9. MFF BRATISLAVA SA BLÍŽI... |
9. MFF BRATISLAVA SA BLÍŽI... |
Už o necelý mesiac sa v bratislavskom multiplexe Palace Cinemas v Auparku uskutoční 9. Medzinárodný filmový festival Bratislava 2007. V termíne od 30. novembra do 7. decembra ponúkne divákom v piatich kinosálach takmer 170 filmov rôznej proveniencie, žánrového i tematického zamerania. V jedenástich programových sekciách uvedie to najlepšie, čo v roku 2007 vo svetovej kinematografii vzniklo i ďalšie pozoruhodné snímky. MFF Bratislava tento rok sprevádza niekoľko organizačných zmien.
Dominantnou sekciou bratislavského festivalu je Medzinárodná súťaž prvých a druhých hraných filmov, ktorá je jedinečná konfrontáciu filmov začínajúcich filmárov. Každoročne uvádza snímky, z ktorých mnohé už zaznamenali veľkú pozornosť a získali ocenenia na významných filmových festivaloch a prehliadkach. Tento rok v nej bude bojovať o status najlepšieho filmu pätnásť titulov z pätnástich krajín sveta. Z tých, ktoré už majú na svojom konte prestížne ocenenia, bratislavský festival uvedie napríklad izraelsko-francúzsku snímku Medúza, ktorá sa pýši Zlatou kamerou za najlepší debut na tohtoročnom canneskom festivale, rovnako na tomto festivale bol kritikou i divákmi veľmi priaznivo prijatý a napokon aj ocenený rumunský film California Dreamin´ (Bez konca). Súťažne sa budú premietať aj najlepší maďarský tohtoročný debut Šťastný život, aktuálny poľský laureát z národného festivalu v Gdaňsku Drobné kúzla alebo snímka Jesenný bál, ktorá vyhrala sekciu o najlepší prvý film Horizonty na nedávnom festivale v Benátkach.
Podľa slov programového riaditeľa MFF Bratislava Petra Nágela sa do súťažnej sekcie podarilo zabezpečiť väčšinu filmov, o ktorých získanie sa programový tím festivalu usiloval. „Vždy je obtiažne získať vytipované filmy. Už dávno neplatí, že prvý alebo druhý profesionálny film je „lacným“, teda ľahko dostupným tovarom. Dnes si takmer každý festival všíma a preferuje túto kategóriu. A najprestížnejšie festivaly sledujú talenty už od školských štúdií. Oproti minulým rokom je v tohtoročnom výbere o niečo menej filmov, ale takmer ku každému možno priradiť predponu „naj“ – od najlepších debutov z najprestížnejších prehliadok až k najlepším prvým filmom v krajinách pôvodu. A vec nevídaná, ale veľmi potešujúca – hneď päť filmov sa núkalo do súťaže zo Slovenska. Dúfam, že nejde len o priaznivú zhodu okolností, ale o konštantný jav, ktorý postupne prinavráti slovenskú kinematografiu aspoň do európskeho povedomia.“ Domácu kinematografiu v konkurencii filmov z celého sveta bude reprezentovať debut Vlada Fischera Polčas rozpadu. Súťažné filmy budú hodnotiť opäť štyri poroty, a to hlavná medzinárodná porota, ktorá udelí Grand prix za najlepší film, Zvláštnu cenu za réžiu, Cenu za najlepší ženský herecký výkon a Cenu za najlepší mužský herecký výkon, ďalej ekumenická, FIPRESCI a študentská porota.
Nesúťažný program bratislavského festivalu tvorí desať sekcií. Najexponovanejšie z hľadiska záujmu divákov sú Made in Europe a Proti prúdu. V sekcii Made in Europe sa organizátori MFF Bratislava snažia divákom ukázať to najpozoruhodnejšie, čo za posledný rok na starom kontinente vzniklo. Sekcia ponúkne napríklad najlepší európsky film posledného obdobia, Zlatou palmou v Cannes ocenený rumunský film 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni Cristiana Mungiua či snímku Severné blatá Baltasara Kormákura, držiteľa Veľkej ceny z tohtoročného karlovarského festivalu. Pozornosť divákov si zaslúži aj komplikovaný projekt maďarského režiséra Bélu Tarra Muž z Londýna, ale aj nové snímky režisérov zvučných mien, ako Ulzhan Volkera Schlöndorffa alebo Vyhostenie Andreja Zviaginceva. Najpočetnejšie bude zastúpená francúzska kinematografia aj vďaka viacerým koprodukčným projektom.
Sekcia Proti prúdu je príznačná výberom filmov, pre ktoré je charakteristický netradičný spôsob filmového rozprávania, pričom tento rok prinesie úplné novinky z celého sveta. Výber sa sústredil predovšetkým na filmy z Východu, ktoré v poslednej dobe upútali záujem kritikov i filmových festivalov. Pod hlavičkou tejto sekcie festival uvedie nový film Alexeja Balabanova Cargo 200 alebo najnovší film v súčasnosti najslávnejšej ženskej režisérky Kiry Muratovovej Dva v jednom. Ako unikátne ukážky jedinečnej metódy nezávislého filmu sa budú premietať dve najnovšie snímky argentínskeho režiséra Lisandra Alonsa Mŕtvi a Prízrak.
