PROFIL: HALLE BERRY |
PROFIL: HALLE BERRY |
Má tridsaťsedem a telo bohyne. Jej talent bol ocenený soškou najvyššou - oscarom. Jej honoráre neklesajú pod 10 miliónov dolárov. Je bohatá, slávna a sexi. Halle Berry.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že herečka, modelka a producentka Halle Berry má všetko: hviezdnu kariéru, bohatstvo, slávu, krásu.. Ale nie vždy tomu bolo tak. Halle (Maria) Berry sa narodila 14. augusta 1966 v Clevelande, štát Ohio v zmiešanom manželstve. Matka, beloška Judith, pracovala ako zdravotná sestra na klinike, otec afroameričan Jerome bol nemocničný zriadenec. Keď mala Halle štyri roky, otec ich opustil. Ju a jej staršiu sestru Heidi vychovávala matka sama. O štyri roky sa otec vrátil, aby im urobil zo života peklo. Halle na toto obdobie spomína nerada: "Mali sme malého psíka, ktorého otec hodil cez celú jedáleň o stenu. Psík si odhryzol z jazyka a jedáleň bola celá od krvi. To je prvá vec, na ktorú myslím, keď niekto spomenie môjho otca. Pamätám sa, ako som plakávala a modlila sa: Bože, nech odíde, aby sa náš život vrátil do normálu." Bitky, ponižovanie a alkoholické výtržnosti otca boli na dennom poriadku.
Keď sa už na to matka nemohla dívať, odsťahovala sa spolu s dievčatami na predmestie Clevelandu. Nepriateľ v podobe tyranského otca zmizol, vynoril sa však nový v podobe rasizmu. Presťahovali sa totiž na "belošské územie" a tak sa Halle musela naučiť čeliť rasistickým poznámkam a útokom. Spolužiaci ju často volali zebra, čiernobiely fľak či polovičná rasa. To bola pomyselná voda na mlyn pre ctižiadostivú Halle, ktorú v jej rozhodnutiach výdatne podporovala aj jej matka. Halle chcela sebe i okoliu dokázať, že jej snedá pleť neznamená, že je menejcenný človek. Počas strednej školy spolupracovala pri vydávaní školského časopisu, bola predsedníčkou triedy, v družstve roztlieskávačiek a stala sa školskou miss. O pár rokov neskôr pozbierala takmer všetky korunky víťaziek Miss Ohio, Miss Teen All America a Miss USA Pageant. Na prestížnej Miss World sa ako prvá Afroameričanka v histórii umiestnila v prvej trojici. To jej otvorilo dvere k modelingu, ktorému dala prednosť pred školou. Viac ako fotenie ju však zaujímali "dosky, ktoré znamenajú svet".
Prvú úlohu dostala v roku 1989 v televíznom seriály "Living Dolls". V roku 1991 si zahrala v jednej z epizód známeho televízneho seriálu "Knots Landing". Prvá filmová úloha na seba nenechala dlho čakať. Film Horúčka džungle (Jungle Fever, 1991) jej priniesol menšiu slávu. Hrala Vivian, ženu závislú na heroíne. Aby získala úlohu, musela presvedčiť režiséra Spike Leeho, že na to má. Podľa režiséra bola príliš krásna na to, aby mohla stvárniť postavu dôveryhodne. A tak sa Halle vysporiadala s problémom svojsky: niekoľko týždňov sa neumývala a ponorila sa do života nižšej vrstvy, aby lepšie pochopila svoju úlohu.
Nasledovali malé úlohy v komerčne známych filmoch. Mihla sa v Poslednom skautovi (The Last Boy Scout, 1991) popri Bruce Willisovi, v Bumerangu (Boomerang, 1992) po boku Edieho Murphyho ako jeho milenka Angela, spolu s Patrickom Swayze si zahrala v komédii Otec vagabund (Father Hood, 1993) a v hranej verzii Flinstonovcov (The Flintstones, 1994) stvárnila mrchu - pravekú sekretárku Sharon Stone.
V láske nemala Halle veľa šťastia. Natrafila na násilníka, ktorý ju zbil tak, že to na nej zanechalo trvalé následky. Ohluchla na ľavé ucho na osemdesiat percent. V roku 1993 sa Halle vydala za bejzbalového hráča Davida Justicea. Ich láska však netrvala dlho. Po troch rokoch sa manželstvo rozpadlo po tom, čo Davida zatkla polícia pri radovánkach s prostitútkami. Halle sa pokúsila o samovraždu.
Našťastie sa v nej ozval bojový duch a skôr, než si mohla vážne ublížiť, pustila sa radšej s vervou do práce. V roku 1995 sa dočkala prvej dramatickej úlohy vo filme Stratený Izaiáš (Losing Isaiah, 1995) po boku takých hviezd ako Jessica Lange, Samuel L. Jackson, či neskoršia hviezda Cuba Gooding Jr. Zahrala si matku, závislú na drogách, ktorej dieťa si adoptovala biela sociálna pracovníčka s manželom. Podľa niektorých kritík bol jej výkon tak dobrý, že zatienila aj samotnú Jessicu Lange.
