II. FILMOVÁ ŠKOLA BRATISLAVA |
II. FILMOVÁ ŠKOLA BRATISLAVA |
Ojedinelý projekt je určený všetkým fanúšikom filmu bez vekového obmedzenia, ktorí sa zatiaľ filmu nevenujú profesionálne. Základnou podmienkou je, že majú radi filmy viac než ostatní, preto by sa radi o zákulisí vzniku filmu dozvedeli viac. Internetové zdroje a zahraničné príručky však len zriedka reflektujú stav u nás doma, prekážky, ktoré musia profesionálni i neprofesionálni filmári na Slovensku prekonávať. Filmová škola Bratislava preto prichádza s cyklom filmových stretnutí, ktoré vychádzajú z našej, známej či neznámej filmárskej reality.
Minulý rok sa uskutočnil prvý ročník, ktorého sa zúčastnilo sedem desiatok študentov. Projekt vnímali veľmi pozitívne. Dnes niekoľko našich absolventov pokračuje v štúdiu "svojho" odboru na bratislavskej VŠMU, ďalší sa podieľajú na prípravách scenárov dokumentárnych filmov či televíznych seriálov. Pre aktuálny ročník 2005 sme pripravili - i na základe pripomienok minuloročných poslucháčov nový program, ktorý by mal ešte viac vyhovovať vašim predstavám. Najväčšou zmenou je presun našich lekcií do kina Tatra, ktoré predovšetkým svojim technickým zázemím lepšie vyhovuje potrebám Filmovej školy Bratislava.
Od 4. októbra do 20. decembra každý utorok večer od 19.00 do 22.00 formou diskusie, rozprávania a prednášok filmových tvorcov, premietaní filmov či filmových ukážok nazrie do filmového zákulisia. Frekventanti kurzu budú sledovať vznik filmu od začiatku až po koniec, od nápadu či námetu až po záverečnú realizáciu. V rámci sledovania procesu vzniku filmu budú večery venované práci kameramana či skladateľ filmovej hudby (áno, i takí u nás existujú!).
Okrem diskusií budú na programe samozrejme filmy, ktoré tvoria jadro Filmovej školy. Účastníci budú mať možnosť vidieť snímky známe i menej známe, až po tie úplne zabudnuté, všetky, ktoré nejakým spôsobom súvisia s osobou lektora. Organizátori pracujú i na sprístupnení skutočných filmových lahôdok či rarít. V rámci Filmovej školy Bratislava tak diváci uvidia aj filmy, ktoré im v bežnej distribúcii unikli, pre lektorov však predstavujú zásadné diela domácej či svetovej kinematografie. Už teraz môžeme sľúbiť premietanie režisérskeho zostrihu Úteku do Budína, To všetko nie v tvrdých školských laviciach, ale v prostredí špičkovej bratislavskej kinosály s výnimočným zvukom a skvelým obrazom.
Zloženie "školiaceho tímu" sa momentálne pripravuje, lektori by však v rámci Filmovej školy mali byť tvorcovia so skúsenosťami z domova i zahraničia. Minuloroční účastníci spomínajú na skvelé prednášky scenáristky a režisérky Evy Borušovičovej či vynikajúceho slovenského režiséra Miloslava Luthera - obaja budú mať v tomto roku k dispozícii hneď dva večery. Pozvanie neodmietli známy slovenský producent Patrik Pašš, držiteľ študentského Oscara za animovaný film V kocke Michal Struss, mladý a vo svete oceňovaný dokumentarista Peter Kerekes, hudobný skladateľ Oskar Rózsa a ďalší. Mená lektorov i filmov, ktoré budú premietané v rámci Filmovej školy Bratislava budú v dostatočnom predstihu publikované u mediálnych partnerov i na stránkach www.skolafilmu.sk
Ďalšou novinkou je špecializovaný kurz pre všetkých, ktorí majú vážne ambície presadiť sa vo filmovej branži. V októbri 2005 otvoríme zvláštny praktický scenáristický kurz, kde poskytneme záujemcom komplexné rady či návody ako pri písaní scenárov postupovať. Poslucháči budú pracovať v maximálne 10 členných skupinkách, riešiť konkrétne úlohy a vstrebávať potrebné informácie dôležité pre vývoj ich vlastných textov. Bližšie informácie nájdete v sekcii "Scenáristi".
Filmová škola Bratislava vzniká ako nezávislý projekt bez štátnych dotácií, nezávislý na sponzoroch či mecenášoch, ktorí by mohli ovplyvňovať jeho podobu. Projekt je však závislý na priazni filmových divákov, ktorí sa "do školy" včas prihlásia.
Absolventi Filmovej školy Bratislava získajú na záver certifikát, ako doklad ich aktívnej účasti na filmových večeroch.
Lektori:
Matej Šišolák
novinár a filmový publicista, redaktor časopisu Blokbaster a webzinu Filmweb, pôsobí na Fakulte sociálnych vied Karlovej univerzity v Prahe
Patrik Pašš
producent (Nicholas Winton - Sila ľudskosti, Dážď padá na naše duše, O dve slabiky pozadu) a strihač (Všetci moji blízki, Papierové hlavy, Anjel milosrdenstva), šéf produkčnej spoločnosti Trigon Productions, pedagóg.
Eva Borušovičová
scenáristka (Jánošík - pravdivá história) a režisérka (Vadí nevadí, Modré z neba), posledné dva roky i pedagogička a - najúspešnejší lektor minuloročnej Filmovej školy Bratislava!
Miloslav Luther
jeden z najlepších slovenských režisérov, ktorý navyše stále tvorí. Má na svojom konte 9 celovečerných filmov, medzi najznámejšie patria Zabudnite na Mozarta, Mahuliena, zlatá panna, Anjel milordenstva, či naposledy Útek do Budína). Okrem autorskej tvorby prednáša na katedre réžie VŠMU.
Richard Krivda
kameraman, spolupracoval napríklad s Matejom Mináčom (Nicholas Winton - Sila ľudskosti), či s autorskou dvojicou dramaturgov sekcie Fórum nezávislých na MFF v Karlových varoch Hanou Cielovou a Štefanom Uhríkom na televíznom cykle Filmopolis.
Peter Kerekeš
dokumentarista, režisér a scenárista, v rokoch 1991 - 1998 študoval na Katedre réžie Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave. V rokoch 1999-2002 bol doktorandom na VŠMU a od roku 2003 pôsobí na Filmovej a televíznej fakulte ako externý pedagóg. Veľký i medzinárodný úspech zožal jeho film 66 sezón, ktorý originálnym spôsobom priblížil históriu košického kúpaliska.
Michal Struss
animátor, scenárista a režisér, nominovaný na študentského Oscara za animovaný film V kocke
Oskar Rózsa
jeden z najlepších slovenských jazzových hudobníkov, skladateľ a klavirista má na svojom konte aj hudbu k celovečerným filmom. Milovník soundtrackov je ako autor hudby podpísaný pod filmami Kanárek a Dážď padá na naše duše.
Cena a platobné podmienky:
Výška školného (12 filmových večerov) bola stanovená na 3490.- Sk (vrátane DPH). Cena odráža režijné náklady na organizáciu podujatia, prenájom priestorov i požičanie filmov. Prvých 50 prihlásených získava nárok na zľavu vo výške 20%. Na najaktívnejších frekventantov filmovej školy čakajú, okrem neoceniteľných vedomostí a kontaktov, i ďalšie filmové prekvapenia v podobe DVDčiek, kníh a podobne.
Cena pre minuloročných účastníkov FŠB je 2500.- Sk.
Pozrite si program celej filmovej školy.