Tradičnou sekciou programu je Svetový čas s filmovými novinkami, z ktorých len niektoré sa dostanú do slovenskej distribúcie. Sú medzi nimi snímky osvedčených režisérskych mien, ako Ang Lee, David Cronenberg, Brian De Palma alebo bratia Coenovci. Už pravidelnou súčasťou festivalu sa od roku 2005 stala sekcia mapujúca domácu kinematografiu. Pod hlavičkou Slovenský film 2007 poskytne prehľad o produkcii slovenských dlhometrážnych i krátkometrážnych filmov s copyrightom roku 2007. Trojročnú históriu na festivale píše aj sekcia Azyl – krátkometrážna tvorba, ktorá ponúkne nominované 1-minútové a 5-minútové filmy z medzinárodného internetového filmového festivalu Azyl a zároveň dá priestor pre konfrontáciu mladých slovenských filmárov s najnovšími zahraničnými trendmi v európskej oblasti krátkeho filmu či videa. Po minuloročnom úspechu uvedenia krátkometrážnych filmov z Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) pred celovečernými snímkami sekcie Proti prúdu sa organizátori festivalu rozhodli VideoArt povýšiť na samostatnú sekciu a odprezentovať diela zo všetkých troch výtvarných vysokých škôl (VŠVU Bratislava, AU Banská Bystrica, FU TU Košice) na Slovensku. Obsahom sekcie budú krátkometrážne videodiela, ktoré pracujú s výrazne odlišnou rečou než klasický film. Prekvapenie na divákov čaká aj v sekcii Zvláštne uvedenie, v ktorej výbere sú zaujímavé dokumentárne snímky.
Tri z nesúťažných sekcií bratislavského festivalu sa každoročne napĺňajú aktuálnym obsahom. Retrospektíva: Ulrich Seidl predstaví provokatívneho umelca, svetoznámeho rakúskeho režiséra s nezameniteľným filmovým rukopisom. Slovenskí diváci budú mať možnosť vidieť kompletnú retrospektívu pätnástich Seidlových filmov za jeho osobnej účasti, vrátane najnovšej snímky Import Export. Voľná zóna: British Queer Cinema sa zameria na britský film a zároveň reprezentáciu gay, lesbických a transexuálnych postáv na filmovom plátne. Sekcia je inšpirovaná rovnomennou publikáciou Robina Griffitsa a predstaví heterogénnu vzorku filmov od 60. rokov po súčasnosť. Napokon Focus: London Calling uvedie to najlepšie z (nielen) nových britských hudobných filmov a predstaví štyri hudobné legendy.
Súčasťou festivalového programu bude okrem sprievodných podujatí pod hlavičkou generálneho partnera Zlatý Bažant aj niekoľko významných akcií. Jednou z nich je Prezentácia pripravovaných hraných, dokumentárnych a animovaných filmov pod názvom Nové slovenské filmy 2008 – 2009, ktorú MFF Bratislava organizuje v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom a kanceláriou MEDIA Desk Slovensko. Kancelária MEDIA Desk Slovensko pripravuje na bratislavskom festivale aj medzinárodný seminár Moonstone MiniLab v spolupráci jedného z najrenomovanejších európskych tréningových programov Moonstone, ktorý je určený najmä producentom a scenáristom, ale i režisérom a študentom vysokých filmových škôl. Ako súčasť VideoArtu sa uskutoční aj výstava výtvarných diel mladých autorov, ktoré budú počas trvania festivalu inštalované v priestoroch Auparku.
Novinkou je výrazné zníženie cien pre platiacich divákov
Medzinárodný filmový festival Bratislava dňa 30. novembra otvorí svoj deviaty ročník, s ktorým sa spája niekoľko zmien. Jeho organizátori tento rok vyšli v ústrety predovšetkým všetkým záujemcom o festivalové predstavenia a výrazne znížili poplatky za akreditácie a permanentky. Možnosť získať akreditáciu typu Účastník pre členov filmových klubov a študentov umeleckých vysokých škôl rozšírili aj o študentov filozofických škôl. Akreditáciu typu Účastník bude možné získať po zaslaní vyplnenej žiadosti do 20. novembra, pričom organizátori jej cenu znížili na 299 Sk. Výrazne nižšiu cenu má aj permanentka a za 499 Sk si ju bude možné zakúpiť už od 1. novembra v sieti Ticketportal. Cena festivalovej vstupenky bude odstupňovaná podľa výberu konkrétneho predstavenia v rozpätí od 59 do 99 Sk podľa zvoleného časového hracieho plánu.
Festivalové filmy sa budú premietať na prvom poschodí v Palace Cinemas v Auparku, kde bude mať festival k dispozícii päť kinosál, preto sa mnohé z nich nebudú reprízovať. Ich výber a kvalitu však tento fakt neovplyvní. Bratislavský festival opäť ponúkne originálne a výnimočné filmy, pozoruhodné témou i využitím výrazových prostriedkov, z ktorých väčšinu diváci už nebudú mať možnosť vidieť v slovenských kinách. MFF Bratislava potrvá do 7. decembra a po prvý raz v jeho histórii sa po skončení festivalu od 8. decembra odpremieta v bratislavskom kine Tatra výber filmov z festivalového programu pod názvom „Ozveny MFF Bratislava“.