Pri filmovom natáčaní prišiel ďalší úder. Halle na pľaci skolabovala a vzápätí jej zistili silnú cukrovku. Vystrašená herečka sa nechala počuť: "Myslela som si, že zomieram, keď som počula o mojej chorobe. V nemocnici mi povedali, že som diabetička, a nič viac nevysvetlili." Na jej práci (a tele) sa to však nijako neodrazilo a ďalej natáčala filmy. Vo filme Boeing 747 v ohrození (Executive Decision, 1996) si zahrala s Kurtom Russellom odvážnu letušku lietadla Jean, ktorému asistovala pri záchrane lietadla uneseného teroristami. Nasledovala úloha v politickej dráme Škandál! (Bulworth, 1998), do ktorej si ju vybral starnúci Warren Beatty. Potom prišla na rad úloha, ktorá túto kakaovú krásku najviac ovplyvnila. V biografickom televíznom filme Čierna Carmen Dorothy Dandridge (Introducing Dorothy Dandridge, 1999) stvárnila prvú speváčku a herečku čiernej pleti, ktorá bola nominovaná na Oscara v roku 1954 - Dorothy Dandridge. S postavou mala niečo spoločné - neustále rasistické predsudky. Za túto rolu získala cenu Emmy a Zlatý glóbus za najlepší ženský herecký výkon v televíznom filme.
Popularita Halle začala rásť, aj vďaka kampani kozmetickej firmy Revlon, ktorej prepožičala svoju tvár. Tú v roku 2000 poznačilo na čele dvadsať štichov po tom, čo zavinila autonehodu na križovatke (prešla na červenú). Z miesta nehody zbabelo ušla. Súd Halle odsúdil na 3 roky podmienečne, zaplatila vysokú pokutu a odpracovala si 200 hodín verejnoprospešných prác.
Napriek tomu, že svojim konaním pobúrila verejnosť a povláčili ju po všetkých novinách, jej ďalšie napredovanie to neovplyvnilo. Smolné obdobie skončilo a jej kariéra nabrala na obrátkach. V roku 2000 dostala úlohu v akčnom sci-fi X-Men (X-Men, 2000). V spolku "mutantov" Patricka Stewarta, Hugha Jackmana, Iana McKellena, Anny Paquin, Rebecci Romijn-Stamos a i. si zahrala mutantku Storm, ktorá dokáže ovládať počasie. Film vyvolal kladné odozvy a stal sa hitom. Horšie dopadla snímka Operácia: Swordfish, kde si strihla úlohu sexi kočky Ginger spolu so superhviezdou Johnom Travoltom a vychádzajúcou hviezdou Hughom Jackmanom, s ktorým mala už tú česť spolupracovať. Film sa stal priemernou komerčnou snímkou. Vďačným sústom bol len pre jednu scénu, v ktorej Halle odhalila čo skrýva v podprsenke. Za to si vyúčtovala pol milióna dolárov. Fámy tvrdia, že zinkasovala oveľa viac (hovorilo sa o vyše 2 mil. dolárov), ale ona to zmietla zo stola slovami "Za toľko peňazí, by som tie prsia musela asi aj predať, nie iba ukázať." Tieto reči však urobili filmu dobrú reklamu.
Rok 2002 sa niesol v znamení Halle Berry. Prijala ponuku režiséra Marca Forstera v dráme Ples príšer (Monster's Ball, 2001), v ktorej si zahrala Leticiu, manželku muža odsúdeného na smrť. Film je založený na dialógoch a hereckých výkonoch Halle a jej partnera Billy Boba Thorntona, ktorý zosobnil postavu rasizmom ovplyvneného dozorcu Hanka. Svojim pozoruhodným výkonom Halle zaujala kritiku a slabo zaplatenú rolu premenila na Zlatý glóbus a neskôr i na sošku Oscara za najlepšiu herečku roka. Stala sa tak prvou Afroameričankou, ktorá obdržala Oscara v tejto kategórii. Halle svoj úspech povýšila: "Tento Oscar je veľmi, veľmi dôležitý. Je víťazstvom každej čiernej ženy v Amerike.."
Po tom, čo pozbierala všetky možné ceny za Leticiu v Plese príšer a dostala sa na zoznam 50 najkrajších ľudí v ankete časopisu People, prijala úlohu agentky Jinx v jubilejnej dvadsiatej bondovke Dnes neumieraj (Die Another Day, 2002) a stala sa ďalším Bondovým dievčaťom. Objavila sa v plavkách podobného strihu, aké pred 40 rokmi mala na sebe prvé Bondovo dievča Ursula Andress.
Komerčný úspech X-menov si vynútil ďalšie pokračovanie tohto sci-fi X2 (X-men 2, 2003), kde sa znova objavila v postave Storm. V súčasnosti prichádza do kín jej ďalší film Gothika (Gothika, 2003) z dielne producentskej spoločnosti Dark Castle, ktorá má na svojom konte staršie hororové projekty ako Loď duchov či 13 duchov. V tomto filme si vyskúšala nový žáner, horor. Ako Miranda Grey sa prebúdza na psychiatrickej klinike a je obvinená z vraždy manžela, no na nič sa nepamätá.. Tento rok sa ešte môžeme tešiť na Halle Berry v tesnom koženom overale ako Catwoman v rovnomernom snímku. Jej sparing partnerkou je nemenej známa Sharon Stone a to všetko pod taktovkou režiséra Pitofa (Fantóm Paríža). V kuloároch sa povráva, že Halle s režisérom spája čosi viac, než len pracovná zmluva. Nie je jej však čo vyčítať. S druhým manželom, soulovým spevákom Ericom Benétom, sa rozviedla potom, čo vyšla najavo jeho nevera. Žiaľ, postup v kariére nezaručí šťastie v láske.