JEDEN SVET 2006 SA BLÍŽI |
JEDEN SVET 2006 SA BLÍŽI |
Siedmy ročník medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet 2006, ktorý organizuje občianske združenie Človek v ohrození, sa koná od stredy 25. do nedele 29. októbra 2006 pod láskavou záštitou Lázsla Nagya, predsedu Výboru NR SR pre ľudské práva, menšiny a postavenie žien. Premietať sa bude v piatich bratislavských kinosálach - Kino Charlie Centrum (festivalové centrum), Kinosála Slovenskej národnej galérie, Komorné štúdio Slovenského rozhlasu, A4 – Nultý priestor a Kinosála VŠMU. Tohtoročný festival, ktorého generálnym partnerom je opäť Slovenská sporiteľňa, prináša na Slovensko 62 zaujímavých dokumentárnych filmov prevažne zahraničnej produkcie rozdelených do 8 filmových sekcií – Globálny juh, Strety a stretnutia kultúr, Čečenská retrospektíva, Odysea migrantov, Ženy dnes, Jeden svet deťom, Na večné časy a Máte právo vedieť.
V sekcii Máte právo vedieť sa tradične stretávajú filmy odkrývajúce pozadie konfliktov v rôznych regiónoch sveta, predstavujúc nám konkrétne ľudské osudy namiesto prázdnych čísiel. Táto najväčšia a najpestrejšia festivalová sekcia nám umožní nahliadnuť do osudov iránskych väzenkýň, ktoré spáchali zločin pri ochrane svojho života a cti (Článok 61), osvetlí aktuálne problémy v Sudáne a Iraku (Všetko o Darfúre, Krv môjho brata). V troch filmoch sa vrátime k tragickým udalostiam na Balkáne (Hrdinovia na jedno použitie, Nad všetku pochybnosť, Most na Drine). Ďalšie filmy sekcie sa zamýšľajú nad príčinami a dopadmi terorizmu na životy obyčajných ľudí (Kinneret žije, Únoskyňa Leila Khaled, Vôňa raja), odhaľujú zákulisie škandalózneho procesu s ruským oligarchom M. Chodorkovským (Reakcia, Väzeň), mediálne stratégie zobrazovania vojnových konfliktov v amerických televíziách (Obraz nepriateľa).
V sekcii venovanej pohľadu na život ľudí v nedemokratických režimoch Na večné časy, sa prostredníctvom troch filmov pozrieme na Kubu a do Barmy. Objavíme „skutočnú“ Kubu za hranicami turistických oblastí (Cuba Libre) a prežijeme príbeh postupnej straty ideálov bývalého kubánskeho revolucionára a spolubojovníka Fidela Castra (Benigno: zabudnutý revolucionár). Spoznáme odvahu barmských aktivistov bojujúcich za ľudské práva proti nadnárodným ropným spoločnostiam, ktoré spolupracujú s barmskou juntou (Totálne popretie).
Nezahojeným ranám a nevyjasneným tajomstvám rusko-čečenského konfliktu sa venuje sekcia Čečenská retrospektíva, ktorá ponúka filmy odvysielané počas uplynulých ročníkov festivalu. Výber filmov predstavuje dopady vojny na osudy ľudí ako politické pozadie konfliktu (KOKA: Čečenská holubica, Čečenská uspávanka, Teror v Moskve, Atentát na Rusko, Kaukazskí zajatci). Táto sekcia je špeciálne venovaná nedávno zavraždenej ruskej novinárke Anne Politkovskej, ktorá roky odvážne poukazovala na vojnové zločiny v Čečensku.
Filmy sekcie Strety a stretnutia kultúr odhalia rozpory medzi pôvodnými kultúrami a modernou spoločnosťou prostredníctvom príbehov budhistického mnícha – bývalého vietnamského veterána (Brat Gordon), ľudového sudcu v Nigérii (Spravodlivosť z Agadezu), talentovanej rómskej speváčky (Vierka), či prostredníctvom sondy do života islamskej spoločnosti (Linda & Ali: Dva svety medzi štyrmi stenami; Moslimovia prichádzajú) a zobrazením zničenia sôch Budhov v Afganistane (Obrí Budhovia).
Tragické následky rozdielov medzi životom v chudobných a bohatých krajinách nám priblíži sekcia Globálny juh. Spolu nazrieme do čínskych textilných tovární (Džínsy z Číny) a do života Vandany Šiva, indickej aktivistky v boji proti globalizácii (Kecy?!). Stretneme skutočného brazílskeho hrdinu, ktorý sa snaží zmeniť život detí v slumoch (Kráľ afroreggae) a „diablom posadnuté“ deti v Kongu (Prekliatie).
Príčiny a dôsledky migrácie v Európe sleduje v mozaike príbehov a osudov jednotlivých ľudí ale i národov sekcia Odysea migrantov vo filmoch: Milý Moslim, Neviditeľní ľudia, O čo ide?, Právo silnejšieho.
Ženy dnes a ich často neľahký život nám priblížia filmy zamerané na problematiku obchodu so ženami a na problematiku postavenia žien v spoločnosti. V sekcii sú zastúpené najmä filmy režisérok z krajín bývalého Sovietskeho zväzu (Kto zaspieva uspávanku, Na ruskom vidieku sú ženy, Pod čepcom, Ženské šťastie alebo Mužská dôstojnosť).
Súčasťou festivalu sú takisto dopoludňajšie premietania pre základné a stredné školy spojené s diskusiami a tvorivými dielňami. Pre žiakov základných škôl prinášame filmy v sekcii Jeden svet deťom.
Slovenské zastúpenie na festivale budú mať 3 dokumentárne filmy o misiách na Slovensku a v zahraničí režíséra Mareka Poláčeka z cyklu Moja Misia.
Počas slávnostného otvorenia festivalu bude už po štvrtýkrát udelená cena Človeka v ohrození za pomoc krízovým oblastiam sveta. Diváci budú mať možnosť hlasovať o najzaujímavejší film festivalu, ktorý získa ocenenie v závere festivalu.
Vstupné na jeden film (alebo blok krátkych filmov)je 50 Sk, permanentka na celé podujatie stojí 350 Sk, cena permanentky pre študentov a dôchodcov na celé podujatie je znížená na 250 Sk. Držitelia permanentky si musia vopred vyzdvihnúť lístok na vybranú projekciu, čo je zmena oproti minulým ročníkom. Predpredaj začína v pondelok 23.10. 2006 od 16,00 hod. v kine Charlie centrum.
Festival dotvárajú sprievodné podujatia. Návštevníci si napríklad budú môcť pozrieť výstavu fotiek Jindřicha Štreita z Čečenska a Ingušska, zažiť barmský a africký večer s hudbou a ochutnávkou tradičného jedla, takisto podporiť ženy a ich rodiny v Afganistane a Indonézii kúpou nimi ručne vyrobených tradičných výrobkov.
Užší výber filmov v nasledujúcich mesiacoch bude premietaný i v ďalších mestách Slovenska – Martin, Prešov, Banská Bystrica, Žilina, Brezno, Svidník, Čadca, Poprad, Levice, Trnava, Pezinok a Modra.
Záujemcovia si nájdu bližšie informácie na stránke www.jedensvet.sk a vo festivalových novinách, ktoré budú distribuované na rôznych miestach pred a počas festivalu.