JEDEN SVET 2005 |
JEDEN SVET 2005 |
Šiesty ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet 2005 prináša od 9. – 13. 11. 2005 - 53 filmov usporiadaných do 10 filmových kategórií.
V sekcii DOZVEDIEŤ SA VIAC sa tradične stretávajú filmy odkrývajúce pozadie konfliktov v rôznych kútoch sveta, predstavujúc nám konkrétne ľudské osudy namiesto prázdnych čísiel, ktoré poznáme z médií. Dvoma filmami, ktoré reflektujú neľahký proces vyrovnávania sa spoločnosti s nedávnou minulosťou, si pripomenieme desiate výročie masakry v Srebrenici a ukončenie vojny v Bosne a Hercegovine (Čo zem sľúbila nebu, Slepá spravodlivosť). Film KOKA: Čečenská holubica podobne reflektuje tému svedectva a odhaľovania vojnových zločinov, a to v konflikte, ktorý trvá už vyše desať rokov, a nádej na jeho ukončenie je zatiaľ mizivá. Kam až môže viesť neriešenie problémov ukazuje film Deti Beslanu, kde deti rozprávajú o strašnej rukojemníckej dráme, ktorú prežili v priamom prenose. Ďalšie snímky v tejto sekcii nás zavedú do Afriky (Rwanda, Sudán, Libéria) alebo odhalia mnohé aspekty procesov v Izraeli a Palestíne.
V sekcii venovanej pohľadu do života ľudí v nedemokratických režimoch, NA VEČNÉ ČASY?, sa prostredníctvom tohtoročného výberu filmov pozrieme do Severnej Kórey a Bieloruska. Vo filme V ríši zla máme možnosť nahliadnuť priamo do hermeticky uzavretej Severnej Kórey, kde ľudia prednášajú na kameru hlboko vštepené a dobre naučené frázy, kým film Soulsky vlak vyslobodenia zase ukazuje, ako tragicky často končia aj tí nemnohí, ktorým sa podarí z tohto veľkého väzenia uniknúť za hranice do Číny. Mladí Bielorusi, ktorých príbehy zachytili nemeckí filmári v snímke 89 mm, sa od svojich rovesníkov na prvý pohľad ničím neodlišujú. Majú svoje sny, túžby a rozdielne pohľady na svet a na budúcnosť. Avšak zatiaľ prežívajú svoj život v diktatúre, zásadným spôsobom determinujúcej ich možnosti, preto sa hlavnou životnou túžbou niektorých stáva snaha o jej porazenie.
Boj so smrtiacim vírusom HIV spája mladých ľudí v Rusku a prostitútku umierajúcu v thajskom kláštore (Tvárou v tvár AIDS), tisícky pacientov z Indie (Doktor Nageš), alebo malé deti z Juhoafrickej republiky, ktoré sa starajú o rodičov chorých na AIDS nevediac, či sami touto chorobu netrpia (Siroty z Nkandly). Tieto a podobné príbehy prináša nová tohtoročná sekcia: AIDS – GLOBÁLNA VÝZVA.
Správy z Iraku sa posledné tri roky stali niečím, čo nás každodenne sprevádza pri sledovaní akýchkoľvek médií. Zároveň však len málokto z nás tuší, čo sa skrýva za informáciami o samovražedných atentátoch, počtoch mŕtvych, bojoch v jednotlivých častiach krajiny alebo zneužívaním väzňov v Abú Graib. Aspoň trochu sa zorientovať v zložitých udalostiach odohrávajúcich sa v krajine, môžu pomôcť hodnotné snímky v sekcii ZAOSTRENÉ NA IRAK, v ktorých dostávajú priestor hlasy samotných Iračanov (O Bagdade, Pianista z Bagdadu), alebo žena zapojená do zneužívania väzňov (Lynndie Englandová: dozorkyňa z Abú Graib). Ďalšie sa zase pokúšajú investigatívnou formou odhaľovať, akou formou médiá pracujú s udalosťami odohrávajúcimi sa v Iraku a prinášajú ich svetovej verejnosti (Vojna podľa médií, Al-Džazíra – iný uhol pohľadu).
Vo filmoch sekcie ŽENY DNES si pozrieme veľmi rozdielne príbehy žien, ktorých hlas bol dosiaľ z rôznych dôvodov nevypočutý, či už preto, že spoločnosť niektoré témy tabuizuje – zneužívanie detí (Moje milované dievčatko) alebo lesbické spolužitie (Nezostávaj potichu), či preto, že sú zavreté za vysokými múrmi väzenia (Sila mojich slov), alebo narážajú na hradby tradícií (Únosy neviest v Kirgizstane).
Ďalšie filmy festivalu nám ešte odhalia rozpory medzi pôvodnými kultúrami a modernou spoločnosťou: STRETY A STRETNUTIA KULTÚR alebo medzi životom v chudobných a bohatých krajinách: BOHATÝ SEVER – CHUDOBNÝ JUH. Ako to môže dopadnúť, keď sa niektorí ľudia tieto hranice pokúšajú prekročiť, ukazujú filmy v sekcii ODYSEA MIGRANTOV, v ktorej sa pozrieme aj na život utečencov na Slovensku (My zdes!, Hľadanie ilúzií).
Problémy jednotlivých spoločností premietajúce sa do života detí alebo videné očami detí vyjavia filmy v sekciách GENERATION NEXT a JEDEN SVET DEŤOM. Filmy premietneme aj žiakom základných a stredných škôl v rámci dopoludňajších premietaní počas festivalu.
Tohtoročná prehliadka je bohatá aj z hľadiska hostí, či už priamo tvorcov jednotlivých snímok, alebo osobností zaoberajúcich sa problematikou ochrany ľudských práv.
Všetky sprievodné výstavy festivalu Jeden svet si budú diváci môcť pozrieť počas trvania festivalu v dňoch 9. 11. – 13. 11. 2005 vo vestibule filmového klubu IC-SK (Charlie centrum) na Špitálskej ulici 4 v Bratislave
Výstava rodín väzňov Kubánskej jari
Jan Šibík, výstava fotografií ľudí umierajúcich na AIDS v ukrajinskej Odese
Jan Šibík, výstava fotografií zo Severnej Kórey
Vstupné na jeden filmový blok: 40 Sk
Permanentka: 250 Sk
Permanentka pre študentov: 200 Sk
10% zľava z ceny permanentky pre členov Študentského klubu Slovenskej sporiteľne
Vstup pre novinárov: voľný na základe akreditácie
Organizátor: OZ Človek v ohrození
Filmový klub Charlie centrum, Špitálska 4
A4 – nultý priestor (V klub), Nám. SNP 12
VŠMU (Filmová a televízna fakulta), Svoradova 2