosti čo najviac vo svoj osobný prospech v súčasnosti sa dá tušiť, dokonca aj samotná sféra, kde sa ich „bystrosť“ prejaví, je viac ako očakávaná.
Pri sledovaní sa ale netreba veľmi zamýšľať, čo sa kde komu prihodí, či sa postava poddá hlbšiemu zmyslu filmovej idey a „pohne svetom“ pre dobro ďalších generácií. Je tu smršť humoru, kvalitného filmového tempa, nápaditých zvratov so zámerom pobaviť diváka predovšetkým zo strany formy snímky. V neposlednom rade tomu napomáha hudobný výber dobových hitov, hoci – spoiler - po veveričku (rozhodujúci predel v čase) ešte „šlapeme“ na blahodárnej súčasnosti. Kto si čo-to v predposlednej dekáde minulého tisícročia užil, s úsmevom si v HTTM pripomenie niekoľko jej reprezentatívnych pikantérií.
VYPOČUJTE SI ZVUKOVÚ RECENZIU FILMU
Hot Tub Time Machine (USA, 2010, 99 min.)
Réžia: Steve Pink. Námet: Josh Heald. Scenár: Josh Heald, Sean Anders, John Morris. Kamera: Jack Green. Strih: George Folsey Jr., James Thomas. Hudba: Christophe Beck. Hrajú: John Cusack, Clark Duke, Craig Robinson, Rob Corddry, Sebastian Stan, Lyndsy Fonseca, Chevy Chase, Charlie McDermott