10 ZBOŽŇOVANÝCH FILMOVÝCH ZBRANÍ |
10 ZBOŽŇOVANÝCH FILMOVÝCH ZBRANÍ |
V kinách aktuálne - už tretíkrát - úraduje Thorovo kladivo. Preto sme sa popozerali po najpopulárnejších filmových zbraniach. Škála je pestrá: od (svetelných) mečov, cez motorové píly a strelné zbrane, až po komplexný kovový oblek.
Svetelný meč Lukea Skywalkera (prvá trilógia Star Wars; 1977, 1980, 1983)
Zbraň: Klasická zbraň hviezdnych rytierov rádu Jedi. Kým v Novej nádeji sa s ním Luke (Mark Hamill) iba zoznamuje, v Impérium vracia úder sa s ním už naplno predstaví v súboji proti Darth Vaderovi. A v Návrate Jediho mení modrý meč za zelený.
Prečo ho zbožňujeme: Pre jeho žiaru a rázovitý „sexi“ zvuk.
Bič Indiana Jonesa (séria Indiana Jones; 1981, 1984, 1989, 2008)
Zbraň: Dlhý bič vyrobený z kengurej kože.
Prečo ho zbožňujeme: Súčasť Indyho výbavy. Poslúži pri prekonávaní priepastí aj ako zbraň proti nepriateľom.
Ashova motorová píla (séria Evil Dead; 1981, 1987, 1992)
Zbraň: Červená píla Homelite XL 12.
Prečo ju zbožňujeme: Ak už nepomôže lopata, sekera či mačeta, je na rade motorová píla. Najlepšie primontovaná na odrezanej pravej ruke. Nielenže je ručná (a to doslova, heh), ale pomáha Ashovi (Bruce Campbell) vylepšovať ostatné zbrane. Konkrétne, skrátiť jeho pušku Remington. Aj preto sme túto pílu uprednostnili pred tou Leatherfaceovou z Texaského masakru motorovou pílou.
„Malý priateľ“ Tonyho Montanu (Zjazvená tvár, 1983)
Zbraň: Samopal M161-A s granátometom M-203.
Prečo ho zbožňujeme: Toto nie je iba zbraň. Toto je Tonyho „Malý priateľ“ (Little Friend). Áno, táto zbraň má prezývku ako nejaký domáci miláčik. Pozdravte ho.
Protónový prístroj krotiteľov duchov (Krotitelia duchov, 1984 a 1989)
Zbraň: Jadrový urýchľovač na chrbte trojice (neskôr štvorice) krotiteľov duchov, resp. pozitrónová zbraň chrliaca protónové lúče.
Prečo ho zbožňujeme: Pre pamätnú hlášku „Neskrížte paprsky“ (Don’t cross the streams). Ale aj pre celkovo originálnu metódu, ako skrotiť duchov a následne ich zatvoriť do bezpečnostnej schránky.
Brokovnica terminátora T-800 (Terminátor 2: Deň zúčtovania, 1991)
Zbraň: Brokovnica M1887 Winchester so skrátenou hlavňou a kalibrom 12.
Prečo ju zbožňujeme: Pre scénu, kde T-800 (Arnold Schwarzenegger) na Harley-ke prenasleduje vyspelejší model T-1000 a strieľa po ňom s brokovnicou. A ako ju coolovo nabíja!
Wolverinove pazúry (séria X-Men, 2000, 2003, 2006; X-Men Origins: Wolverine, 2009; Wolverine, 2013)
Zbraň: Tri zatiahnuteľné adamantiové pazúry, ktoré dokážu prerezať akýkoľvek materiál (asi až na štít Captaina Americu).
Prečo ich zbožňujeme: Veľakrát ušetrili Wolviemu (Hugh Jackman) počas súboja veľa času. K tomu všetkému sú nenáročné na údržbu: netreba sa starať, či sú vyčistené a nabité a nepotrebujú ani kožené puzdro.
Nevestin meč (Kill Bill, 2003; Kill Bill 2, 2004)
Zbraň: Meč na zákazku vyrobený u Hattori Hanza.
Prečo ho zbožňujeme: Je to symbol Nevesty (Uma Thurman) a jej krvavej pomsty. Tento meč zlikvidoval v jej rukách celú 88-člennú yakuzácku bandu.
Zbraň Antona Chigurha (Táto krajina nie je pre starých, 2007)
Zbraň: Veruže netradičná zbraň. Nádoba naplnená vysokým tlakom vzduchu alebo aj zbraň na zabíjanie dobytka. Okrem účinného zabitia má aj iné praktické využitie – dokáže odstrániť zámky na dverách.
Prečo ju zbožňujeme: Úplne sa hodí k psychopatickému profesionálnemu vrahovi. Divná tvár, prapodivný účes, desivo účinné metódy a jedna vynaliezavá, prefíkaná zbraň k tomu.
Iron Manov oblek (trilógia Iron Man, 2008, 2010, 2013; Avengers: Pomstitelia, 2012)
Zbraň: Super-oblek zo zliatiny zlata a titánia. Obsahuje trysky a letecké stabilizátory, má zabudovaný hrudný zdroj energie a dokáže vystreliť raketu, náboje či svetlice. Skonštruovaný Tony Starkom!
Prečo ho zbožňujeme: Ide predsa o nepriestrelný kovový oblek umožňujúci lietať!