FILMOVÁ ŠKOLA 2006 – PIEŠŤANY! |
FILMOVÁ ŠKOLA 2006 – PIEŠŤANY! |
Akcia známa ako Filmová škola Bratislava dostala toho roku novú podobu. Namiesto trojmesačného všeobecného kurzu sa organizátori rozhodli jej program zhustiť a špecializovať. Tretí ročník, organizovaný v spolupráci s Mestskou knižnicou Piešťany a Medzinárodným filmovým festivalom Piešťany je štruktúrovaný ako trojdňový workshop pre všetkých potenciálnych scenáristov či režisérov, ktorých zaujíma autorský film.
Filmová škola Bratislava je ojedinelý projekt určený všetkým fanúšikom filmu bez vekového obmedzenia, ktorí sa zatiaľ filmu nevenujú profesionálne. Základnou podmienkou je, že majú radi filmy viac než ostatní, preto by sa radi o zákulisí vzniku filmu dozvedeli viac. Internetové zdroje a zahraničné príručky však len zriedka reflektujú stav u nás doma, prekážky, ktoré musia profesionálni i neprofesionálni filmári na Slovensku prekonávať. Filmová škola Bratislava preto prichádza s cyklom filmových stretnutí, ktoré vychádzajú z našej, známej či neznámej filmárskej reality.
Za dva roky existencie získala viac než stovku študentov. Niektorí absolventi pokračujú v štúdiu „svojho“ odboru na bratislavskej VŠMU, ďalší sa podieľajú na prípravách scenárov dokumentárnych filmov či televíznych seriálov. Pre aktuálny ročník 2006 je pripravený – i na základe pripomienok minuloročných poslucháčov – nový program, ktorý by mal ešte viac vyhovovať ich predstavám. I keď v menej masovom meradle.
FŠB 2006 bude mať podobu praktického scenáristického kurzu, ktorý poskytne záujemcom komplexné rady či návody ako pri písaní scenárov postupovať. Poslucháči budú riešiť konkrétne úlohy a vstrebávať potrebné informácie dôležité pre vývoj ich vlastných textov. Teda – o filme už nielen rozprávať, ale aj priamo tvoriť. I keď – zatiaľ – v papierovej podobe...
Organizátori FŠB spojili sily s organizátormi Medzinárodného filmového festivalu Piešťany a s Mestskou knižnicou Piešťany. Výsledkom spolupráce je trojdňový intenzívny kurz pre všetkých filmárov – amatérov a začiatočníkov zameraný na vývoj filmového scenára od námetu až po jeho technickú podobu. Uskutoční sa od 15. do 17. septembra v Mestskej knižnici v Piešťanoch, tradične za účasti skúsených lektorov, ktorí majú neprofesionálnym filmárom čo povedať. Prednášky sa uskutočnia hromadne, semináre po malých skupinách s maximálne 6 účastníkmi.
Pretože každý z účastníkov získava automaticky akreditáciu na filmový festival, je tu možnosť okrem prednášok a seminárov absolvovať i projekcie známych i neznámych filmov vrátane súťažnej kolekcie. Záujemcovia majú možnosť získať i ubytovanie internátneho typu, takže okrem „pracovných diskusií“ sa pre frekventantov otvára možnosť neformálnych rozhovorov o sledovaných filmoch, dlho do neskorej noci.
Zloženie „školiaceho tímu“ sa momentálne pripravuje, prednášať by však v rámci Filmovej školy mali tvorcovia so skúsenosťami z domova i zahraničia. Mená lektorov a program budú v dostatočnom predstihu publikované u mediálnych partnerov i na stránkach www.skolafilmu.sk. Stačí sa včas zaregistrovať!
Lektori FŠB 2006:
Matej Šišolák
scenárista, novinár a filmový publicista, redaktor časopisu Blokbaster a webzinu Filmweb, zakladateľ a riaditeľ Filmovej školy Bratislava.
Miroslav Brada
dramaturg televíznej tvorby. Pracoval v TV Nova, spolupracuje so slovenskými i českými verejnoprávnymi i súkromnými televíznymi stanicami (Markíza, Česká televízia, TV3, Óčko, POP TV (Slovinsko). Intenzívne sa podieľa na tvorbe nezávislej produkčnej firmy PROTV.
Robo Šveda
slovenský režisér a pedagóg, jeden zo spoluautorov televízneho cyklu pre neprofesionálnych filmárov Digital.
Lucia Miklášová
produkčná, spoluorganizátorka Filmovej školy Bratislava.
Zdeněk Viktora
studuje od roku 2000 na katedře Scenáristiky a dramaturgie pražské FAMU. Před přijetím na FAMU studoval na katedře Žurnalistiky na FSV UK v Praze. V roce 2001 zvítězil jeho první celovečerní scénář ,,Tearphone“ v soutěži pořádané Středoevropskou scenáristickou dílnou Sundance institutu. V roce 2003 obdržel jeho druhý celovečerní scénář ,,Hotel Prague“ grant Fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie Ministerstva kultury ČR. Připravuje se realizace jeho třetího celovečerního scénáře s názvem ,,(M. O.)", který získal Cenu Literárních novin za nejoriginálnější scénář na festivalu FAMU 2006. Autor několika scénářů krátkých filmů (,,Hostel“ 2003 – 35 mm, 24 min, režie : Jan Pachl; 5 cen na Festivalu FAMU 2004), režisér. Připravuje se vydání jeho novely s názvem ,,7 m2 v Paříži". Věnuje se i divadlu – režíroval hru amerického dramatika Sama Sheparda ,,Láskou posedlí“ v Divadle v Celetné (2002), (v hlavních rolích Petr Vobecký, Erika Deutschová, Pavel Batěk a Pavel Rímský). Jako scenárista spolupracoval na televizních seriálech Redakce a Letiště.